Taki piękny, amerykański…

Ochotnicy z OSP Świdry Małe mają powody do dumy! Do jednostki trafił unikatowy amerykański wóz strażacki E-One Hurricane z 30-metrową drabiną (w kraju są tylko trzy takie wozy), co budzi zazdrość w środowisku strażaków nie tylko w powiecie otwockim. Gratulacje dla druhów ze Świdrów Małych napływają z całego kraju.

AGNIESZKA JASKULSKA

Trzy wozy strażackie trafiły do Polski na początku lat 90. ubiegłego wieku. Zostały zakupione przez Państwową Straż Pożarną razem z innymi samochodami amerykańskimi jako testowe wozy strażackie.

E-One Hurricane to mocna i solidna maszyna o mocy silnika 450 KM. W wyposażeniu ma 30-metrową drabinę (sięga do wysokości 10. piętra), zbiornik wody o pojemności 1000 litrów i autopompę o wydajności 3500 litrów na minutę, dzięki temu może funkcjonować jako samochód ratowniczo-gaśniczy, a nie tylko jako drabina. W amerykańskim wozie strażackim, który ma napęd kół 6 x 4, znajduje się siedem miejsc dla strażaków. – To solidna maszyna, która sprawdza się w trudnych warunkach i bardzo przyda się na terenie powiatu otwockiego – podkreślają strażacy z OSP Świdry Małe. Znany w całym kraju E-One Hurricane zaczął swoją pracę w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu. Potem trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Warszawie (dwa są w jednostkach w Krakowie).

Niedawno JRG nr 6 zyskała inny nowoczesny wóz pożarniczy i ze wzruszeniem pożegnała „amerykańską drabinę” E-One Hurricane, która – jak podkreślają strażacy – jeszcze przez wiele lat posłuży innej jednostce.
– Decyzją komendanta głó-wnego PSP, Komenda Wojewódzka PSP przekazała wóz strażacki E–One Hurricane do jednostki OSP Świdry Małe – cieszą się ochotnicy ze Świdrów Małych, którzy z niecierpliwością czekali na przyjazd wyjątkowego hurricana. I wreszcie przyjechał. Na początku lutego trafił do jednostki OSP Świdry Małe.

– Zanim jednak wyjedzie do akcji ratowniczo-gaśniczych, musimy zakończyć wszystkie formalności – tłumaczą strażacy. I podkreślają, że teraz w powiecie otwockim znajdują się dwa profesjonalne wozy z nowoczesnymi drabinami. W 2018 r. do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku trafił nowoczesny samochód pożarniczy na podwoziu marki Iveco, wyposażony w drabinę hydrauliczną, która sięga aż do wysokości 10. piętra. – Te dwa wozy pożarnicze ułatwią strażakom pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Samochody strażackie z zasięgiem drabin sięgającym 10. piętra są bardzo potrzebne w powiecie otwockim i okolicach. Mogą wspomagać działania ratowniczo-gaśnicze poza powiatem otwockim – tłumaczą strażacy OSP Świdry Małe.

I dodają, że amerykański hurrican, tak jak nowoczesny samochód pożarniczy z hydrauliczną drabiną, który jest w Komendzie Powiatowej PSP, będzie wykorzystywany m.in. podczas pożarów budynków, ewakuacji ludzi czy innych prac na wysokościach i w miejscach trudno dostępnych dla ratowników.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.