Trwają porządki w księgach

Nie wiadomo, kiedy nastąpi zapowiadane od pół roku przekształcenie Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) w miejską spółkę – Otwockie Przedsiębiorstwo Zarządzania Nieruchomościami. Cały czas trwa porządkowanie ksiąg finansowych ZGM-u i jak usłyszeliśmy, pośpiech nie jest wskazany.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Od pół roku trwa proces likwidacji ZGM-u. Prowadzona jest inwentaryzacja majątku. Okazało się że ok. 40 proc. nieruchomości nie zostało wycenionych. – W księgach w ZGM-ie jest duża rozbieżność w zakresie majątku wpisanego pod jedną kwotą ok. 20 mln zł – tłumaczyła radnym z doraźnej komisji do spraw nieruchomości i przekształceń Ewa Prasuła, główna księgowa ZGM-u. Chodzi o to, że do rejestru majątkowego ZGM-u wpisano ok. 400 budynków będących własnością miasta. Teraz trzeba to wyprostować i przekazać do gminy. – Jesteśmy na etapie wyceny i porównania, czy to, co zostało wpisane do ksiąg, jest własnością ZGM-u – mówiła księgowa.

– To kiedy nastąpi przekształcenie ZGM-u w spółkę? – pytał radny Marcin Kraśniewski. – Tego nie wiem, od 5 lutego jestem główną księgową. Do przekształcenia może dojść, jeśli księgi będą na tyle uporządkowane, że będzie można na ich podstawie przygotować sprawozdanie finansowe, czyli bilans. Kiedy to będzie zrobione? Trudno powiedzieć – odpowiedziała Ewa Prasuła. Sekretarz miasta Piotr Bartoszewski wyjaśnił, że przez dłuższy czas w ZGM-ie nie było głównego księgowego. – Pewne zdarzenia finansowe nie były dobrze księgowane. Można zrobić bilans szybko, tylko nie będzie on w pełni odzwierciedlał kondycji finansowej przyszłej spółki. Dlatego prowadzone są prace, aby jak najszybciej doprowadzić te księgi do stanu zgodnego z rzeczywistością, tak aby sprawozdanie finansowe nie wymagało poprawek – wyjaśnił sekretarz i dodał:

– Zdajemy sobie sprawę, że ta spółka powinna jak najszybciej powstać, chcemy zmienić model zarządzania ZGM-em, ale nie możemy osobie zarządzającej nową spółką fundować od razu rzeczy, z których będzie musiała się tłumaczyć – mówił sekretarz.

Kraśniewski próbował doprecyzować termin przekształcenia w spółkę, czy to może potrwać jeszcze pół roku, czy może cztery lata?

– Taki proces może trwać nawet rok, to zależy też od biegłego. Nie można powiedzieć, czy to będzie trwało dwa miesiące, pół roku czy więcej. Śpieszenie się jest tu niewskazane, trzeba to dobrze zrobić – mówiła księgowa.

– Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie ten majątek zostanie jednak wyceniony. Wszyscy czekają na to, żeby po raz pierwszy zostało to prawidłowo zrobione i stan rzeczywisty był nam znany – zakończyła dyskusję przewodnicząca komisji Urszula Golińska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.