Zapowiedzi kulturalne: 28 lutego-3 marca

PRZEBÓJ WEEKENDU

KONCERT GOSPEL

Nie można przegapić sobotniego występu józefowskiej grupy wokalnej Mokka, która rozgrzeje do czerwoności salę widowiskową w PMDK.

Gospel to zdaniem wielu osób idealny, bo szalenie radosny sposób deklarowania swej wiary. Śpiewane z pasją i energią psalmy i pieśni gospel porywają serca i nogi. Trudno ustać w miejscu. Tak też będzie zapewne na koncercie zespołu żeńskiego Mokka. Na scenie zobaczymy 30 charyzmatycznych, pełnych energii i radości kobiet. Poprowadzi je założycielka Mokki – Ewa Jurkiewicz. Nie zabraknie najznakomitszych przebojów gatunku, także z repertuaru królowej – Arethy Franklin.

 • PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, pmdk-otwock.pl, sobota, 29.02, godz. 17, wstęp wolny.

OTWOCK

NOWA WYSTAWA W PMDK

Wernisaż wystawy „Dwa światy” odbędzie się w piątkowe późne popołudnie, 28 lutego, w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury.

To kolejna prezentacja sztuki młodych. Swoją twórczość artystyczną przedstawią wychowankowie Moniki Grajdy-Widulińskiej: Seweryn Grzywacz i Anna Wołek. Różni ich oczywiście płeć, ale i wrażliwość, twórcze style, techniki. To niewątpliwie będą tytułowe „Dwa światy”, ale na pewno bliskie sobie duchowo. Wystawa potrwa do 20 marca.

 • PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, pmdk-otwock.pl, piątek, 28.02, godz. 17, wstęp wolny.

WOKALNA PETARDA

Zespół Vocalove odwiedzi Teatr „Jaracza” w sobotę, 29 lutego. Będzie bardzo energetycznie.

Vocalove to autorski projekt tworzony przez grupę pełnych energii pasjonatów dobrej muzyki i wspólnego brzmienia. „Są wśród nas studenci i absolwenci studiów muzycznych, zawodowi wokaliści i osoby, dla których nuty to po prostu fajne znaczki na pięciolinii.” – czytamy o tej formacji na ich stronie. Łączy ich miłość do śpiewania i dobrej muzyki funkowej, soulowej, gospel i rocka. Podczas otwockiego koncertu usłyszymy m.in. przeboje takich gwiazd, jak: Johnny Nash, The Beatles, Aretha Franklin, Beata Kozidrak, Kombi, Maryla Rodowicz.

 • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, sobota, 29.02, godz. 19, bilety 10 i 20 zł.

POLIGON KABARETOWY

W niedzielę na deskach otwockiego teatru znów pojawią się zawodowi rozśmieszacze.

Występują dla nas Antoni Gorgoń Grucha i kabarety: Kałasznikof, Rewers, Fifa-Rafa oraz Ciach. W programie są premierowe skecze i mieszane składy. O konferansjerkę zadba kabaretu Chyba z Piotrem Gumą Gumulcem. Obiecują sprawić, że ten wieczór będzie niepowtarzalny.

 • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, http://www.teatr.ock.com.pl, niedziela, 1.03, godz. 19, bilety 55 zł.

NA SKRAJU SZALEŃSTWA

Powieść „Szklany klosz” Sylvii Plath to bohaterka poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

„Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa.” – głosi informacja w zaproszeniu na spotkanie DKK. Rzeczywiście autobiograficzna powieść Sylvii Plath, amerykańskiej poetki, pisarki i eseistki, opowiada o jej drastycznych przeżyciach i popadaniu w chorobę psychiczną.

 • Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Andriollego 45, tel. 22 779 29 22, bibliotekaotwock.pl, poniedziałek, 2.03, godz. 17.30, wstęp wolny.

SPACER W PRZESZŁOŚĆ

Wystawa archiwalnych zdjęć ze zbiorów Barbary Matysiak zostanie otwarta we wtorek, 3 marca, w Klubie Batory.

Barbara Matysiak od kilku dekad niestrudzenie kolekcjonuje pamiątki otwockiej historii i opisuje dzieje rodzinnego miasta. Jest także poetką. Co jakiś czas przypomina o sobie kolejnymi inicjatywami. Otwarty po rewitalizacji park zachęcił ją do przeszukania swych zbiorów właśnie pod kątem tego miejsca. Efektem maja być dawne fotografie, przedstawiające otwocki park miejski i jego atrakcje od lat trzydziestych do sześćdziesiątych XX wieku.

 • Klub Batory, ul. Batorego 34, tel. 22 779 50 97, klub-batory.pl , wtorek, 3.03, godz. 18, wstęp wolny.

JÓZEFÓW

PLANSZÓWKI CZEKAJĄ

Lubisz planszówki i chciałbyś z kimś pograć? MOK zaprasza w sobotę na drugie spotkanie z grami bez prądu.

Gry planszowe to rozrywka towarzyska znana już od starożytności. Do najstarszych zalicza się: królewska gra z Ur, wari, senet, go, młynek i tryktrak. W Józefowie poznamy raczej bardziej współczesne, ale równie ciekawe gry. Hasło brzmi: Przyjdź, zagraj, wytłumaczymy zasady. To rozrywka dla uczestników od lat 12. Prowadzenie Franciszek Prusiecki.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 29.02, godz. 10-14, wstęp wolny.

WOKALISTKI Z THE VOICE OF POLAND

Julia Połynko & Kinga Czeczko – ten duet 18-letnich uczestniczek popularnego show, wystąpi w sobotę, 29 lutego, w józefowskim MOK-u.

„Albo obie idziemy dalej, albo obie rezygnujemy” – deklarowały Julia i Kinga, gdy były jeszcze uczestniczkami popularnego programu. Zaśpiewały w duecie a ich wykonanie poruszyło trenerów. Co prawda nie dotarły do finału, ale pozostały ze sobą i nadal grają razem pod szyldem Fletnie Panie. Deklarują, że ich dom jest tam gdzie gra muzyka. Pasją zarazili je rodzice, szkoła muzyczna naostrzyła narzędzia, a nieustającą inspiracją stały się dla siebie nawzajem.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 29.02, godz. 18, wstęp wolny.

SPEKTAKL O WITKACYM

Na przedstawienie „Witkacja. Glątwa” zaprasza w niedzielny wieczór Miejski Ośrodek Kultury. Przygotujmy się na niebanalną opowieść romantyczną i cudowne neologizmy.

24 lutego mija 135 lat od urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Słynny „Witkacy” był erudytą, poliglotą, człowiekiem wielkiej fantazji i talentów. Realizował się jako pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotografik. Sztuk przedstawia burzliwe losy małżeństwa Witkiewicza z Jadwigą Unrug zwaną Niną. Poznali się w 1922 roku w Zakopanem, gdzie była na kuracji. Małżeństwo Witkiewiczów przechodziło różne okresy. Ona zawsze pozostała jednak pierwszym czytelnikiem większości tekstów i jedną z ulubionych modelek męża.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, niedziela, 1.03, godz. 18, wstęp wolny.

KARCZEW

WOJENNA HISTORIA NA EKRANIE

Pokaz dokumentu „Ostatni tabor” odbędzie się w piątek, 28 lutego, w Sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu (dawny MGOK).

„Ostatni tabor” jest filmem dokumentalnym opowiadającym o zbrodni, jakiej dokonali Niemcy w czasie II Wojny Światowej w Karczewie. Ofiarami było 77 Romów. – 2 stycznia 1943 roku Niemcy wymordowali cały tabor cygański, zimujący w Karczewie na ulicy Wiślanej. W filmie wykorzystaliśmy relacje świadków oraz zdjęcia z niedawnych prac poszukiwawczych mogiły Romów – wyjaśnia Leszek Kasprzak, który zrealizował dokument we współpracy z Adamem Tobiaszem, współautorem zdjęć i Hubertem Bembacze, odpowiadającym za montaż. Produkcja filmu to dzieło pracowni filmowo-fotograficznej „Klamra”.

 • Piwnica pod Barankiem, ul. Widok 2, tel. 22 780 65 17, mgok.karczew.pl, piątek, 28.02, godz. 18, wstęp wolny.

WAWER

WSKRZESZANIE PAMIĘCI

Ernest Bryll i Maciej Wojtyszko będą gośćmi honorowymi piątkowego podsumowania konkursu literackiego „Opowiem wam historię”, w Wawerskim Centrum Kultury.

Za nami druga edycja konkursu literackiego, który przed rokiem współorganizowały ośrodki kultury z Wawra i Ursusa, a tym razem dołączyły też dzielnice Mokotów i Rembertów. Skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, zachęcał do pisania pisać wierszy, opowiadań i krótkich form dramatycznych, dla których inspiracją była historia i współczesność oraz żyjący w tych dzielnicach ludzie.

 • Wawerskie Centrum Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, piątek, 28.02, godz. 18, wstęp wolny.

LUDOWA BAŚŃ

„Królewna śnieżka i 7 krasnoludków” – spektakl dla najmłodszych w wykonaniu Teatru Krak-Art zobaczyć można w sobotę w Aninie.

Śnieżka jest bohaterką ludowej baśni niemieckiej, która przekazywana była sobie „od zawsze”, ale po raz pierwszy została spisana i opublikowana przez braci Grimm. Ten wydawniczy debiut miał miejsce w 1812 roku. Od tej pory historia pięknej królewny, na której życie dybie zazdrosna macocha-czarownica, a pomagają jej dzielne krasnale, na stałe zagościła w światowy kanonie literatury dziecięcej.

 • WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, tel. 22 815 41 40, wck-wawer.pl, sobota, 29.02, godz. 15, bilety 10 zł.

KLEZMERKA I FOTOGRAFIE

Wernisaż wystawy fotograficznej „Świat Utracony” połączony z koncertem klezmerskim to ciekawa propozycja na sobotni wieczór. Polecamy w Falenicy.

Pełny, wiele mówiący tytuł falenickiej wystawy brzmi: „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939”. Została wypożyczona z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Fotografie ukazują żydowskich mieszkańców dużych miast i miasteczek. Ortodoksyjnych, ale też zasymilowanych i wychowanych w polskich szkołach, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Tego wieczoru zaplanowano również koncert zespołu Old Klezmer Trio, który wykonuje covery tradycyjnej muzyki klezmerskiej w języku jidysz.

 • WCK Falenica, ul. Włókiennicza 54, tel. 22 612 62 44, wck-wawer.pl, sobota, 29.02, godz. 18, wstęp wolny.

CIEKAWY MONODRAM

„Dwa razy dwa – cztery czyli wszystko, co piękne i wzniosłe” – monodram Jerzego Łazewskiego warto obejrzeć w sobotni wieczór w WCK.

Spektakl z popisową rolą Jerzego Łazewskiego został oparty na opowiadaniach Fiodora Dostojewskiego. Jest opowieścią o człowieku, który wspomina najważniejsze momenty swojego życia, próbując odnaleźć własną tożsamość. Otrzymał I nagrodę na Wrocławskich Spotkaniach Teatru Jednego Aktora. Wyreżyserowała go Marzena Szyszka.

 • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, sobota, 29.02, godz. 18, wstęp wolny.

SPOTKANIE AUTORSKIE

Wojciech Trzciński skomponował ponad 300 piosenek i utworów instrumentalnych. W niedzielę, 1 marca, odbędzie się jego benefis.

Pisał dla najwybitniejszych polskich artystów, m.in. dla: Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Krawczyka, Krystyny Prońko, Izabeli Trojanowskiej, Piotra Fronczewskiego, Magdy Umer, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego. Bywał wielokrotnie dyrektorem artystycznym festiwali piosenki w Opolu i Sopocie, produkował polskie koncerty takich gwiazd, jak: Tina Turner, Whitney Huston, Lionel Richie czy Bryan Adams. O tych i innych, bardzo różnorodnych osiągnięciach, Wojciech Trzciński opowie w niedzielę. Spotkanie poprowadzi Artur Orzech a wystąpi m.in. Andrzej Rybiński.

 • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, niedziela, 1.03, godz. 19, wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.