Progres zostaje ze śmieciami na rok

Firma Progres będzie nadal odbierać i transportować odpady od mieszkańców Otwocka. Prezydent podpisał z nią umowę do końca roku. Dzięki temu udało się zaoszczędzić ok. 2 mln 500 tys. zł i nie będzie wyższych opłat. Ale czy jakość usług nie spadnie? Nikt takiej gwarancji nie da, czas pokaże…

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

problemy z odbiorem śmieci otwock

Po siedmiu latach za odbiór i transport odpadów będzie odpowiadać nowa firma – Progres z Sulejówka. Początki były trudne, o czym w styczniu przekonali się mieszkańcy. Przepełnione altany śmietnikowe, zalegające na chodnikach worki z odpadami, opóźnienia w odbiorze i liczne reklamacje. Przez ten miesiąc to była usługa na czas przejściowy, aż miasto będzie mogło rozstrzygnąć przetarg i podpisać z wykonawcą umowę do końca roku. Nastąpiło to w piątek, 31 stycznia. Przetarg wygrała ta sama firma Progres, która złożyła najkorzystniejszą ofertę (ok. 5 mln 714 tys. zł). Podstawowym kryterium w wyborze były cena i termin płatności za fakturę – im dłuższy, tym wyżej był punktowany.

Wykonawca oświadczył, że ma niezbędne uprawnienia oraz potencjał techniczny i osobowy, aby realizować warunki umowy. Wiemy, że na początku roku były z tym problemy, do czego przyznaje się też właściciel firmy.

– Problemy z topografią to niestety nasza wina. Nie przygotowaliśmy się wystarczająco do tego, aby poznać każdą alejkę, ulicę. Nie wszystkie ulice były też naniesione na mapę. Dodatkowo klucze do śmietników od wspólnot dostaliśmy od poprzedniej firmy 7 stycznia, po południu w reklamówce, z czego 5 kg nieopisanych – mówi w rozmowie z „Linią” Maciej Borowiecki, właściciel firmy Progres.

Przedstawiciel firmy zapewnia, że z odbiorem odpadów jest już lepiej. – Na początku mieliśmy ok. 100 reklamacji dziennie, teraz jest ich ok. 20. Wcześniej mieliśmy problem ze wspólnotami, jeśli chodzi o reklamacje, teraz jest to 10 proc. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Zaczynamy lepiej poznawać miasto, oczyściliśmy też altanki. Żeby przeprosić mieszkańców, wcześniej odebraliśmy odpady wielkogabarytowe. Mieliśmy to zrobić dopiero w lutym, a odebraliśmy je już w styczniu, żeby nie zalegały przy altanach – mówi Borowiecki.

Z myślą o poprawie jakości usług firma skierowała do Otwocka większą liczbę śmieciarek. – W przetargu było wymagane pięć samochodów, teraz po mieście jeździ dziewięć aut ciężarowych typu śmieciarka dodatkowo busy. Zdecydowaliśmy się na to, bo widzimy, że wymagania były dosyć niskie. Ponadto pracownicy dojeżdżają po odpady drogami gruntowymi, często prowadzącymi przez tereny leśne, na których zakopały się nam już trzy ciężarówki. Dlatego z tych terenów śmieci odbieramy busami, a potem przeładowujemy je do śmieciarki – wyjaśnia właściciel Progresu. – Zdajemy sobie sprawę, że będą reklamacje, zwłaszcza na początku, gdy na teren wchodzi nowa firma. Przeżyliśmy to już w Ząbkach. Każdy mieszkaniec musi sobie jednak zadać pytanie, czy jest w stanie to wytrzymać i dać szansę nowej firmie, dzięki czemu opłaty nie pójdą w górę, czy będzie tak jak było, ale opłata wzrośnie o jakieś 40 proc. – zwraca uwagę Borowiecki.

Miasto ze swojej strony ma pilnować, aby warunki umowy były przestrzegane przez wykonawcę.

– Pracownicy urzędu miasta z pełną starannością mają podchodzić do wszelkich zgłaszanych przez mieszkańców reklamacji i pomagać w rozwiązywaniu problemów. Rzeczą naturalną jest, że przy zmianie firmy występuje zamieszanie i chwilowe obniżenie jakości usług. Ale to się unormuje. A co najważniejsze, nie będziemy dopłacać z budżetu miasta do systemu odpadów, a mieszkańcom nie podwyższamy opłat. W 2019 roku dopłaciliśmy ponad 3 mln zł, w tym roku dążymy do tego, aby system się zbilansował. Szacujemy, że powinna to być ok. 2 mln 500 tys. zł oszczędności – mówi prezydent Jarosław Margielski.

– Mamy cały system kontroli i kar pieniężnych w razie niewywiązywania się z umowy i na pewno, jeżeli zajdzie taka potrzeba, to z tego skorzystamy. Na przykład za zmieszanie odpadów przy odbiorze z altany śmietnikowej jest 10 tys. zł kary. Interes miasta i mieszkańców jest zabezpieczony. Nieodebranie odpadów w terminie, tzn. nawet jeden dzień opóźnienia, już się do tego kwalifikuje. Ta umowa jest lepsza od poprzedniej, która obowiązywała w ubiegłym roku, bo w okresie letnim będzie więcej odbiorów BIO (odbiór będzie raz na tydzień, a był raz na dwa tygodnie). Przewidziane są też bardziej restrykcyjne kary, jeśli chodzi o odejście od wykonywania usług – dodaje Bartłomiej Wiązowski z urzędu miasta. Harmonogram odbioru śmieci na luty jest taki sam jak w styczniu. Do 21 lutego mieszkańcy powinni otrzymać harmonogram na cały rok.

14 komentarzy do “Progres zostaje ze śmieciami na rok

 • 3 lutego 2020 o 14:34
  Permalink

  Miasto zaoszczędzi a mieszkańcy zostają ze stertami śmieci ,to jest dopiero polityka a niby dlaczego nie mamy mieć taniej ? dotąd mieliśmy najdrożej . A po drugie patrząc na stan i częstotliwość wywozów to stwierdzam że powinno być jeszcze taniej , a już patrząc że mam płacić tyle samo to wole starą firmę która przynajmniej odpady odbierała. ot patologiczne rządy zaoszczędzimy będzie na nagrody śmieci rzadziej wywożone ,stojące po kilka dni ,nie daj bosze lato ,oto cały Otwock i nieudacznicy.

  Odpowiedz
  • 3 lutego 2020 o 17:24
   Permalink

   Ciekawe ile jest jeszcze osób, którym śmieci nie odebrano ani razu, jak u mnie. Reklamacje są traktowane w sposób spychologiczny przez urząd miasta. Płacić trzeba, ale śmieci zabierać – już nie.

   Odpowiedz
  • 3 lutego 2020 o 17:28
   Permalink

   Zgadzam się z Maćkiem w 100%
   Śmieci z Kraszewskiego 76 zostały odebrane 31.01.2020 !!! Nie wszystkie ! To zakrawa na jakąś partyzantkę . Śmiem wątpić że będzie lepiej !?

   Odpowiedz
 • 3 lutego 2020 o 18:04
  Permalink

  Sytuacja uległa zdecydowanej poprawie. Myślę, że po początkowej wpadce będzie normalnie.

  Odpowiedz
  • 3 lutego 2020 o 19:33
   Permalink

   Jakaś porażka śmieci do te pory stojącą,za tamten miesiąc to powinniśmy połowę, a nawet mniej zapłacić.Jak tak pójdzie trzeba będzie przechowalnia sobie zrobić.

   Odpowiedz
 • 3 lutego 2020 o 20:34
  Permalink

  Brawo P.Prezydent brawo firma . Śmieci wywożą nawet po 22.00 jak nie zdążą robią to na drugi dzień niż to ustalone. Papier leży na deszczu przez noc solidnie namiękając. Na ul.Szkolnej kierowcy przepakowują z wozu do wozu śmieci przy okazji mieszając je. Co z tego że mieszkańcy je posegregowali. Ciekawi mnie kiedy odbiorca zarzuci brak segregacji i podniesie ceny . No ale
  P. Prezydent jest z siebie dumny. Może jednak powinien wziąć przykład z poprzednika i bardziej rozsądniej podpisywać umowy z kontrahentami . Nie zawsze to co tanie jest dobre czego mamy przykład

  Odpowiedz
  • 3 lutego 2020 o 21:07
   Permalink

   Wszystko pięknie,taniej…a dla kogo? Godziny odbioru śmieci to wolna amerykanka..no żeby aż po 22-iej?Liczba odebranych worków i zostawionych nowych jest różna jak loteria…niedoróby mam nadzieję pierwsze i ostatnie

   Odpowiedz
 • 4 lutego 2020 o 14:15
  Permalink

  W 2020 roku opłata za wywóz odpadów segregowanych wynosi na osobę: w Chełmie 10,9 zł (z 1 stycznia została obniżona do tego poziomu – sic!), Słupsku 18 zł, Bydgoszczy 22 zł, za kompostowanie śmieci we własnym zakresie. 1 zł od osoby w Łodzi, 1 grosz/m2 działki w Gdańsku. Pod tym względem wyróżnia się Izabelin z ulgą w wysokości 6 zł od osoby. Dla zachęty władze niektórych gmin rozdają mieszkańcom darmowe kompostowniki.
  A wy dalej w tym Otwocku jesteście dojeni

  Odpowiedz
 • 4 lutego 2020 o 21:40
  Permalink

  O 6.00 udostępniony dojazd do pojemników a zabrali tylko worek z BIO(porażka)

  Odpowiedz
  • 4 lutego 2020 o 21:44
   Permalink

   Miało być lepiej(chyba już poznali topografię Otwocka

   Odpowiedz
 • 4 lutego 2020 o 21:55
  Permalink

  Panowie Prezydent miasta i Przedstawiciel firmy są z siebie zadowoleni. Umowa podpisana, jest podobno taniej (Dla kogo?) Na pewno nie dla mieszkańców – płacimy za gorzej, rzadziej wykonywaną usługę- to raczej jeszcze drożej. Zapraszam Pana Prezydenta na spacer po osiedlach, blokowiskach Otwocka jak temperatura powietrza poszybuje do 20 stopni. Smród i robactwo i przenoszone resztki śmieci przez zwierzęta i ptaki. Taka nasza smutna perspektywa.

  Odpowiedz
 • 4 lutego 2020 o 22:03
  Permalink

  Dojazd do pojemników zapewniony od 6 rano odebrali tylko BIO a zmieszane o 22 dalej stoją

  Odpowiedz
 • 11 lutego 2020 o 19:50
  Permalink

  Dodam tylko że ceny wyssane z palca ,sztucznie nakręcane , przypominam że miasto nie płaci za odpady segregowane a tylko za odpady składowane , a to ja obywatel te odpady segreguje, czyli odwalam całą robotę za nich i jeszcze do tego jestem trzepany na nieadekwatne koszta za usługę odgórnie narzucaną ,czyli następnym przymusowym podatkiem a w dodatku jestem szykanowany zbiorową odpowiedzialnością ,bo pła\ce za śmieci tych którzy nie płaca a ja nawet jak nie mam to płacę czyli podatek z odpowiedzialnością zbiorową i w dodatku nieunikniony drylujący moją kieszeń , Ale żaden s….. nie zapyta się mnie czy mi na chleb starczy

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.