Pierwszy na Mazowszu ośrodek replantacji i rekonstrukcji kończyn

Przestępcy sfinansowali zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla szpitala. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstał pierwszy na Mazowszu ośrodek replantacji i rekonstrukcji kończyn. Klinika została wyposażona w jeden z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów chirurgicznych.

ARTUR KUBAJEK, ZDJĘCIA JERZY ŻACZEK

Jeszcze do niedawna szpital posiadał tylko sprzęt do leczenia urazów, a brak specjalistycznego wyposażenia medycznego sprawiał, że w Otwocku nie można było przeprowadzić replantacji (zabieg chirurgiczny polegający na przyszyciu odciętych kończyn lub palców – przyp. red.) i bardziej skomplikowanych rekonstrukcji kończyn. – Dotychczas ofiary wypadków wymagające takich operacji musiały być przewożone do odległych ośrodków w Gdańsku, Elblągu, Krakowie, Poznaniu czy Szczecinie – mówi prof. Jarosław Czubak, p.o. dyrektora szpitala, kierownik Kliniki Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej, a zarazem konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu i inicjator powstania w otwockim szpitalu ośrodka replantacji.

[ngg src=”galleries” ids=”32″ display=”basic_thumbnail”]Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości na blok operacyjny kliniki trafił mikroskop chirurgiczny. Na zakup tego urządzenia wydano ponad 900 tys. zł. Dodatkowo za 100 tys. zł kupiono instrumenty chirurgiczne.

– Ten nowoczesny sprzęt pozwoli lekarzom dostrzec i połączyć najdrobniejsze struktury tkanek, zszyć naczynia nawet o średnicy pół milimetra – podkreśla profesor Czubak.

Mikroskop jest umieszczony nad stołem operacyjnym, na wysokości wzroku chirurgów, dzięki czemu nie muszą pochylać się nad pacjentem, co ma duże znaczenie podczas wielogodzinnych zabiegów. Urządzenie umożliwia jednoczesny udział w operacji kilku lekarzy. Obserwują oni pole zabiegu przez specjalne binokulary dopasowane indywidualnie do ich wzroku.

Uroczyste otwarcie oddziału odbyło się w piątek, 28 lutego. Prof. Czubak powitał liczne grono zaproszonych gości i pracowników szpitala.Wśród nich byli m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, poseł i przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Lasot, poseł Dariusz Olszewski, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, biskup diecezji warszawsko- praskiej Romuald Kamiński, były dyrektor szpitala Mieczysław Błaszczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego prof. dr hab. n. med. Leszek Romanowski, starosta otwocki Cezary Łukaszewski, wicestarosta Krzysztof Kłósek i proboszcz parafii pw. św. Wincentego a’Paulo w Otwocku ks. Bogdan Sankowski. Nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych, które reprezentowali p.o. komendanta Komendy Powiatowej Policji w Otwocku podinspektor Przemysław Dębiński, zastępca komendanta KPP w Otwocku Jędrzej Bełz, komendant Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Otwocku Mariusz Zabrocki i nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów Artur Dawidziuk.

– Jestem pełen uznania dla determinacji w realizowaniu celów. To jest już chyba tradycja, którą zapoczątkował tu dyrektor Błaszczyk, bo to dzięki jego uporowi i wytrwałości mogę tu z państwem stać. Fantastycznie jest być dyrektorem CMKP, gdy ma się taki szpital jak w Otwocku – mówił dyrektor Ryszard Gellert. – Żadnych kłopotów, szpital się rozwija, to chyba jakieś potajemne kontakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo pieniędzy wystarcza na wszystko. Nie wiem, jak to robicie, ale mam nadzieję, że tak będzie nadal. Pan dyrektor stworzył tu coś wspaniałego, co teraz chcemy rozwijać, aby zgodnie z zamierzeniami dyrektora Błaszczyka szpital stał się prawdziwym centrum urazowym – podkreślał szef CMKP.

W imieniu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry poseł Dariusz Olszewski odczytał okolicznościowy list. „Fundusz Sprawiedliwości to środki, które jako minister sprawiedliwości postanowiłem przekazać na takie ośrodki medyczne jak ten, gdyż właśnie do placówek zdrowia jako pacjenci trafiają ofiary przestępstw drogowych czy siłowych, takich jak pobicia czy przemoc domowa. To właśnie z kar płaconych przez sprawców przestępstw pochodzą środki w Funduszu” – pisze w liście minister Ziobro. I dodaje, że z wielką przyjemnością zdecydował o przeznaczeniu 1 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu dla szpitala im. Grucy w Otwocku.

Wystąpienia gości poprzedziła prezentacja, w której kierownik nowo powstałego oddziału prof. dr hab. Marcin Złotorowicz przybliżył historię i osiągnięcia polskiej replantacji oraz kierunki rozwoju tej dziedziny medycyny w otwockim szpitalu. Po tej części uczestnicy uroczystości przeszli do pomieszczeń nowego oddziału, gdzie przecięto wstęgę. Pachnące nowością sale zostały poświęcone przez biskupa Romualda Kamińskiego. Goście mogli też obejrzeć zakupiony sprzęt.

One thought on “Pierwszy na Mazowszu ośrodek replantacji i rekonstrukcji kończyn

  • 3 marca 2020 o 13:01
    Permalink

    NADLEŚNICZY????? księża w dużych ilościach to już się przyzwyczailiśmy. NADLEŚNICZY????

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.