Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny szuka wolontariuszy

Przyjeżdżamy tu od dwóch lat i bycie z maluszkami niezmiennie daje nam ogromną radość i satysfakcję. Czujemy, że jesteśmy im potrzebne – opowiadają Barbara i Ewa, wolontariuszki w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym przy szpitalu przy ul. Batorego w Otwocku.

PRZEMEK SKOCZEK

Wiele osób chce wspierać otwocki IOP, między innymi jako wolontariusze do opieki nad dziećmi. Jednak jest to decyzja wymagająca dyspozycyjności i konsekwencji.

– Zdarzały się osoby, które wpadały do nas, mówiąc, że mają akurat wolne pół godziny i chciałyby potulić dzieci. Albo zdarzały się kuriozalne telefony z pytaniami, czy można dziecko wziąć na weekend do domu? Zapewne kryły się za tym jak najlepsze intencje, ale nie na tym polega pomoc u nas – podkreśla szefowa wolontariatu Agata Paczuska.

– Nasze maluszki potrzebują stałości i poczucia bezpieczeństwa. To nasz priorytet. Wolontariusze zobowiązują się do przebywania tu minimum 10 godzin w tygodniu. Jest to niezbędne do możliwości nawiązania bezpiecznej więzi z dziećmi – dodaje.

Maluszki czekające na nowych rodziców wymagają indywidualnego kontaktu z dorosłym – przytulania, noszenia, zabawy i dużo uśmiechu. Ponadto zadaniem wolontariusza jest przewijanie i karmienie dzieci oraz wychodzenie z nimi na spacery. Są też wymagania formalne, jak: bycie pełnoletnim, zaświadczenie o niekaralności, książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych i zaświadczenie od lekarza internisty o braku przeciwwskazań do pracy z dziećmi.

IOP ma obecnie około 20 stałych wolontariuszy. Wśród nich są m.in. Barbara i Ewa. Pierwsza dojeżdża z Falenicy, druga aż z Sulejówka.

– Wnuki mamy już wyrośnięte, to nastolatki, więc czasu wolnego jest sporo, a tu czujemy się potrzebne. Bycie tu, z tymi bezbronnymi szkrabami, po prostu uszczęśliwia – deklarują.

– Kochamy te dzieci i trzymamy za nie kciuki. Ja na przykład mam to szczęście, że czworo z moich podopiecznych trafiło do adopcji. Mają rodziny, są kochane – dodaje Barbara. Obie podkreślają, że dostają tu znacznie więcej, niż same dają.

Z serca prosimy

  • Fundacja Rodzin Adopcyjnych prowadząca IOP przyjmuje wszelkie wsparcie, to przede wszystkim darowizny od ludzi dobrego serca: datki oraz wpływy z 1 proc. i innych własnych inicjatyw. Jeśli chcesz przekazać swój 1 procent, wpisz w zeznaniu podatkowym KRS 0000151113. Możesz też wspomóc IOP, kupując nowy Kalendarz Charytatywny. Zdobi go 12 przepięknych zdjęć, na których pozuje plejada gwiazd na czele z honorową ambasadorką Magdaleną Różczką. Cena wynosi minimum 30 zł. Zainteresowani kupnem kalendarza mogą dzwonić pod numer tel. 506 380 574.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.