Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny szuka wolontariuszy

Przyjeżdżamy tu od dwóch lat i bycie z maluszkami niezmiennie daje nam ogromną radość i satysfakcję. Czujemy, że jesteśmy im potrzebne – opowiadają Barbara i Ewa, wolontariuszki w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym przy szpitalu przy ul. Batorego w Otwocku.

PRZEMEK SKOCZEK

Wiele osób chce wspierać otwocki IOP, między innymi jako wolontariusze do opieki nad dziećmi. Jednak jest to decyzja wymagająca dyspozycyjności i konsekwencji.

– Zdarzały się osoby, które wpadały do nas, mówiąc, że mają akurat wolne pół godziny i chciałyby potulić dzieci. Albo zdarzały się kuriozalne telefony z pytaniami, czy można dziecko wziąć na weekend do domu? Zapewne kryły się za tym jak najlepsze intencje, ale nie na tym polega pomoc u nas – podkreśla szefowa wolontariatu Agata Paczuska.

– Nasze maluszki potrzebują stałości i poczucia bezpieczeństwa. To nasz priorytet. Wolontariusze zobowiązują się do przebywania tu minimum 10 godzin w tygodniu. Jest to niezbędne do możliwości nawiązania bezpiecznej więzi z dziećmi – dodaje.

Maluszki czekające na nowych rodziców wymagają indywidualnego kontaktu z dorosłym – przytulania, noszenia, zabawy i dużo uśmiechu. Ponadto zadaniem wolontariusza jest przewijanie i karmienie dzieci oraz wychodzenie z nimi na spacery. Są też wymagania formalne, jak: bycie pełnoletnim, zaświadczenie o niekaralności, książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych i zaświadczenie od lekarza internisty o braku przeciwwskazań do pracy z dziećmi.

IOP ma obecnie około 20 stałych wolontariuszy. Wśród nich są m.in. Barbara i Ewa. Pierwsza dojeżdża z Falenicy, druga aż z Sulejówka.

– Wnuki mamy już wyrośnięte, to nastolatki, więc czasu wolnego jest sporo, a tu czujemy się potrzebne. Bycie tu, z tymi bezbronnymi szkrabami, po prostu uszczęśliwia – deklarują.

– Kochamy te dzieci i trzymamy za nie kciuki. Ja na przykład mam to szczęście, że czworo z moich podopiecznych trafiło do adopcji. Mają rodziny, są kochane – dodaje Barbara. Obie podkreślają, że dostają tu znacznie więcej, niż same dają.

Z serca prosimy

  • Fundacja Rodzin Adopcyjnych prowadząca IOP przyjmuje wszelkie wsparcie, to przede wszystkim darowizny od ludzi dobrego serca: datki oraz wpływy z 1 proc. i innych własnych inicjatyw. Jeśli chcesz przekazać swój 1 procent, wpisz w zeznaniu podatkowym KRS 0000151113. Możesz też wspomóc IOP, kupując nowy Kalendarz Charytatywny. Zdobi go 12 przepięknych zdjęć, na których pozuje plejada gwiazd na czele z honorową ambasadorką Magdaleną Różczką. Cena wynosi minimum 30 zł. Zainteresowani kupnem kalendarza mogą dzwonić pod numer tel. 506 380 574.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.