Cichy zabójca czai się w domach

Podtruwa powoli i małymi dawkami lub od razu atakuje w dużym stężeniu. Pojawia się w mieszkaniu niepostrzeżenie i jest śmiertelnie niebezpieczny, bo tlenek węgla, czyli czad, potrafi zabić nawet w ciągu dwóch godzin. W tym roku straż pożarna wiele razy interweniowała w domach i mieszkaniach, w których ulatniał się tlenek węgla. Dlatego ważne, żeby wiedzieć, jak się przed nim chronić.

AGNIESZKA JASKULSKA

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest bezwonny i bezbarwny, bo jest lżejszy od powietrza. – Wdycha się go, nie czując zagrożenia. Im dłużej przebywamy w pomieszczeniu, gdzie jego stężenie jest duże, tym groźniejsze ma to skutki dla zdrowia i życia – podkreśla mł. kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.

Strażacy wiele razy interweniowali w domach i mieszkaniach, w których domownicy podtruli się czadem. Niedawno w mieszkaniu, gdzie poza domownikami były też psy. – Interweniowaliśmy m.in. w jednym z bloków na osiedlu w Otwocku, gdzie nasze mierniki odnotowały stężenie tlenku węgla – mówi mł. kpt. Maciej Łodygowski. Na szczęście pomoc przyszła we właściwym momencie.

Strażacy podkreślają, że do ulatniania się czadu najczęściej dochodzi w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Dlatego instalację takich urządzeń powinno zostawić się fachowcom. Trzeba także kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych i często wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się piec, a także kontrolować stan przewodów kominowych i wentylacyjnych. W mieszkaniu czy domu warto zamontować czujnik dymu i tlenku węgla. – Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób wyczuć obecności tego związku w powietrzu. To małe, proste w obsłudze i niedrogie urządzenie pilnuje bezpieczeństwa, może uratować życie i zdrowie całej rodziny – podkreśla mł. kpt. Maciej Łodygowski.

Urządzenie nie uchroni przed ewentualnym uwalnianiem się tlenku węgla, ale głośno zaalarmuje o tym domowników. Dźwięk jest tak donośny, że postawi na równe nogi nawet głęboko śpiącego człowieka, ale pod warunkiem, że jest on trzeźwy. Takie urządzenie powinno się zamontować np. w pokoju z kominkiem albo piecem kaflowym, w pomieszczeniu z kuchenką gazową, w łazience z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowni, a także w garażu czy warsztacie samochodowym. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.