Wielkie płuca pokażą, czym oddychamy

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, władze Józefowa starają się, aby na skwerze w centrum miasta podczas ferii stanęły „wielkie płuca”, które mają uświadomić mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają. Ustawiona na lawecie instalacja to część kampanii Polskiego Alarmu Smogowego.

SYLWIA WYSOCKA

fot. Polski Alarm Smogowy

Kilkumetrowy model ludzkich płuc pojawił się niedawno w kilku miastach w Polsce, m.in. w Warszawie. Płuca „oddychają” przepuszczonym przez nie powietrzem i filtrują zawieszone w nim zanieczyszczenia. Przy dużym smogu po kilku dniach można zaobserwować zmianę koloru płuc umieszczonych na bilbordzie spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym. Akcja będąca częścią kampanii Polskiego Alarmu Smogowego i rozpoczęła się 14 listopada 2019 r. w Oświęcimiu. W środę, 29 stycznia płuca stanęły przed Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Prawdopodobnie w poniedziałek, 17 lutego na jakiś czas instalacja zostanie przeniesiona do Józefowa.

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i hasło kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Mimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany tzw. kopciuchów w Polsce jest zbyt wolne. Kampania ma zachęcić do podjęcia szybszych i bardziej zdecydowanych działań.

Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy: – Od 29 stycznia do 17 lutego płuca będą ustawione przed Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Na zakończenie akcji planujemy happening przed Urzędem Miasta st. Warszawy na placu Bankowym, a płuca – jeśli nic nie stanie na przeszkodzie – pojadą na dwa tygodnie do Józefowa. Oczywiście naciągniemy na nie nowy materiał, żeby były czyste, a mieszkańcy miasta mogli oglądać, co dzieje się z nimi w miarę upływu czasu. Ta instalacja robi duże wrażenie, ponieważ zmiana koloru płuc jest spektakularna. Na początku płuca są śnieżnobiałe, po trzech-czterech dniach widać jak poszarzały, a po dwóch tygodniach materiał jest już prawie czarny –  to przemawia do wyobraźni. Dlatego to jest happening, który rzeczywiście pokazuje, co jest w powietrzu, bo my tego na co dzień nie odczuwamy. To powinno zachęcić do zmian.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.