Za kilka dni rozpoczynają się ferie zimowe. Sprawdź autokar zanim dziecko wyjedzie na zimowisko!

Przerwa zimowa w szkole rozpocznie się w poniedziałek, 10 lutego i potrwa do niedzieli, 23 lutego. To czas, gdy wielu uczniów będzie wyjeżdżało autokarami na wypoczynek poza miastem. Policjanci  przypominają, że autokar bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien wyruszać z dziećmi w drogę. Nie zwlekaj do ostatniej chwili ze zgłoszeniem pojazdu do kontroli!

AGNIESZKA JASKULSKA

Uczniowie czekają na ten moment z niecierpliwością. Już za kilka dni rozpoczynają się ferie. Dzieci, które nie wyjadą na zimowe obozy czy w odwiedziny do rodziny, mogą wziąć udział w zajęciach i warsztatach organizowanych podczas akcji „Zima w mieście”. Jednak wielu uczniów wyjedzie np. na kolonie i obozy. Zimowisko daleko od domu może być dla dziecka wspaniałą przygodą pod warunkiem, że wcześniej zadbamy o to, by miało tam odpowiednie warunki i opiekę. W bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl rodzice i opiekunowie znajdą szczegółowe dane dotyczące m.in. organizatorów zimowisk. 

Równie ważne jest, aby autokar, którym będzie jechało dziecko, był nie tylko wygodny, czysty i miał WC (co ma znaczenie przy długich podróżach), lecz także bezpieczny. – Co roku policjanci z drogówki kontrolują autokary, które przewożą uczniów na miejsce wypoczynku – podkreśla nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Stróże prawa sprawdzają stan techniczny pojazdów, zaglądają do silnika, pod koła, kontrolują hamulce i inne zakamarki autokaru. – Funkcjonariusze sprawdzają pojazd oraz niezbędne dokumenty. Organizatorzy wycieczek czy kolonii dla dzieci nie powinni czekać do ostatniej chwili ze zgłoszeniem autokaru do kontroli – zaznacza nadkom. Niezdropa. 

fot. KPP Otwock

Rodzice mogą sprawdzić dane pojazdu na specjalnej stronie ministerstwa –  http://www.bezpiecznyautobus.gov.pl, ale trzeba pamiętać, że to nie zastąpi kontroli autobusu przez policję. – Kontrole odbywają się od wielu lat w tym samym miejscu, czyli na parkingu przy ul. Andriollego 80 w Otwocku, niedaleko cmentarza – informuje nadkom. Daniel Niezdropa.

Kontrolę należy zgłosić co najmniej siedem dni przed planowaną podróżą, dzwoniąc pod nr tel. 22 604 12 14 (w godz. od 8 do 16). 

Jeśli jednak stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby) lub zachowanie kierowcy budzą wątpliwości rodziców, powinni od razu zgłosić to policji, dzwoniąc do otwockiej komendy pod nr tel. 22 779 40 91 lub na nr alarmowe 112, 997. Funkcjonariusze przyjadą na miejsce i przeprowadzą szczegółową kontrolę autokaru, a także sprawdzą, czy kierowca jest trzeźwy.  

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.