IX Przegląd Teatrów dla Dzieci „Bez Sceny”

Marzec w Miejskim Ośrodku Kultury będzie, jak zawsze od dziewięciu lat, dedykowany młodym widzom teatralnym. Inauguracja festiwalu już w przyszłą sobotę, 7 marca.

PRZEMEK SKOCZEK

Ideą przeglądu jest zaprezentowanie najciekawszych teatrów i grup teatralnych działających bez stałego miejsca pracy. Adresatami są dzieci w wieku od 3 do 12 lat, ale też rodzice i dziadkowie. – Mamy świadomość, że to właśnie w naszym ośrodku dzieci po raz pierwszy mają kontakt ze sztuką teatralną. Ważne jest, aby te pierwsze wrażenia pobudziły wyobraźnię, były ucztą dla dziecięcych zmysłów – podkreśla Agnieszka Rogalska-Jung, kierownik Działu Promocji i Animacji Społecznej.

W tym roku zobaczymy cztery przedstawienia, w cztery kolejne soboty. Na początek będzie to „Kaczor Kwak i szewc Kopytko” Teatru Scena 96 z Warszawy (7 marca). Następnie: „Jaś i Małgosia” łódzkiego Teatr Mer (14 marca), „Legendy warszawskiej Starówki” Kolor Kolektywu (21 marca) i na koniec „Papierowe opowieści Teatru Lalek”, które pokaże Teatr Miejsca z Warszawy. Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godz. 11, z wyjątkiem tego ostatniego. Tu zaplanowano dwa przedstawienia, o godz. 9.30 i 11.30. (więcej w ramce)

Przeglądowi towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa ilustracji „Widzę teatr”, przygotowana przez dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych prowadzonych przez Marcina Strzembosza – józefowskiego ilustratora.

Bilety kosztują 10 zł za dziecko i 15 zł za osobę dorosłą. Karnety na cały przegląd odpowiednio 30 i 45 zł. Przedsprzedaż już trwa. Patroni honorowi wydarzenia to: starosta otwocki i burmistrz Józefowa. Przegląd odbywa się przy wsparciu finansowym Powiatu Otwockiego. Patronem medialnym, jak co roku, jest „Linia Otwocka”. www.bezsceny.blogspot.com

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, www.mokjozefow.pl

Program przeglądu

„Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”, Teatr Scena 96 – sobota, 7 marca, godz. 11.

Przedstawienie na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Spektakl lalkowy nawiązujący do tradycji teatru wędrownego. Trójka aktorów ze swym wozem pełnym lalek, dociera do młodych widzów, aby bawić ich opowieścią o psotnym szewczyku, który zamiast robić buty, robił nowe wciąż psikusy. Autor adaptacji: Waldemar Wolański, Reżyseria: Małgorzata Wolańska, Muzyka: Krzysztof Dzierma, Scenografia: Andrzej Polakowski. Obsada: Małgorzata Wolańska, Maciej Dużyński, Dariusz Jarosiński. Wiek 5+.

„Jaś i Małgosia”, Teatr MER – sobota, 14 marca, godz. 11.

Klasyczna bajka na podstawie tekstu Jana Brzechwy podana w ciepły, lekki, dowcipny, a miejscami nowatorski sposób. Spektakl grany jest w planie żywym i lalkowym, okraszony wpadającymi w ucho piosenkami.

Reżyseria: zbiorowa, muzyka: Michał Łacny, scenografia i lalki: Andrzej Polakowski. Występują: Ewa Gałat, Anna Maria Guzik, Marcin Truszczyński. Wiek 3+.

„Legendy Warszawskiej Starówki”, Kolor Kolektyw – sobota, 21 marca, godz. 11.

Niezwykłe multimedialne widowisko, odkrywające na nowo tradycyjne podania warszawskie. Główni bohaterowie – dzieci ze Śródmieścia – Pola i Kostek nie do końca wierzą w legendy warszawskie. Postanawiają zatem udać się na Starówkę, gdzie…przenoszą się w czasie by spotkać bohaterów legendy o Złotej Kaczce, odkryć nowe sposoby na potwornego Bazyliszka i poznać sekrety Warszawskiej Syrenki. Autorki: Natalia Leszczyńska – aktorka, scenariusz, narracja, muzyka, śpiew i Kama Fundichely – malarka, koncept wizualny, animacje live. Wiek 5+.

„Papierowe opowieści Teatru Lalek”, Teatr Miejsca – sobota, 28 marca, godz. 9.30 i 11.30.

Widowisko plastyczne będące spotkaniem z kultowymi baśniami H.Ch. Andersena: „Brzydkim Kaczątkiem” oraz „Dzielnym ołowianym żołnierzykiem”. Spektakl wykorzystuje japońską konwencję kamishibai. Po nim odbędą się warsztaty teatru lalek ,,Ja, mama, tatulek i papier i sznurek”. Każdy będzie miał okazję poznać sztukę papierowego teatru i wykonać lalki, które zabierze do swego domu. Założycielem Teatru Miejsca jest Robert Poryziński. Wiek 3+.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.