Polecamy kulturalnie

Oto porcja ciekawych wydarzeń kulturalnych odbywających się w najbliższych dniach w okolicy. Czytajcie, planujcie i bawcie się dobrze.

OTWOCK

KOCHANKOWIE Z WERONY

Teatr Stajnia pojawi się w otwockim „Jaraczu” ze swoją najnowszą sztuką „Romek i Julka”. Zostanie wystawiona w poniedziałek, 17 lutego

         425 lat minęło od pierwszego wydania najsłynniejszego dramatu świata – „Romeo i Julii”. Historia rodowej waśni i tragicznej miłości bohaterów wzrusza i inspiruje kolejne pokolenia. Jak słynna opowieść została zinterpretowana przez autorke scenariusza i reżyserkę Antoninę Annę Pałasińską z Teatru Stajnia?

– Spektakl „Romek i Julka” oparty jest oczywiście na motywach dramatu wielkiego Williama Szekspira. Akcja rozgrywa się nieodmiennie w Weronie. Fabuła odbiega jednak nieco od pierwowzoru. Jest lekka i zabawna, choć niepozbawiona walorów ponadczasowych i potrafi wzruszyć wrażliwego widza nawet do łez – opowiada autorka.

Występują: Antonina Anna Pałasińska jako niejaki Sexpir, Ewa Budzińska – Julka, Paweł Ściesiński – Romek, Małgorzata Trzaskowska – matka Romka, Jarosław Rokicki – ojciec Romka, Renata Prokopiak – matka Julki, Stanisław Bania – ojciec Julki, Matylda Soćko – błazen, Gabryela Chrobok i Beata Wodowska – mieszkanki Werony. Na scenie zobaczymy również chór wokalny: Alicja Wojtczak, Andrzej Chrobok i Zbigniew Pałasiński i kuglarzy: Julia Czyżak, Wiktor Ściesiński. Za tańce dawne odpowiada Renata Prokopiak, za kostumy Beata Wodowska a inspicjentką jest Magdalena Wodzińska. Partnerem przedstawienia jest Fundacja Wspierania Kultury Brzegi Andriollego.

  • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, poniedziałek, 17.02, godz. 19, bilety 10 i 20 zł

JÓZEFÓW

MUZYCZNA PODRÓŻ

Na kolejnej odsłonie Festiwalu Muzycznych Podróży w MOK-u wystąpi w sobotę duet klasyczny: pianistka Teresa Kaban i flecista Henryk Błażej

Tytuł koncertu brzmi: „Muzyczne pozdrowienia z Granady, Sevilli, Paryża i Wiednia”. Występy instrumentalistów przeplatane będą opowieściami i pokazem slajdów z tournée artystów po południowej Hiszpanii. – To  region z ciekawymi zabytkami, piękny widokowo, ze smacznym jedzeniem i dobrym winem. Oliwa z oliwek z tego regionu jest najlepsza na świecie. Ponoć Włosi kupują ją w Andaluzji a potem sprzedają jako swoją – opowiadają muzycy. Te i inne ciekawostki usłyszymy podczas sobotniego wieczoru.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 15.02, godz. 18, wstęp wolny

ORIENTALNA NIEDZIELA

Wytańczone emocje Zespół Assaya proponuje w niedzielę, 16 lutego, wieczór pt. „Różne oblicza kobiecości wyrażone tańcem”. Polecamy w józefowskim Miejskim Ośrodku Kultury

Tańce historyczne, orientalne, pełne czaru, powabu, egzotyki – oto specjalność zespół Assaya. Tworzą go kobiety w balzakowskim wieku, dojrzałe i świadome swoich atutów. Same o sobie piszą, że są „silną, uzupełniającą się wiekiem i charakterami wspólnotą.” Z niesłabnącą energią odkrywają nowe oblicza tańca, który jest dla nich nie tylko sposobem na życie, lecz także istotną częścią wyrażania siebie „w całym bogactwie barw, rytmów i wrażeń.”

Grupa Assaya – to zresztą podkreśla sama nazwa – zaczynała od tańca orientalnego, jednak ciągle poszukuje nowych inspiracji, eksperymentuje z różnymi technikami, łączy różnorodne gatunki, tworząc zaskakujące fuzje. Grupa ma znakomite choreografie i bajeczne kostiumy. Te starania są doceniane przez publiczność, a Assaya jest ozdobą wielu wydarzeń nie tylko w Józefowie. Zespół dwukrotnie zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy Wschodniej w Tańcu Orientalnym, a w ubiegłym roku zdobył dwa złote medale podczas Międzynarodowego Konkursu Tańców Orientalnych.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, http://www.mokjozefow.pl, niedziela, 16.02, godz. 18, bilety 10 zł, trwa przedsprzedaż

WAWER 

KARNAWAŁOWY BAL

Zabawa taneczna dla dzieci. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować się w strojach karnawałowych, wziąć udział w konkursach i zabawach.

  • WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 615 73 28, wck-wawer.pl, sobota, 15.02, godz. 15, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.