Woda trochę mętna, ale w normie

Na początku lutego otwocki sanepid opublikował ocenę jakości wody przeznaczonej do spożycia w powiecie otwockim w ubiegłym roku. Choć badania wykazały drobne nieprawidłowości, woda wszędzie spełnia normy.

SYLWIA WYSOCKA

Sprawdzano wodę z 12 wodociągów publicznych w miejscowościach: Otwock, Józefów, Glinki, Celestynów, Glina, Ostrów, Bocian, Rzakta, Lipowo, Majdan, Osieck, Sobienie-Jeziory oraz z hydroforni w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu i wodociągu zakładowego w SuperDrob SA w Karczewie. W Otwocku pobrano 33 próbki, w Józefowie 19.

We wszystkich badania w zakresie mikrobiologicznym i fizykochemicznym nie wykazały nieprawidłowości. Czystą wodę wykazały także badania w Bocianie dla mieszkańców Kołbieli, w Osiecku oraz w Lipowie, Rzakcie i Majdanie – dla mieszkańców Wiązowny. Woda ze wszystkich wodociągów spełniała normy określone w przepisach.

Nieco gorzej było w przypadku mieszkańców Karczewa. W wodociągu w Glinkach na dziewięć próbek w jednej stwierdzono 2 jtk bakterii grupy coli w 100 ml wody. Nie wdrożono jednak postępowania administracyjnego, ponieważ zgodnie z przepisami dopuszcza się obecność pojedynczych bakterii w próbkach. Zalecono przeprowadzenie działań naprawczych, co poskutkowało skuteczną dezynfekcją i płukaniem sieci. Także w wodzie dostarczanej mieszkańcom Karczewa z otwockiego wodociągu przy ul. Karczewskiej w jednej próbce stwierdzono 1 jtk enterokoków. Tu także problem zniwelowało płukanie sieci i przyłącza wodociągowego.

W przypadku mieszkańców Celestynowa wystąpił problem z mętnością wody. O ile w ujęciu w Ostrowie i Bocianie wszystko było zgodne z przepisami, to w Glinie wykryto ponadnormatywną mętność, a w wodociągu publicznym w samym Celestynowie na 12 próbek aż w dwóch stwierdzono przekroczenie wartości dotyczącej mętności. W wyniku działań naprawczych została ona zniwelowana.

Podobny problem wystąpił w gminie Sobienie-Jeziory. Tu także nie stwierdzono przekroczeń w zakresie mikrobiologicznym, jednak w zakresie fizykochemicznym w jednej na 10 próbek wykryto ponadnormatywną mętność. Administrator sieci nie poinformował sanepidu, jakie działania podjął, ale przedstawił wyniki badania, z którego wynikało, że mętność mieści się już w normie.

Po wszystkich działaniach kontrolnych otwocki sanepid orzekł, że jakość wody w wodociągach zaopatrujących mieszkańców powiatu otwockiego w 2019 roku spełniała wymagania jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Stacja podkreśla także, że w ubiegłym roku nie odnotowano od mieszkańców zgłoszeń dotyczących niepożądanych reakcji związanych ze spożyciem wody z nadzorowanych wodociągów.

One thought on “Woda trochę mętna, ale w normie

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.