Zapowiedzi kulturalne: 7-9 lutego

PRZEBÓJ WEEKENDU

KONCERT TYMAŃSKIEGO

W najbliższą sobotę w Międzylesiu wystąpi Tymon Tymański. Awangardowy muzyk sięgnie tym razem po utwory Grzegorza Ciechowskiego oraz legendarnej grupy Republika.

tymon tymański w wawrze

Koncert Tymańskiego odbędzie się w ramach trasy „Tapas Music Festiwal”. Ten nietuzinkowy wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta i prozaik czuje się równie dobrze w stylistyce rockowej, jazzowej i eksperymentalnej, choć nie stroni od innych stylistycznym wygibasów.

Podczas sobotniego koncertu usłyszymy jego zaskakujące często interpretacje klasycznych już utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i jego grupy Republika. Tymański będzie także promował piosenki z wydanego pod koniec 2019 roku albumu „Paszkwile”. Ten późny solowy debiut zawiera 12 utworów komentujących polską rzeczywistość. Stylistycznie płyta nawiązuje do kultowego krążka „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” grupy Kury. Mamy więc szaloną mieszankę stylów i gatunków.

OTWOCK

GITARĄ I PIÓREM

Duet Dom o Zielonych Progach odwiedzi Otwock w najbliższą sobotę, 8 lutego. Agata Świerczyńska i Wojciech Szymański zagrają w Qba Pub.

Miłośnicy piosenki ogniskowej i turystycznej traktują Dom o Zielonych Progach jako godnych kontynuatorów takich klasyków, jak Wolna Grupa Bukowina czy Stare Dobre Małżeństwo. Zespół istnieje już kilkanaście lat, grywając w poszerzonym składzie lub duecie i zajmuje ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie. Ich piosenki weszły do kanonu, są śpiewane na szlakach, w schroniskach, przy ognisku. Filarem grupy jest Wojtek Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista obdarzony ogromną charyzmą. Doskonałym kontrapunktem jest dla niego Agata Świerczyńska, energiczna, wyrazista i uwielbiana zwłaszcza przez męską część publiczności.

  • Qba Pub, ul. Świderska 13, tel. 570 607 450, sobota, 8.02, godz. 20, wstęp wolny.

JÓZEFÓW

CIEKAWA WYSTAWA

Prace Anny Skajnowskiej-Olszewskiej będziemy mogli podziwiać cały luty w galerii Rama józefowskiego MOK-u. Wernisaż wystawy „Czasoprzestrzeń” już w najbliższy piątek.

anna skajnowska mok

W tym roku Anna Skajnowska-Olszewska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy zawodowej. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich oraz Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Maluje, rysuje, zajmuje się ceramiką, projektowaniem graficznym, tkaninami, projektowaniem strojów.

W twórczości malarki dominują kompozycje abstrakcyjne. Lubi się bawić formą i żywymi kolorami. Jej prace mają swoją dynamikę. Tworzy spontanicznie, z ekspresją. Twierdzi, że inspiruje ją świat zewnętrzny, ale przetworzony poprzez emocje, nastrój, intuicję. „Maluje swoją opowieść o Nieznanym, Tajemnicy, Zagadce, którą na nowo próbuje odczytać.” – informuje opis wystawy.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, piątek, 7.02, godz. 18, wstęp wolny.

DZIECIĘCY KARNAWAŁ

„Tańce świata” – w sobotę, 8 lutego, odbędzie się w MOK-u koncert karnawałowy dla dzieci.

To propozycja dla maluszków w wieku od 3. miesiąca życia do 5 lat. Zaplanowano dla nich koncert z elementami zajęć umuzykalniających prowadzonych zgodnie z teorią E. E. Gordona. Polega ona na stymulowanie słuchu dzieci poprzez śpiewanie melodii w różnych skalach oraz recytowanie wierszyków w zmieniających się rytmach. W programie są melodie znane i nieznane, w autorskich aranżacjach artystów.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 8.02, godz. 11, bilety 15 zł dziecko i 20 zł opiekun.

POEZJA ŚPIEWANA

Koncert „Leśmian ze szczyptą Cohena”, w wykonaniu Kuby Michalskiego, jest sobotnią propozycją józefowskiego MOK-u.

Kuba Michalski jest kompozytorem, autorem tekstów, wokalistą i gitarzystą. Może być kojarzony przede wszystkim jako frontman zespołu Cotton Cat, grającego muzykę folkową o korzeniach irlandzkich i amerykańskich. Z tą grupą zarejestrował aż pięć płyt. Artysta ma na koncie tyle samo albumów solowych, przede wszystkim z poezją śpiewaną. Komponuje muzykę do wierszy wielkich poetów, takich jak: Adam Asnyk, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwida, Jan Kochanowskiego, czy Julian Tuwima. Album „Leśmian ze szczyptą Cohena” to najnowsze wydawnictwo muzyka. Artysta sięga do twórczości zmarłego niedawno kanadyjskiego barda oraz autora słynnego poematu „W malinowym chruśniaku”. Wystąpi w Józefowie z nietypową gitarą 12-strunową, co zapewnia całkiem inne, niepowtarzalne brzmienie piosenek.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 8.02, godz. 18, wstęp wolny.

NIEDZIELA W TEATRZE

Spektakl „Boski Elwiro” józefowskiego Teatru Grot warto zobaczyć w najbliższa niedzielę, 9 lutego, w Miejskim Ośrodku Kultury.

boski elwiro teatr grot

Jest rok 1885. Szczególny dla Michała Elwiro Andriollego. Właśnie rozgrywa się dramat dotyczący jego życia osobistego. Elwiro i jego żona Natalia mieszkają już w nadświdrzańskich Brzegach, ale jeszcze na chwilę wracają do swojego dworku w Stasinowie, gdzie następują wydarzenia zmieniające ich dalsze losy. Widowisko zrobiono z rozmachem, wykorzystując m.in. sceny filmowe zrealizowane w klimacie kina niemego i skomponowaną specjalnie do niego muzykę, którą wykonuje na żywo sam autor – Filip Matuszewski.

Autorką sztuki jest Bożenna Abratowska. W roli tytułowej występuje Arkadiusz Głogowski, który jest także reżyserem spektaklu. Partnerują mu na scenie: Kinga T. Głogowska jako Natalia Andriolli, Maurycy Wolf jako dr Henryk Dobrzycki oraz Stanisław Górka w roli Hermana Altenberga.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, niedziela, 9.02, godz. 18, bilety 30 zł, trwa przedsprzedaż.

KARCZEW

MŁODZI NA SCENIE

Znakomity spektakl „Odtajnić Wolność”, w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej z SP nr 1 w Karczewie, można zobaczyć w piątek, 7 lutego.

Przedstawienie w reżyserii Urszuli Trzaskowskiej, napisane przez Tomasza Laskusa, opowiada o dochodzeniu sprawiedliwości. Z jednej strony staje zwykły obywatel, a z drugiej prominentny polityk. Spektakl ma świetną dramaturgię, nietypową, odwróconą chronologię, ciekawe pomysły realizacyjne i sporą dawkę humoru.

W piątek, o godz. 10.30, zaplanowano pokaz w otwockim Teatrze im. St. Jaracza. Jeśli ktoś dysponuje wówczas czasem, wstęp jest wolny. Podobnie jak na wieczorne przedstawienie w karczewskiej Piwnicy pod Barankiem, o godz. 19. UWAGA – w czasie obu spektakli będzie przeprowadzana zbiórka na Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku.

  • Piwnica pod Barankiem, MGOK, Karczew, ul. Widok 2, tel. 22 780 65 17, mgok.karczew.pl, piątek, 7.02, godz. 19, wstęp wolny.

WAWER

KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA

Wieczór autorski Elżbiety Wichrowskiej-Janikowskiej, połączony z promocją nowej książki „Peru Costa, Sierra y Selva” odbędzie się w piątek, 7 lutego, w Falenicy.

peru costa, sierra y selva

Elżbieta Wichrowska-Janikowska – warszawianka, z zawodu prawniczka, z zamiłowania podróżniczka, projektantka ogrodów, publicystka. Zwiedza świat od ponad trzydziestu lat, objeździła prawie całą Europę, Indie, Nepal, Chiny, Wietnam, Indonezję, Laos, Kambodżę, Peru, Ekwador. Spędzała noce pod gołym niebem Sahary, podglądała życie zwierząt na Galapagos, oglądała przez teleskop nocne niebo z wierzchołka Pico del Teide i przeżyła białe noce pod kołem podbiegunowym. Jej pasją jest poznawanie codziennego życia mieszkańców, odwiedzanie nieznanych lub mało znanych miejsc – z dala od turystycznych szlaków. O swych przygodach, miejscach i ludziach pisze z pasją i bardzo ciekawie.

  • WCK Falenica, ul. Włókiennicza 54, tel. 22 612 62 44, wck-wawer.pl, piątek, 7.02, godz. 17, wstęp wolny.

 BLUESOWA BIESIADA

II odsłona Kuźni Bluesa, cyklu powracającego do falenickiego baru po latach przerwy, odbędzie się w sobotni wieczór, 8 lutego.

Bar Kuźnia ma bogatą historię i nieprzypadkową nazwę. Pierwsza, drewnianą jeszcze kuźnia, została wybudowana w 1949 roku przez Władysława Starosza. Od siedmiu dekad jest nieprzerwanie w rękach tej samej rodziny, choć w latach 90. zmieniono branżę. Powstał w tym miejscu pierwszy bar piwny z tradycyjnym warszawskim piwem i pod patronatem Browarów Warszawskich. Dla pewnego pokolenia ludzi to miejsce kultowe, pełne wspomnień, które znów powraca do życia. Oraz do bluesa.

Pierwszy cykl pod nazwą Kuźnia Bluesa odbywał się tu w 2014 roku. Właścicielka Anna Starosz postanowiła go reaktywować, przy istotnym wsparciu lokalnego środowiska muzycznego. Mistrzem ceremonii jest Zbigniew Jędrzejczyk a rolę gospodarza wziął na siebie jego zespół Blues Time. Ponieważ te wieczory mają charakter spontaniczny i otwarty, można liczyć na ekspresyjne jam session. Bierzcie zatem swoje instrumenty i wpadajcie!

  • Stara Kuźnia, Falenica, ul. Walcownicza 7, sobota, 8.02, godz. 19, wstęp wolny.

XI WAWER MUSIC FESTIVAL

„Lwy fortepianu” – to kolejny festiwalowy koncert w Hotelu Boss w Miedzeszynie. Ciekawa propozycja na niedzielny wieczór, 9 lutego.

wawer music festival

Przed nami już szósty koncert w ramach XI edycji Wawer Music Festival. Zgodnie z tytułem na scenie zagrają mistrzowie fortepianu. Gwiazdą wieczoru jest prof. Irina Pietrova-Chukovska – laureatka X Konkursu im. F. Chopina z 1980 roku. Zagrają także młodzi instrumentaliści z pięciu krajów: Alexandra Shurdukova z Rosji, Kiriko Baba z Japonii, Anastazja Kolenko z Ukrainy i Emilis Sarinskaz z Litwy. Polskę reprezentować będą Joanna M. Jasnowska i Eryk Parchaciński. Solistom będzie towarzyszyła Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia” pod dyrekcją Igora Polatyuka.

Organizatorem Wawer Music Festival jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Boss. Patronem medialnym jest „Linia Otwocka”.

  • Hotel Boss, Miedzeszyn, ul. Żwanowiecka 20, tel. 22 516 61 00, niedziela, 9.02, godz. 17.30, wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.