Otwock: Znamy zwycięzców budżetu obywatelskiego 2020 

Największymi zwycięzcami w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego są mieszkańcy otwockich Ługów. Z czterech zgłoszonych projektów do realizacji zakwalifikowały się aż trzy. Ale najwięcej głosów zdobył projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej „Więcej książki –mniej smartfona”.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Głosowanie nie okazało się szczęśliwe dla pomnika „Biało- Czerwonej Iskry”.

Z 29 projektów zgłoszonych przez mieszkańców Otwocka do szóstej edycji budżetu obywatelskiego do ostatniego etapu zakwalifikowały się aż 23 pomysły. Potem przyszedł czas na zbieranie głosów. Od 31 stycznia do 14 lutego można było głosować na kartach papierowych i w internecie. W ten sposób mieszkańcy zdecydowali, na jakie zadania zostanie przeznaczona z budżetu miasta kwota 1 mln 660 tys. zł. Lista zwycięzców (10 projektów) została ogłoszona 28 lutego.

Najwięcej głosów zdobył projekt „Więcej książki – mniej smartfona” polegający na doposażeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej (filia nr 1), w tym jest też kampania promująca rozwój czytelnictwa (1795 głosów). Drugi w kolejności jest projekt Stacja Rekreacja – park trampolin dla dzieci i dorosłych na os. Ługi (1486 głosów), a trzeci Stacja Rekreacja– pumptrack i streetworkoutnaos. Ługi (1246 głosów).

Najmniej głosów otrzymało zadanie polegające na ułożeniu nawierzchni na ul. Sokolej(na odcinku od ul. Marszałkowskiej do wjazdu na osiedle) – projekt zdobył tylko 133 głosy. Głosowanie nie okazało się też szczęśliwe dla pomnika „Biało- Czerwonej Iskry” (493 głosy). Ten pomysł zajął dopiero 16. miejsce. Tym samym powrotu samolotu do Otwocka na razie nie będzie. W progu kwotowym do 300 tys. zł zwyciężył projekt Stacja Rekreacja – park trampolin na osiedlu Ługi oraz przebudowa ul. Sowińskiego i ul.Wiązowskiej. Na wszystkie projekty mieszkańcy oddali 4217 głosów, w tym 133 były nieważne, głównie z powodu braku podpisu albo źle wypełnionej karty. Powody do radości mają mieszkańcy otwockich Ługów. Ich projekty zwyciężyły w czterech progach kwotowych z pięciu. – Pierwszy raz do budżetu obywatelskiego zostały zgłoszone projekty z terenu osiedla Ługi i od razu mamy taki sukces. Tylko wybieg dla psów nie zakwalifikował się do realizacji. Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom za głosy – mówi radny z tego okręgu Marcin Kraśniewski.

WYNIKI GŁOSOWANIA:

Do 20 tys. zł

 • „Więcej książki –mniej smartfona” – doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej (filia nr 1),w tym kampania promująca rozwój czytelnictwa – 1795 głosów.
 • Zajęcia z integracji sensorycznej dla małych dzieci w żłobku miejskim – uczenie się przez zmysły – 745 głosów.
 • Zespół zadaszonych ławek z przewijakiem na os. ługi – 474 głosy.

Do 50 tys. zł

 • „Monitoring jakości powietrza dla Otwocka” – zakup systemu monitorowania jakości powietrza dla różnych lokalizacji wmieście – 1214 głosów.
 • „Moc książek” –wzbogacenie księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej – 1214 głosów.

Do 150 tys. zł

 • Sala sensorycznego doświadczania świata w Szkole Podstawowej nr 4 –812 głosów.
 • „Wasze bezpieczeństwo w naszych rękach” –zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców gminy poprzez doposażenie jednostek OSP Jabłonna i OSP Wólka Mlądzka – 1048 głosów.

Do 300 tys. zł

 • Przebudowa ul. Sowińskiego i ul.Wiązowskiej – 672 głosy.
 • Stacja Rekreacja – park trampolin dla dzieci i dorosłych na os. ługi – 1486 głosów.

Do 600 tys. zł

 • Stacja Rekreacja – pumptrack i streetworkout na os. ługi – 1246 głosów

2 komentarze do “Otwock: Znamy zwycięzców budżetu obywatelskiego 2020 

 • 2 marca 2020 o 18:01
  Permalink

  Szkoda wybiegu dla psów, znów będą uwięzione na smyczach, albo latające luzem po ulicach. A gdzie można legalnie spuścić psa ze smyczy w Otwocku?

  Odpowiedz
  • 9 marca 2020 o 17:27
   Permalink

   Ludzie w Otwocku mają w nosie swoje czworonogi… to już kolejny raz gdy ten projekt nie przeszedł… szkodz że w tym mieście nikt nie myśli o psach i ich właścicielach

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.