Amest nie rezygnuje ze śmieci

Do 3 marca prezydent Jarosław Margielski ma wydać decyzję w sprawie wniosku spółki Amest Otwock (dawny Sater) dotyczącego rozbudowy składowiska odpadów w Świerku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Tak składowisko w Otwocku Świerku wygląda z lotu ptaka

Wraca sprawa planowanej przez spółkę Amest Otwock inwestycji na terenie o powierzchni blisko 19 ha, który przylega do składowiska odpadów w Świerku. Po decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) prezydent ma ponownie rozpatrzyć wniosek spółki, która od ponad sześciu lat stara się o stosowne pozwolenia, w tym tzw. decyzję środowiskową wydawaną przez prezydenta.

Przypomnijmy, że 20 grudnia 2013 r. spółka zwróciła się z wnioskiem do ówczesnego prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy zakładu zagospodarowania odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne. Miałyby tam powstać m.in.: sortownia odpadów, kompostownia, biofiltr, plac dojrzewania kompostu, magazyn odpadów i infrastruktury pomocniczej. Łączna maksymalna wydajność zakładu miałaby wynosić do 65 tys. ton odpadów rocznie.

W związku z licznymi protestami związanymi z odczuwalnymi przez mieszkańców uciążliwościami oraz stanowiskiem ówczesnej rady miasta prezydent Szczepaniak dwukrotnie wydał decyzję odmowną. Powoływał się w niej na niezgodność inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Spółka za każdym razem skutecznie się odwoływała. SKO nie podzieliło przedstawionej przez władze miasta argumentacji i pod koniec 2019 roku uchyliło decyzję prezydenta Szczepaniaka wydaną 6 kwietnia 2017 r. w sprawie odmowy określenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanego przez spółkę przedsięwzięcia.

Tym samym postępowanie zmierzające do budowy instalacji jest cały czas w toku. Zgodnie z decyzją SKO wniosek spółki ma być ponownie rozpatrzony, tym razem przez prezydenta Jarosława Margielskiego. Pierwotnie miało to nastąpić do 3 lutego. Termin ten został jednak wydłużony do 3 marca. „Z uwagi na bardzo złożony charakter sprawy, a w szczególności konieczności zbadania zgodności analizowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a ponadto konieczność szczegółowego przeanalizowania zgromadzonej w sprawie i przedłożonej przez stronę dokumentacji i wniosku firmy Amest Otwock, rozpatrzenie wniosku firmy nastąpi 3 marca“ – czytamy w obwieszczeniu podpisanym przez wiceprezydenta Pawła Walo.

– Wystąpiliśmy o przedłużenie terminu wydania tej decyzji. Poprzednia została uchylona i wniosek wrócił do ponownego rozpatrzenia, ale jest to teraz badane przez naszą kancelarię prawną i nie chciałbym nic więcej mówić, dopóki nie dostanę opinii naszych prawników – mówi w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Walo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.