Karczew: Mieszkańcy protestują przeciwko planom GDDKiA

Informacja o konsultacjach społecznych w sprawie wariantów obwodnicy Warszawy zelektryzowała zwłaszcza mieszkańców Glinek w gm. Karczew. Proponowane koncepcje drogi prowadzą przez środek wsi, dzieląc ją na pół. Mieszkańcy zawiązali komitet przeciwników budowy takiej obwodnicy i głośno protestują. Stanowczych kroków oczekują także od władz gminy i powiatu.

SYLWIA WYSOCKA

Jak pisaliśmy w poprzednim numerze „Linii”, trwają prace koncepcyjne nad autostradową obwodnicą Warszawy. W poniedziałek, 10 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne pierwszego etapu prac planistycznych dotyczące dokumentu pod nazwą Strategiczne studium lokalizacyjne inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z dołączonych map wynika, że warianty nowej drogi A50 mają przebiegać m.in. przez miejscowość Glinki w gminie Karczew. Mieszkańcy tych terenów są wzburzeni.

Bronią swojej małej ojczyzny

 – Nie jesteśmy przeciwni tej autostradzie, ale nie zgadzamy się na proponowaną lokalizację – mówi Iwona Sieczka, sołtys wsi Glinki i karczewska radna. – Ta inwestycja zniszczy naszą wieś. To jest jedyna typowo rolnicza miejscowość w gminie Karczew. Mamy tu, bardzo dobrej klasy ziemię. Nie pozwolimy, żeby autostrada przebiegała przez Glinki, są inne tereny do tego przeznaczone. Mamy tam bardzo dużo sadów, truskawki i inne uprawy. Będziemy walczyć do końca – zapowiada Sieczka.

Kilka dni temu w tej sprawie w Glinkach odbyło się zebranie wiejskie, na którym zawiązał się 15-osobowy komitet protestacyjny. W protokole z zebrania, pod czym podpisało się ponad sto osób, czytamy: „Mieszkańcy kategorycznie i jednogłośnie przeciwstawiają się podziałowi Glinek, czyli budowie drogi przez centrum wsi, gdzie znajdują się szkoła podstawowa, boisko wielofunkcyjne, teren sportowo-rekreacyjny, świetlica wiejska, sklepy”. Mieszkańcy proponują przesunięcie planowanej obwodnicy na drogę DK50. „Glinki to wieś typowo rolnicza z urodzajnymi glebami. Większość mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, które często jest jedynym źródłem dochodu. Proponowana lokalizacja przedzielająca wieś i działki w znaczący sposób utrudni mieszkańcom pracę, a wręcz może ją uniemożliwi” – napisali w stanowisku, które zostało przekazane władzom gminy Karczew i powiatu otwockiego. Złożyli także pisemne wnioski o zwołanie w trybie pilnym nadzwyczajnej sesji, w której wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, powiatu i województwa oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chcą zdecydowanego stanowiska władz gminy i zachęcają innych mieszkańców do licznego udziału w konsultacjach społecznych oraz wyrażenia sprzeciwu wobec koncepcji zagrażającej ich wsi.

Burmistrz i radni popierają mieszkańców

Pod nieobecność burmistrza Michała Rudzkiego jego zastępca Karol Chróścik poinformował, że urząd analizuje przedstawione w konsultacjach warianty drogi.

– Na początku marca planujemy zorganizowanie jednego lub dwóch spotkań. żeby mieszkańcy mogli zabrać głos w tej sprawie głos. Chodzi zwłaszcza o mieszkańców Glinek, których ta inwestycja dotyczy najbardziej – zapowiada wiceburmistrz.

Naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego Michał Ciesielski dodaje, że po wstępnej analizie burmistrz w pełni zgadza się ze stanowiskiem mieszkańców. – Uważamy, że zaproponowany przebieg drogi jest nie do przyjęcia – podkreśla.

Przebywający na urlopie burmistrz opublikował w mediach społecznościowych oficjalne oświadczenie, w którym nie tylko wyraża protest przeciwko planom przebiegu nowej autostrady przez tereny gminy Karczew w przedstawionych wariantach, lecz także wobec konsultacji społecznych prowadzonych w obecnej formie. Podczas sesji 24 lutego rada miejska wstępnie wyraziła poparcie dla mieszkańców Glinek, zapowiadając na początek marca wspólne posiedzenie komisji w Glinkach oraz przyjęcie stanowiska w tej sprawie na sesji.

 Spotkanie w Glinkach jest planowane w środę, 4 marca o godz. 17.30. warto śledzić oficjalną stronę i profil urzędu Miejskiego w Karczewie www.facebook.com/Gminakarczew, gdzie informacje są na bieżąco aktualizowane.

UWAGA: KRÓTKI TERMIN ZGŁASZANIA UWAG

Mieszkańcy i samorządy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu Strategicznego studium lokalizacyjnego inwestycji centralnego Portu komunikacyjnego tylko do 10 marca! Uwagi lub wnioski można składać w następujący sposób: 

 • za pośrednictwem formularza online, znajdującego się na stronie internetowej: http://www.cpk.pl,
 • w wersji papierowej – pobrać ze strony http://www.cpk.pl, wydrukować i przesłać wypełniony formularz na adres Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa, z dopiskiem „Konsultacje SSL” lub złożyć bezpośrednio w miejscu udostępniania dokumentu w dni robocze w godz. 9-15.

Wszelkie informacje i formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie: konsultacje.cpk.pl

One thought on “Karczew: Mieszkańcy protestują przeciwko planom GDDKiA

 • 3 marca 2020 o 17:54
  Permalink

  Rozwiązanie poprowadzenie drogi przez Tabor na tyłach Reguta wyjście za Karpiskami jest idealnym rozwiązaniem.
  Droga nr 50 i tak przechodzi przez bagno Całowanie, jedyna różnica będzie w szerokości około 50 metrów.
  Odszkodowania dla ludzi z tytułu utraty nieruchomości będzie i tak duża, wszyscy będą zadowoleni, będzie bezpieczniej i szybciej.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.