Polecamy kulturalnie: 21-24 lutego

PRZEBÓJ WEEKENDU

KONCERT JAZZOWY

Polecamy gorąco piątkowy koncert projektu String Engine, za którym kryją się Krzesimir Dębski i Tadeusz Sudnik. Duet zagra w Międzylesiu, w Wawerskiej Strefie Kultury.

Krzesimir Dębski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych „marek” na polskiej scenie kompozytorskiej. Autor takich hitów, jak np. „Dumka na dwa serca” czy „Czas nas uczy pogody” zaczynał jako skrzypek jazzowy i teraz wraca do korzeni. Był liderem zespołu String Connection. Koncertowali od 1980 roku na całym świecie, muzyk wielokrotnie zdobywał tytuły Najlepszego Skrzypka, Kompozytora i Aranżera Roku w ankietach magazynu „Jazz Forum”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”.

Z kolei Tadeusz Sudnik, który w latach 80. rejestrował koncert grupy String Connection, to mistrz drugiego planu. Jest reżyserem dźwięku, performerem, założycielem Studia Dźwięków Niemożliwych. Pracował wiele lat w legendarnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia.

W piątek w Wawerskim Centrum Kultury obaj panowie zagrają po raz pierwszy w duecie pod szyldem String Engine. Skrzypce, syntezatory analogowe, elektroniczne urządzenia przekształcające dźwięki, odgłosy natury – to połączenie może dać efekt piorunujący. Muzyce będą towarzyszyć animacje i efekty wizualne przygotowane przez Piotra Cieślika. Kuratorem wydarzenia jest Andrzej Rukowicz a patronem medialny „Linia Otwocka”.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, piątek, 21.02, godz. 19, bilety 25 zł.

OTWOCK

NOWA WYSTAWA W TEATRZE

Wernisaż wystawy Elżbiety Małgorzaty Budrewicz odbędzie się w piątkowy wieczór, 21 lutego. To kolejna ekspozycja Plastyków Ziemi Otwockiej w otwockim „Jaraczu”.

Miejsce prac Kamili Guzal-Pośrednik i Pawła Pośrednika – bohaterów styczniowej wystawy, zajmą obrazy Elżbiety Małgorzaty Budrewicz, ekonomistki, która przygodę artystyczna zaczęła całkiem niedawno.

– Jestem absolwentką Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej. Maluję od 2012 roku. Uczęszczałam na warsztaty malarskie w Celestynowie, prowadzone przez Jolantę Drawnel i warsztaty malarstwa kreatywnego w Józefowie, w pracowni Weroniki Dąbrowskiej. Obrazy mają moc zmieniania nie tylko ścian. Sztuka zmieniła moje życie. Chciałabym, żeby moje prace dawały odbiorcom pozytywne emocje – wyjaśnia malarka.

Wystawa w teatrze jest jej drugą indywidualną. Zobaczymy cykle kwiatowe i pejzaże, utrzymane – jak opisuje autorka – w stylu współczesnego impresjonizmu. Wernisaż uświetni minikoncert zespołu Aplauz Band.

  • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, piątek, 21.02, godz. 19, wstęp wolny.

ROCKOWE GRANIE

Qba Pub zaprasza w sobotę na kolejny koncert. Zagra zespół Zgon Barda.

Zgon Barda to trio, projekt z Góry kalwarii, tworzony przez część ekipy Manaus, popularnej po drugiej stronie Wisły. Bluesowe i rockowe rytmy, ciekawe covery i mnóstwo dobrej energii. Czeka nas zatem ponownie porywający wieczór. Można będzie nie tylko pośpiewać z nimi, ale nawet popląsać.

  • Qba Pub, ul. Świderska 13, tel. 570 607 450, sobota, 22.02, godz. 20, wstęp wolny.

DWIE PORCJE ŚMIECHU

Kabarety Kałasznikof oraz Fifa-Rafa wystąpią w Teatrze im. Stefana Jaracza w niedzielny wieczór.

Obie ekipy są duetami. Damsko-męskimi. Bytomski Kałasznikof powstał w 2007 toku. Tworzą go Beata Kabzińska i Łukasz Zaczek. Mają silne osobowości, młodzieńczy zapał i fantazję, piszą dobre teksty. Fifa Rafa to para na scenie i w życiu. Ola i Mateusz Kwiatkowscy przekonują, że ich występy to mieszanka wybuchowa doświadczenia scenicznego i autentycznego uczucia. Lubią pokazywać rzeczywistość w krzywym zwierciadle, chętnie sięgając po absurdalny humor. Oba kabarety zaprezentują swoje premierowe programy.

  • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, niedziela, 23.02, godz. 19, bilety 40 zł.

MUZYKA NASZYCH DZIADKÓW (I PRADZIADKÓW)

Warszawska Orkiestra Sentymentalna zagra w otwockim teatrze w przyszły poniedziałek, 24 lutego. Usłyszymy znakomitą muzykę sprzed wielu dekad.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to jeden z tych zespół, które rozsmakowały się w dawnych melodiach polskiej rewii i kabaretu. Wykonują piosenki i pieśni z repertuaru: Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Usłyszymy wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy. Zadebiutowali na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku.

Grupę tworzą: Gabriela Mościcka – śpiew i akordeon, Lena Nowak – klarnet i śpiew, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, Mateusz Kowalski – perkusjonalia i śpiew, Jakub Fedak – wibrafon, Łukasz Owczynnikow – kontrabas oraz Krzysztof Baranowski – mandolina i gitara.

  • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, poniedziałek, 24.02, godz. 18, bilety 60 zł.

JÓZEFÓW

POZNAJMY SWOJE KORZENIE

Ciekawa nowość w ofercie Miejskiego Ośrodka Kultury. W piątek, 21 lutego, ruszą warsztaty genealogiczne, które poprowadzi ekspert w tej dziedzinie Igor Strojecki.

Słownikowo genealogia to jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi. Bada zachodzące między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. Przewodnikiem po tym świecie będzie Igor Strojecki, który od ponad 40 lat zajmuje się poszukiwaniem własnych korzeni a także historią Warszawy i związanych z nią rodami.. Dziś jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie genealogii.

Na pierwszym spotkaniu zostanie zaprezentuje praktyczną stronę poszukiwań i badań genealogicznych. Zrobi to na przykładzie bardzo barwnej biografii Juliana Ochorowicza (1850-1917): psychologa, wynalazcy i badacza mediumizmu oraz przyjaciela Bolesława Prusa.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, piątek, 21.02, godz. 18, wstęp wolny.

NIEDZIELA Z THE BEATLES

MOK zaprasza w niedzielny wieczór, 23 lutego, na niecodzienny spektakl muzyczny „Yesterday”.

Tytuł niby nieoczywisty, a jednak bardzo wiele mówiący. Przed nami rzeczywiście widowisko z utworami grupy The Beatles, w wykonaniu zespołu Żuki oraz aktorów Teatru Witryna. Wspólnie przygotowali spektakl z coverami legendarnej czwórki z Liverpoolu. O tym, że Żuki to jedni z najlepszych wykonawców tego repertuaru, nie trzeba chyba przekonywać. Grali dotąd w 16 krajach i brali udział w różnorodnych projektach, w tym z udziałem orkiestr symfonicznych. Utwory The Beatles obrazowane są etiudami bydgoskiego Teatru Witryna. Na scenie spotykają się trzy pokolenia wykonawców i tworzą piękną opowieść o brytyjskiej kulturze muzycznej i zespole, który kocha świat.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, niedziela, 23.02, godz. 18, bilety 40 zł, trwa przedsprzedaż.

WAWER

BAŚNIOWA PERSJA

Widowisko „Muzyczna mapa świata” dla dzieci jest połączeniem spektaklu i koncertu. WCK planuje dwa pokazy, w ostatnie niedziele lutego i marca.

Tę wyjątkową podróż do starożytnej, baśniowej Persji, dla dzieci w wieku 3-8 lat, rodziców i dziadków, przygotowała fundacja Muzyka jest dla wszystkich. „Muzyczna mapa świata” zaprasza nas do świata księżniczki Szeherezady. Legenda głosi, że przez tysiąc i jedną noc opowiadała ona sułtanowi baśnie, które miały uratować jej życie. Te opowieści o przygodach Sindbada, Ali Baby, o lampie Aladyna i inne fascynujące historie, wypełniają słynną „Księgę tysiąca i jednej nocy”, uważaną za arcydzieło literatury światowej. Jest ona nieustającym źródłem inspiracji, czego dowodem będzie niedzielny spektakl.

Wykonawcy: Sebastian Wielądek – flet, ney, duduk, zuma, gushme; Mateusz Szemraj – lutnia perska; Adeb Chamoun z Syrii – instrumenty perkusyjne, śpiew; Katarzyna Lidia – taniec i Natalia Leszczyńska – prowadzenie. Kierownikiem artystycznym projektu jest Viola Łabanow, muzyk z Warszawskiej Opery Kameralnej a koordynatorką Julia Dmeńska.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, niedziela, 23.02, godz. 11, bilety 20 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.