„Nowe” kryteria dla najemców TBS-ów

Radni zdecydowali o zmianach kryteriów wynajmu mieszkań wybudowanych w systemie TBS w Otwocku Małym. W związku z podwyżką płacy minimalnej zmieniły się zapisy dotyczące wysokości dochodów wymaganych od osób, które starają się o przydział mieszkania.

SYLWIA WYSOCKA

fot. UM Karczew

Karczewska spółka KPEC kończy budować drugi blok w Otwocku Małym. Do końca pierwszego kwartału ma zostać oddanych kolejnych 31 nowych mieszkań. Kilka z nich nie ma jeszcze lokatorów. Co gorsza, nie ma też większego zainteresowania tymi lokalami. Bywa także, że nie są one dostępne dla chętnych. Wśród kryteriów, które uprawniają do starania się o mieszkanie w TBS-ie, są dochody w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w odniesieniu do płacy minimalnej. W tym roku wysokość płacy minimalnej została podmieniona, dlatego władze Karczewa zdecydowały się zmienić także kryteria kwalifikacji najemców mieszkań. Pozostawienie dotychczasowych zapisów w uchwale spowodowałoby, że warunki dostępu do mieszkań w TBS-ach będą jeszcze bardziej ograniczone. Tymczasem chodzi o to, aby o mieszkania mogły starać się osoby, których dochód nie zmienił się od ubiegłego roku.

– Jeśli mieszkania mają być dostępne i mieszkańcy mają korzystać z systemu TBS, a spółka KPEC nie przynosić strat, to właściwe jest pozostawienie kryteriów kwotowych na tym samym poziomie co w ubiegłym roku – zwrócił uwagę na jednej z komisji radny i pracownik KPEC zajmujący się mieszkaniami TBS Mateusz Stanaszek.

– Propozycja zakłada, że kryteria pozostaną na dotychczasowym poziomie. Jeśli okaże się, że jest problem z rozdysponowaniem mieszkań, rozważymy zmiany w zasadach kryteriów – poinformował burmistrz Michał Rudzki.

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi podczas sesji rady miejskiej w poniedziałek, 3 lutego średni miesięczny dochód przypadający na osobę w gospodarstwie domowym w dniu zawarcia umowy na mieszkanie w karczewskim TBS-ie w jednoosobowym gospodarstwie domowym nie może być niższy niż 95 proc. płacy minimalnej (poprzedni zapis stanowił, że ma to być 110 proc. minimalnego wynagrodzenia), 85 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym, 80 proc. w trzyosobowym gospodarstwie domowym, 75 proc. w czteroosobowym i 60 proc. w pięcioosobowym gospodarstwie domowym. W przypadku emerytów średni miesięczny dochód na osobę w dniu zawarcia umowy nie może być niższy niż 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

Jeśli okaże się, że kryteria te są mimo wszystko zbyt wyśrubowane, radni obiecują, że za kilka miesięcy powrócą do tematu dochodu wymaganego od najemców mieszkań. Warto pamiętać, że drugim warunkiem uprawniającym do starania się o mieszkanie w TBS-ie w Otwocku Małym jest brak tytułu prawnego do nieruchomości w tej miejscowości.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.