Powiat gotowy na koronawirusa

Wirus z Chin budzi popłoch, bo dramatycznie rośnie liczba zarażonych i przybywa ofiar śmiertelnych. Do Polski jeszcze nie dotarł. – Jeśli koronawirus pojawi się w kraju, nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem, bo jesteśmy na to przygotowani – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. „Linia” sprawdziła, jak powiat otwocki przygotował się na nadejście chińskiej epidemii.

AGNIESZKA JASKULSKA

Tajemniczy wirus z Chin przenosi się m.in. drogą kropelkową, dlatego jednym ze sposobów zapobiegania zarażeniu jest noszenie masek. Inkubacja wirusa trwa nawet dwa tygodnie. Choć daje on mniej niebezpieczne objawy niż SARS, rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jak podkreślają naukowcy, jest tak zakaźny jak występujący sezonowo wirus grypy.

Do Polski koronawirus jeszcze nie dotarł, ale Ministerstwo Zdrowia i służby sanitarno-epidemiologiczne wdrożyły już odpowiednie procedury. Wszystkie szpitale, w których są oddziały zakaźne, otrzymały instrukcje postępowania i procedury. Zaleca się m.in. szczepienie przeciw grypie na dwa tygodnie przed daleką podróżą oraz zachowanie podstawowych zasad higieny.

Czy powiat otwocki jest przygotowany na epidemię koronawirusa? – Powiatowe Centrum Zdrowia wdrożyło już procedurę postępowania na wypadek wystąpienia zachorowania i jest gotowe do udzielenia opieki pacjentom, u których występuje podejrzenie zakażenia – zapewnia wicestarosta Krzysztof Kłósek. Z kolei Michał Mrówka, członek zarządu szpitala powiatowego, uspokaja, że personel zapoznał się ze wszystkimi wytycznymi. – Mamy przygotowane m.in. izolatki, a także środki czystości, maseczki, rękawiczki czy odzież ochronną, która jest wykorzystywana na co dzień przez nasz personel – tłumaczy Mrówka.

W przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny, ochrona dróg oddechowych, jednorazowe wykorzystywanie maseczek i rękawiczek, a także odpowiednia dezynfekcja specjalistycznym środkiem całego pomieszczenia, w którym przebywał chory. – To standardowa procedura, którą stosujemy także w przypadku innych zakaźnych chorób, dlatego w szpitalu mamy zapas odzieży ochronnej, środków do dezynfekcji, mydła, ręczników itp. – podkreśla Michał Mrówka.

Osoby, które wróciły do Polski z Chin lub Włoch, gdzie w ostatnich dniach rośnie liczba zarażonych, i mają temperaturę powyżej 38 stopni, kaszel i duszność, powinny zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego lub szpitala powiatowego. Początkowe objawy zakażenia koronawirusem to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą pojawić się zaburzenia układu oddechowego wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne.

– W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem 2019-nCoV zapewnimy pacjentowi fachową opiekę. Chory zostanie umieszczony w izolatce, a potem przetransportowany karetką do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie – tłumaczy Michał Mrówka.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że przełom stycznia i lutego to okres wzmożonej zachorowalności na grypę. Dlatego zaleca się stosowanie standardowych zachowań w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji. Obejmują one m.in.: regularne mycie rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie bliskiego kontaktu z osobami mającymi objawy chorób układu oddechowego.

One thought on “Powiat gotowy na koronawirusa

  • 27 lutego 2020 o 07:46
    Permalink

    Brakuje podstawowego zabezpieczenia, czyli masek, ale co tam pisać można, że jest wszystko ok!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.