Zapowiedzi kulturalne: 31 stycznia-2 lutego

PRZEBÓJ WEEKENDU

Jazz z Węgier

Miejski Ośrodek Kultury rusza z nowym cyklem koncertów jazzowych. Zainauguruje go w sobotę, 1 lutego, węgierski zespół Vas Bence Trio.

Vas Bence Trio to formacja założona przez Vasa Benca, węgierskiego wirtuoza Hammonda, znanego też z zespołu Organism. Artysta wciąż poszukuje nowych form muzycznej ekspresji. Grupa opiera się na tradycyjnym układzie jazzowego tria z organami w roli głównej, wspieranymi przez gitarę i perkusję, ale eksploruje różne gatunki. Usłyszymy fascynację progresywnym rockiem, polską muzyką eksperymentalną, freejazzem a nawet współczesną muzyką klasyczną. Sięgają po nieoczywiste rozwiązania i w tym tkwi siła zespołu.

Obok lidera trio tworzą: gitarzysta Máté Möntör oraz perkusista Tamás Kiss. W sobotę zagra z nimi gościnnie polski wibrafonista jazzowy Dominik Bukowski. W 2018 roku został uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie Jazz Forum.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 1.02, godz. 18, wstęp wolny.

OTWOCK

Bajkowa maskarada

PMDK organizuje w sobotę, 1 lutego, bal karnawałowy pt. „W świecie bajek”.

W programie: zabawy taneczne i plastyczne, animacje sensoryczne i zdrowy poczęstunek. Obowiązują przebrania. Ilość miejsc ograniczona, trwają zapisy.

  • PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, pmdk-otwock.pl, sobota, 1.02, godz. 11-12.30, wstęp 10 zł

JÓZEFÓW

Spektakl dla dorosłych

Sztuka autorstwa Michała Walczaka „Pierwszy raz” opowiada o niełatwych relacjach damsko-męskich. Polecamy w niedzielny wieczór, 2 lutego w MOK-u.

Kobieta i mężczyzna, deszczowy wieczór, wino, muzyka i romantyczna noc. Oto nowocześni bohaterowie, grani przez Annę Walkowiak-Sikorską i Artura Gotza, którzy wielokrotnie spotykają się w tej samej scenerii. Mają wygodną relację bez zobowiązań, tylko seks. Właśnie brak miłości i brak dojrzałości to tematyka tej tragikomicznej opowieści, poruszającej rzeczy ważne, wręcz intymne, w sposób bezpośredni, ale i subtelny.

Prapremiera dramatu odbyła się na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w 2006 roku, a Michał Walczak otrzymał za ten tekst Europejską Nagrodę Autorską podczas „Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren” w Niemczech. Spektakl wyreżyserował Adam Biernacki. Wstęp dla widzów od lat 16.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, niedziela, 2.02, godz. 18, bilety 20 zł, trwa przedsprzedaż.

Literackie warsztaty dla dzieci

Można się już zapisywać na kolejne spotkanie biblioteczne dla dzieci, z cyklu „Para buch. książka w ruch”, które odbędzie się 3 lutego.

Za tytułem „Błysk w oku” kryją się zajęcia dla maluchów w wieku 6-9 lat, które podczas warsztatów poznają bliżej właściwości naszych i nie tylko naszych, oczu. – Dowiemy się, jak to się dzieje, że widzimy i czy zawsze widzimy to, co nam się wydaje, że widzimy. Złudzenia optyczne, elementy niewidzialnej wystawy, kalejdoskop i niesamowite eksperymenty zmieniające kolory na naszych oczach – temu wszystkiemu będzie poświęcone spotkanie – zapowiada prowadząca Kaja Itner z grupy wARTsztat.

Zajęcia będą oparte o książkę „Oczy” Iwony Chmielewskiej. Ta publikacja otrzymała w 2013 roku nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną „ilustratorskim Oscarem” i została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014. Trudno o lepszą rekomendację.

Wstęp na biblioteczne zajęcia jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona i obowiązują zapisy: agnieszka.jung@mokjozefow.pl, tel. 22 789 22 84.

  • MBP, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5/7, poniedziałek, 3.02, godz. 18.30, wstęp wolny, zapisy.

WAWER

Gramy w planszówki!

Młodzieżowy Klub Gier w Radości ma kolejne spotkanie w piątkowy wieczór, 31 stycznia.

Jak zawsze czekać będą gry planszowe i multimedialne, wszystko odbędzie się pod kontrolą moderatora. Można przynieść ze sobą ulubioną grę i polecać ją innym klubowiczom. Obowiązują zapisy.

  • WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 615 73 28, wck-wawer.pl, piątek, 31.01, godz. 18.30, wstęp wolny, zapisy.

Historia oczami kobiet

Wawerskie Centrum Kultury Filia Falenica zaprasza ponownie na spektakl „Plotki z magla”, w sobotę, 1 lutego.

Barwna teatralna opowieść z songami o historii Falenicy, wpisana w historię Urzecza i linii otwockiej, została napisana przez niestudzoną badaczkę i popularyzatorkę falenickich dziejów Barbarę Wizimirską. Historia dawnego letniska, żydowskiej w dużej mierze miejscowości, opowiedziana jest z punktu widzenia kobiet. Ich oczami patrzymy na kilka barwnych dekad z przełomu wieków, opowieść zaczyna się w roku od 1888 i trwa aż do 1952 roku, kiedy to Falenica została włączona do Warszawy. Spektakl przygotował Teatr Falenica. Reżyserem jest Szczepan Szczykno, scenografię stworzyła Małgorzata Myszka a muzykę Krzysztof Stępień.

  • WCK Falenica, ul. Włókiennicza 54, tel. 22 612 62 44, wck-wawer.pl, sobota, 1.02, godz. 17, wstęp wolny.

Krwawe maliny

„Balladynę”, spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich, proponuje w niedzielny wieczór Wawerskie Centrum Kultury.

Dramat Juliusza Słowackiego zadebiutował 186 lat temu, ale wciąż porusza naszą wyobraźnię. Opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza to jedno z najsłynniejszych dzieł epoki romantyzmu. Tytułowa bohaterka, która dla ożenku z księciem nie waha się zamordować własną siostrę, a potem wkracza coraz bardziej w „krainę ciemności”, to postać straszna i tragiczna zarazem. Niczym Lady Makbet. Nastrój grozy i bajkowości potęgują pojawiające się w dramacie motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Reżyserem dyplomowego spektaklu jest Sebastian Królikowski, muzykę do niego stworzył Filip Grycmacher. Obsada: Małgorzata Modrzycka , Mikołaj Zelech, Izabela Olewińska, Grzegorz Gargas, Rozalia Pokorska, Filip Łeszega, Patrycja Jakacka, Krzysztof Sperkowski, Olga Wojciechowska, Paweł Gibowicz i Paweł Reczek.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, niedziela, 2.02, godz. 20, wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.