13 osób w powiecie otwockim zostało objętych nadzorem epidemiologicznym w związku z koronawirusem

Koronawirus dotarł do województwa mazowieckiego. Nie należy panikować, ale nie powinno się też go bagatelizować. Do przychodni w powiecie otwockim zgłaszają się osoby, które podejrzewają, że zaraziły się koronawirusem. – 13 osób w powiecie otwockim zostało objętych nadzorem epidemiologicznym w związku z wirusem – poinformował „Linię” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku. 

AGNIESZKA JASKULSKA 

W poniedziałek, 9 marca wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że w województwie mazowieckim są dwa potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. – W przypadku 23 osób prowadzona jest diagnostyka w kierunku wykluczenia koronawirusa. Oczywiście to nie znaczy, że wszyscy okażą się zakażeni. 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym – tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej  wojewoda mazowiecki. 

Nie należy panikować, ale nie powinno się też bagatelizować koronawirusa. Jak wygląda sytuacja w powiecie otwockim? Okazuje się, że do przychodni zgłasza się coraz więcej osób, które podejrzewają, że zaraziły się wirusem z Chin lub miały kontakt z chorymi osobami. Szczegóły na ten temat w aktualnym numerze „Linii Otwockiej” z 9 marca. Personel przychodni na terenie powiatu otwockiego apeluje: – Prosimy nie przychodzić do przychodni. Należy wcześniej powiadomić nas telefonicznie o swoich podejrzeniach lub od razu skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Otwocku. Oto numery kontaktowe:

  • pon.-pt. w godz. 7.30 – 15.05, tel. (22) 779-48-33 lub 779-26-63,
  • pon.-pt. w godz. 15.05-20, tel. 515 256 220,
  • w soboty, niedziele i święta w godz. 10-15, tel. 515 256 220.

Zapytaliśmy otwockie służby sanitarno-epidemiologiczne o to, czy w powiecie otwockim pojawił się przypadek zachorowania na koronawirusa. – Nie odnotowaliśmy takiego przypadku. Dotychczas również nikt z mieszkańców nie został objęty kwarantanną. Jednakże 13 osób zostało objętych nadzorem epidemiologicznym – informuje Elżbieta Kurkowska, kierownik oddziału nadzoru sekcji higieny z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku. 

Nadzorowi epidemiologicznemu podlegają osoby zupełnie zdrowe, które np. niedawno wróciły z rejonów, gdzie występuje wirus, ale nie kontaktowały się z chorymi osobami i nie mają żadnych objawów koronawirusa. Osoby objęte nadzorem epidemiologicznym mogą prowadzić pewną aktywność społeczną i zawodową, czyli np. chodzić do pracy, szkoły. Te osoby powinny także obserwować swój stan zdrowia np. codziennie badać swoją temperaturę ciała i w razie jakichkolwiek zmian poinformować sanepid.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.