Podejrzewasz, że zaraziłeś się koronawirusem? Zadzwoń do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej!

W Polsce odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. Jeśli podejrzewasz, że zaraziłeś się koronawirusem COVID-19, nie zgłaszaj się do przychodni! Pozostań w domu i TELEFONICZNIE skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Otwocku, która poinformuje o dalszych procedurach i wizycie lekarza.

AGNIESZKA JASKULSKA

Wirus z Chin rozprzestrzenia się bardzo szybko. Dziś (środa, 4 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, że mężczyzna, u którego zdiagnozowano wirusa przyjechał autokarem z Niemiec do Polski. 66-letni mężczyzna jest hospitalizowany, natomiast pasażerowie, z którymi podróżował Polak zostali objęci kwarantanną domową. W kraju są również inni pacjenci, u których podejrzewa się o zakażenie koronawirusem. Znajdują się oni pod opieką m.in. w szpitalach w Łodzi, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Trwa kwarantanna w Policach, zamknięto szkoły, a około 200 uczniów i nauczycieli jest odciętych od świata. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy pierwszego kontaktu, podejrzewając zakażenie koronawirusem. 

Koronawirus, podobnie jak grypa przenosi się drogą kropelkową (poprzez wydychane powietrze, kichnięcia, kaszel). Początkowe objawy zakażenia to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą pojawić się zaburzenia układu oddechowego wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne (najczęściej umierają osoby w podeszłym wieku, z obniżoną odpornością, chore na przewlekłe choroby, większość zakażonych przechodzi chorobę łagodne). Dlatego służby przypominają o przestrzeganiu zasad higieny, w tym częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcji środkiem na bazie alkoholu, podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos (potem koniecznie umyj ręce), nie spluwaj w miejscach publicznych, unikaj kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszel.

Służby uruchomiły specjalne infolinie:

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

502 171 171 – numer dyżurny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

W powiecie otwockim można kontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Otwocku:

  • pon.-pt. w godz. 7.30 – 15.05, tel. (22) 779-48-33 lub 779-26-63,

  • pon.-pt. w godz. 15.05-20, tel. 515 256 220,

  • w soboty, niedziele i święta w godz. 10-15, tel. 515 256 220.

O tym, czy powiat otwocki jest przygotowany na epidemię koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 pisaliśmy tutaj: https://linia.com.pl/2020/02/26/powiat-gotowy-na-koronawirusa/ 

Wojewoda mazowiecki nałożył na placówki lecznicze w województwie mazowieckim, w tym na pięć szpitali z powiatu otwockiego i Wawra, obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości. Dotyczy to przede wszystkim zabezpieczenia środków odkażających, odzieży ochronnej, maseczek, rękawiczek, itd. Placówki medyczne nie prowadzą obecnie przyjęć ani nie przeprowadzają badań na obecność wirusa. W razie wybuchu epidemii szpitale zapewnią opiekę i miejsce do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. W takiej sytuacji oddziały mogą zwiększyć liczbę łóżek i przekształcić zwykły oddział szpitalny w oddział zakaźny oraz zatrudnić więcej personelu. 

Obecnie badania na obecność koronawirusa prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie (NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie) oraz w jednym w Olsztynie. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że badania wykonują są również w laboratoriach zlokalizowanych w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu.

W poniedziałek, 2 marca w nocy sejm uchwalił specustawę ws. koronawirusa (dotyczy także innych zakaźnych chorób i postępowania w sytuacjach kryzysowych, które z takich chorób wynikają). Ustawa zakłada m.in., że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie pracy z domu. Zapewnia też prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres do 14 dni (okres kwarantanny koronawirusa z Chin) dla rodziców w przypadku, gdy zamknięty będzie żłobek, przedszkole czy szkoła, a także umożliwia w niektórych sytuacjach wystawienie recepty przez farmaceutę, a nie lekarza. 

Minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. 

Ustawa określa także, że zarządzający lotniskiem, dworcem kolejowym, przewoźnicy lotniczy, kolejowi lub drogowi “nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami władz publicznych mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19, w szczególności za brak możliwości przewozu”. Natomiast gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów – rząd może rozporządzeniem określić “zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego” oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.