Z NIK-u do urzędu

Od 4 lutego nową skarbniczką miasta jest Małgorzata Jaworek. Otwocczanka od pokoleń, do tej pory główny specjalista w Najwyższej Izbie Kontroli (NIK), gdzie pełniła funkcję księgowego i kasjera. Praca w urzędzie będzie dla niej pierwszym doświadczeniem w samorządzie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Finanse Otwocka pozostają w kobiecych rękach. We wtorek, 28 stycznia, radni większością głosów powołali na stanowisko skarbnika miasta Małgorzatę Jaworek. Przeciw był tylko radny Dariusz Piętka, a od głosu wstrzymali się: Ireneusz Wojtasik, Andrzej Sałaga, Ireneusz Paśniczek i Marcin Michalczyk.

Ogłoszony wcześniej konkurs na to stanowisko (nie jest to wymóg, skarbnika powołuje się na wniosek prezydenta) nie został rozstrzygnięty. Zgłosiły się co prawda dwie osoby, ale kandydaci nie mieli odpowiedniego doświadczenia w administracji publicznej. Prezydent zaproponował więc radnym trzecią kandydatkę.

– Poprzednia pani skarbnik z zaangażowaniem i odpowiedzialnością podchodziła do finansów Otwocka. Oczekuję tego samego od nowej osoby, a także szybkiego wdrożenia się w problematykę miasta. Mamy zapewnienia ustępującej pani skarbnik, że w pierwszym okresie pracy będzie służyła pomocą swojej następczyni – mówił na sesji Jarosław Margielski.

Małgorzata Jaworek ukończyła Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Warszawie, ma tytuł licencjata (w przypadku skarbnika ustawa o finansach publicznych na to zezwala). Pracowała w NIK jako główny specjalista, zajmowała się m.in. księgowaniem, wyciągami bankowymi, pożyczkami z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. – Jeśli chodzi o finanse, jestem z nimi związana od 20 lat, a z finansami publicznymi od 10 lat.

W poprzedniej pracy zajmowałam stanowisko głównego specjalisty, pełniłam funkcję księgowego i kasjera, także obrót gotówkowy i bezgotówkowy nie jest mi obcy. Dołożę wszelkich starań i zaangażowania, żeby poznać wszystkie tajniki samorządu terytorialnego i móc służyć miastu, wykonując jak najlepiej swoją pracę – zadeklarowała na sesji nowa skarbniczka.

Według prezydenta brak doświadczenia pracy w samorządzie nie stanowi problemu. – Pani Małgorzata Jaworek spełnia ustawowe wymogi skarbnika miasta. Bardziej niż doświadczenie interesują mnie efekty pracy nowej pani skarbnik, bo za to jesteśmy rozliczani, a nie za lata stażu – uważa Margielski.

Dotychczasowa skarbniczka Iwona Lech, która na sesji została odwołana z tego stanowiska (sama już kilka miesięcy temu złożyła rezygnację), pozostanie nadal naczelnikiem wydziału budżetu. Wcześniej pełniła równocześnie te dwie funkcje, naczelnika i skarbnika.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.