Piszemy miejskie dyktando!

Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku organizuje dyktando z okazji Dnia Języka Ojczystego. Swoją znajomość mowy ojczystej, zawiłej gramatyki, ortografii i interpunkcji można sprawdzić w czwartek, 20 lutego.

PRZEMEK SKOCZEK

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dość nowe święto, ustalone przez UNESCO w 1999 roku. Obchodzimy je 21 lutego, a data ta odnosi się do wydarzeń, które rozegrały się w 1952 roku w Bangladeszu. Tego dnia pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Wydaje się, że autonomia językowa to już przeszłość, ale w skali globalnej ten problem nadal jest aktualny. Od 1950 roku zanikło 250 języków, a statystyki ONZ wskazują, że zagrożonych wyginięciem jest obecnie aż 40 proc. używanych na świecie języków. Polacy w swojej trudnej historii wielokrotnie walczyli o zachowanie ojczystej mowy. Obecnie także musimy troszczyć się o polszczyznę. To m.in. cel kampanii społecznych: „Ojczysty – dodaj do ulubionych” i „Język polski jest ą-ę”. Ta druga przeciwdziała nieużywaniu charakterystycznych polskich liter, co jest nagminne zwłaszcza wśród młodych ludzi, m.in. w korespondencji elektronicznej.

Otwocka biblioteka postanowiła uczcić Dzień Języka Ojczystego dyktandem. Mogą w nim brać udział wszyscy, którzy ukończyli 16 lat. Zgłoszenia są przyjmowane do środy, 19 lutego. Można to zrobić osobiście w bibliotece przy ul. Andriollego 45 lub telefonicznie pod numerem 22 779 29 22. Językowe zmagania zaplanowano na czwartek, 20 lutego, początek o godz. 16. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody książkowe.

One thought on “Piszemy miejskie dyktando!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.