Pożar w Muzeum Ziemi Otwockiej. Spłonęły instrumenty muzyczne

Ten pożar poruszył mieszkańców Otwocka. Ogień wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek w piwnicy Muzeum Ziemi Otwockiej przy ul. Narutowicza. W pożarze nie ucierpiały żadne eksponaty muzealne, ale doszczętnie spłonęły instrumenty muzyczne zespołu Oranżada, które były warte około 80 tys. zł m.in. perkusja, na której grali muzycy z zespołu “Czerwone Gitary”. Policja i biegły z zakresu pożarnictwa wyjaśniają co doprowadziło do pożaru. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przyczyną pożaru mogło być pozostawienie włączonego urządzenia lub zwarcie instalacji elektrycznej.

AGNIESZKA JASKULSKA

fot. Marcin Kraśniewski

W nocy z poniedziałku na wtorek w jednym z pomieszczeń piwnicy w Muzeum Ziemi Otwockiej wybuchł pożar. – Zgłoszenie otrzymaliśmy po północy – mówi mł. kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Na miejscu interweniowało kilka zastępów straży pożarnej (20 ratowników): JRG Otwock, OSP Otwock Wólka Mlądzka i OSP Otwock-Jabłonna, a także policja.

Kiedy strażacy dojechali na miejsce, pomieszczenie w piwnicy płonęło. Ratownicy walczyli z żywiołem w specjalnych aparatach chroniących drogi oddechowe. Dzięki błyskawicznej akcji ratowniczo-gaśniczej pożar nie rozprzestrzenił się na sąsiednie pomieszczenia.

– Ugaszono ogień i oddymiono wszystkie pomieszczenia. Na koniec skontrolowano je za pomocą kamery termowizyjnej – mówi mł. kpt. Maciej Łodygowski. I dodaje, że nikomu nic się nie stało, ale pomieszczenie w piwnicy doszczętnie spłonęło. 

Na miejscu zdarzenia był obecny prezydent Jarosław Margielski, a także Marcin Kraśniewski, przewodniczący komisji zdrowia i spraw społecznych, który relacjonował przebieg zdarzeń w mediach społecznościowych. “Pragnę wszystkich uspokoić, że sytuacja jest pod kontrolą, wszystkie eksponaty zostały zabezpieczone i żaden nie został uszkodzony” – napisał radny na swoim facebookowym profilu.

Spaleniu uległo pomieszczenie, w którym zespół muzyczny od 10 lat przechowywał swój sprzęt muzyczny wart około 80 tys. zł m.in. syntezatory, samplery, organy, wzmacniacze, mikrofony, bębny, gitary, a także perkusję Ludwig z lat 60-tych, na której grały “Czerwone Gitary”. W pożarze spłonęły instrumenty, które zespół Oranżada mozolnie kompletował od 25 lat. 

Jak doszło do pożaru? Sprawę bada policja. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przyczyną pożaru mogło być pozostawienie włączonego urządzenia lub zwarcie instalacji elektrycznej.

– Na miejscu zostały wykonane policyjne czynności z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Przesłuchiwane są osoby, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyn pożaru. Sprawa jest w toku – zapewnia asp. sztab. Anna Wasilewicz z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

W specjalnym oświadczeniu, które wydała Małgorzata Kupiszewska, dyrektor MOKTiS, informuje, że decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Otwocku Muzeum Ziemi Otwockiej będzie nieczynne od 18 lutego do odwołania. W oświadczeniu dyrektor zapewnia: “W wyniku pożaru nie ucierpiały żadne eksponaty muzealne. Zniszczeniu uległy niestety instrumenty muzyczne otwockiego zespołu Oranżada. Składamy serdeczne podziękowania Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, OSP Otwock Jabłonna i OSP Otwock Wólka Mlądzka za sprawną akcję gaśniczą, a przede wszystkim za profesjonalną ochronę zbiorów muzealnych”. 

fot. Michał Krysztofiak

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.