Zapowiedzi kulturalne: 6-8 marca

PRZEBÓJ WEEKENDU

BLUESOWA NIEDZIELA

W Piwnicy pod Barankiem w Karczewie 8 marca wystąpi zespół The Missing Part z kapitalną wokalistką Natalią Kwiatkowską.

The Missing Part to duet akustyczny, którego wokalistka – Natalia Kwiatkowska, dwukrotnie wybrana była na Najlepszy Bluesowy Głos Kobiecy w Polsce. Towarzyszy jej znakomity gitarzysta Robert Kapkowski, finalista programu „Must Be The Music”. Grają gatunkową mieszankę bluesa, soulu, funky i jazzu. Jeśli tęsknimy za lirycznym, nostalgicznym i bardzo emocjonalnym brzmieniem, będziemy zachwyceni. W programie są m.in. piosenki: Leonarda Cohena, Amy Winehouse, Evy Cassidy, Etty James, ale też dawne polskie przeboje Henryka Warsa, jak np. „Zimny drań” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

  • Piwnica pod Barankiem, ul. Widok 2, tel. 22 780 65 17, mgok.karczew.pl, niedziela, 8.03, godz. 16, wstęp wolny.

OTWOCK

KOMEDIA W „JARACZU”

„Sklep z facetami” – komedia z Kają Paschalską i Patrycją Szczepanowską w rolach głównych zostanie wystawiona w niedzielny wieczór w „Jaraczu”.

Gdy Marzena świętuje trzydzieste dziewiąte urodziny jej wieloletni partner oświadcza, że odchodzi. Świat kobiety ległby w gruzach, ale natychmiast otrzymuje ona wsparcie swojej młodszej siostry Danki, przebojowej studentki. Ta zabiera Marzenę do tytułowego sklepu i wokół niej pojawiają się coraz bardziej interesujący mężczyźni. Patrycja Szczepanowska nie tylko gra główną rolę, ale jest też autorką tekstu i reżyserem. Występują ponadto Kaja Paschalska i Piotr Wątroba.

  • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, niedziela, 8.03, godz. 18-19.30, bilety 50 i 60 zł.

JÓZEFÓW

PORTRETY KOBIET

Malarka Julitta Biały otworzy swą wystawę w Miejskim Ośrodku Kultury w piątek, 6 marca. Dedukuje ją w całości kobietom.

„De gustibus non est disputandum, jednak nie znam nikogo, komu jej obrazy nie podobałyby się” – pisze w notce biograficznej o malarce jej przyjaciółka Anna Lew-Starowicz. Julitta Biały to artystka tworząca co najmniej od wczesnych lat 90. Pisze ikony, maluje portrety, w pastelowej formie dokumentuje zabytkowe obiekty południowej Europy oraz szkicuje ulubione miejsca Józefowa, Otwocka i Falenicy. Najbliższe jej sercu techniki to farby olejne i akrylowe oraz pastele. W MOK-u pokaże wystawę zatytułowaną „Piękno kobiety”. Zobaczymy kilkanaście obrazów a także szkice, przedstawiające piękno kobiecego ciała. Będą to portrety, nastrojowe akty czy uchwycone w ruchu tancerki flamenco.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, piątek, 6.03, godz. 18, wstęp wolny.

TEATR DLA DZIECI

W sobotę, 7 marca, zainaugurowany zostanie IX Przegląd Teatrów dla Dzieci „Bez Sceny”. W Miejskim Ośrodku Kultury zaplanowano nie tylko spektakl, ale i wernisaż ciekawej wystawy.

Zaczynamy od przedstawienia „Kaczor Kwak i szewc Kopytko” Teatru Scena 96 z Warszawy, dla widzów od lat pięciu. Opowieść o psotnym szewczyku została oparta na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego. To spektakl lalkowy nawiązujący do tradycji teatru wędrownego. Początek godz. 11.

Natomiast po przedstawieniu, około godz. 12.30, zaplanowano otwarcie wystawy „Widzę teatr”. Została przygotowana przez dzieci uczestniczące w cotygodniowych zajęciach plastycznych „W jaskini plastycznego lwa” oraz „Plastyczni z pazurem”. Instruktorem jest Marcin Strzembosz, ilustrator książek i mieszkaniec Józefowa.

Wstęp na wystawę jest otwarty. Bilety na spektakle kosztują 10 zł za dziecko i 15 zł za osobę dorosłą. Karnety na cały przegląd odpowiednio 30 i 45 zł. Patronem medialnym, jak co roku, jest „Linia Otwocka”.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 7.03, godz. 11.

PLENER FOTOGRAFICZNY

„Przedwiośnie, czyli zima w odwrocie” – kolejny spacer fotograficzny odbędzie się w sobotnie popołudnie.

Plenery te są organizowane przez Zofię i Mirosława Nowaczyków, którzy prowadzą sekcję foto w Miejskim Ośrodku Kultury. Warto wziąć aparaty i wybrać się całymi rodzinami. Celem będą lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Transport samochodami we własnym zakresie. Obowiązują zapisy, tel.: 22 789 22 84.

  • Zbiórka pod Urzędem Miasta, sobota, 7.03, 15.

STAROŻYTNY INSTRUMENT

Na koncert pieśni i arii na wokal i harfę zaprasza w sobotni wieczór, 7 marca, józefowski MOK.

Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Była znana już w Azji Mniejszej około 5000 lat temu. Modę na nią w czasach nowożytnych rozpoczęła królowa Francji, Maria Antonina Austriaczka, żona Ludwika XVI, która sama był utalentowaną harfistką.

W Józefowie zagrają: Agata Galik, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, która gra na tym instrumencie od ósmego roku życia. Będzie jej towarzyszyła młodziutka harfistka Klara Dubielecka oraz obdarzony potężnym barytonem solista, Kamil Olpiński. W programie znajdą się klasyki muzyki rozrywkowej i poważnej, znane i lubiane. Będą to przeboje światowe i polskie.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 7.03, godz. 18, wstęp wolny.

KOBIECY ŚWIAT

„Matka, żona, kochanka” – kobiecy świat przybliży w swej muzodramie Aneta Todorczuk-Perchuć. Spektakl można zobaczyć w MOK-u w niedzielę, 8 marca.

Czy istnieje recepta na pogodzenie trzech tytułowych ról? Czy jest sposób, żeby być jednocześnie kobietką i taranem, niańką i sekstorpedą, mistrzem kuchni, cichym zarządcą i kokietką? Nie wszystkie odpowiedzi się spodobają, ale mogą nie tylko zmotywować do działania, lecz także rozśmieszyć. Aktorka bawi się stereotypami, ośmiesza samą siebie i śpiewa przebojowe piosenki. Akompaniuje jej pianista Tomasz Krezymon. Reżyseria Anna Gryszkówna.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, niedziela, 8.03, godz. 18, bilety 30 zł.

WIĄZOWNA

GRANIE CHARYTATYWNE

GOK zaprasza w sobotę, 7 marca na „Koncert Miłości” do Domu Kultury „Nad Świdrem”.

Wystąpią Anna Kurpińska i Czesław Banaszczyk. W programie są też niespodzianki dla płci pięknej i słodki poczęstunek. Koncert został zorganizowany w ramach akcji „Świąteczna radość pomagania”. Dochód z biletów w cenie 5 zł zostanie przekazany na leczenie małej Poli Kuśmierek.

  • Dom Kultury „Nad Świdrem”, Wola Karczewska, ul. Doliny Świdra 8, tel. 697 397 845, sobota, 7.03, godz. 18, bilety 5 zł.

WAWER

SPEKTAKL DLA DZIECI

„Księżniczka Rosa i Klimek” – spektakl Teatru Katarynka poleca WCK w niedzielne przedpołudnie, 8 marca.

Młodzi widzowie zobaczą baśniowa opowieść o dwójce przyjaciół – księżniczce Rosie i Klimku. Muszą oni zmierzyć się z przebiegłym i podstępnym czarodziejem Zoltanem. To zabawa edukacyjna. Dzieci poznają kolory podczas magicznego malowania obrazu. Spotykają, na pozór bezradną staruszkę, która okazuje się bardzo przebojową i wrażliwą osobą. Kobieta pomaga w ocaleniu krainy przed utratą kolorów oraz uczy dzieci kultury osobistej.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, niedziela, 8.03, godz. 11, bilety 10 zł.

ARIE OPEROWE

W koncercie „Mistrz i uczeń” zabrzmią słynne arie operowe i przeboje z musicali. Odbędzie się w niedzielę w Wawerskiej Strefie Kultury.

W Międzylesiu zaśpiewa Agnieszka Kurowska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia ukończyła w 1986 roku z wyróżnieniem i nagrodą dla najlepszego studenta roku. Jest laureatką konkursów wokalnych im. Jana Kiepury, Karola Szymanowskiego, Adama Didura. Była solistką w Teatrze Wielkim i Warszawskiej Operze Kameralnej. Podczas koncertu, wspólnie ze swoją uczennicą Sylwią Olejniczak, wykona słynne arie operowe i przeboje z musicali. Akompaniament zapewni Viola Łabanow.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, niedziela, 8.03, godz. 19, bilety 20 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.