MOKTiS podsumowuje i planuje

Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu pod nową nazwą i z nowym kierownictwem działa już osiem miesięcy. Choć w tym czasie misja placówki była na swój sposób realizowana, nie był to dobry czas dla otwockiej kultury.

PRZEMEK SKOCZEK

W ostatnich miesiącach MOKTiS niechętnie dzielił się informacjami o swojej działalności. Doczekaliśmy się jednak krótkiego sprawozdania z pierwszego półrocza oraz informacji o planowanych w tym roku wydarzeniach.

To już było

Zacznijmy od podsumowań. Z raportu wynika, że od 10 lipca do 31 grudnia 2019 roku zorganizowano łącznie 166 wydarzeń (nie wliczając seansów filmowych). Były to: 24 spektakle teatralne, 26 koncertów w sali teatru lub przy teatrze, 10 akcji plenerowych i trzy konkursy. Większość przedsięwzięć, bo aż 100, to jednak wydarzenia firm i instytucji zewnętrznych organizujących w teatrze i innych salach wykłady, wernisaże, bale, spotkania, warsztaty, półkolonie, kabarety i stand-upy. Odbyły się także 574 seanse kinowe.

Co do frekwencji – we wszystkich wydarzeniach w tym okresie uczestniczyło ponad 43 tysięcy osób, jednak to liczba szacunkowa. Większość – niemal 27 tysięcy, to widzowie kina Oaza. Na drugim miejscu
są spektakle teatralne – ponad 2 800 osób. MOKTiS dodaje też, że już w samym styczniu 2020 roku z koncertów, spotkań, konkursów, warsztatów, spektakli, wernisaży i pozostałych imprez skorzystało prawie 3 400 osób. Z projekcji kinowych niemal 5 400. Tych danych nie możemy zweryfikować, wypada wierzyć „na słowo”.

Co przed nami?

MOKTiS zdradził część swoich planów na rok 2020. Wiele imprez odbędzie się podczas Dni Otwocka w ostatnim tygodniu maja. Wydarzenie obejmie m.in.: koncert plenerowy, spotkania, wystawy, plenery, turnieje sportowe, III edycję Biegu im. rtm. Witolda Pileckiego, wycieczki turystycznymi szlakami. Zaplanowano również I Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych.

W czerwcu czeka nas Dzień Dziecka przed teatrem, w lipcu i sierpniu powrót do piątkowego cyklu koncertów „Dżezowanie pod teatrem”. Latem upamiętnimy także osobę gen. Juliana Filipowicza w 125. rocznicę urodzin oraz 75. rocznicę śmierci. W październiku nie tylko Polska będzie żyła XVIII Konkursem Chopinowskim. Echem tego prestiżowego wydarzenia mają być także koncerty w Otwocku.

„W Smoku prowadzone są stałe warsztaty i spotkania. I tak, dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia taneczne Zumby i pogotowie matematyczne, zajęcia teatralne, muzyczne i wokalne, zajęcia plastyczne dla mam z dziećmi. Planujemy plener fotograficzny i malarski pod okiem specjalistów a także konkurs fotograficzny” – czytamy w komunikacie. Niestety, z kalendarza wydarzeń zniknęły wystawy, wymiana książek i płyt, warsztaty, a przede wszystkim koncerty, które były wizytówką Smoka przez ostatnie trzy dekady i zbudowały legendę tego miejsca. Niewykluczone jednak, że ktoś tam dostrzegł, jaką krzywdę robi się temu miejscu i wiernej od lat rockowej publiczności. 21 marcu planowany jest pierwszy od wielu miesięcy koncert – zagra zespół The Mind Seekers. Ponoć w maju klub odwiedzi grupa Farben Lehre. Czy to zapowiedź powrotu do tradycji? Czas pokaże.

Z tych planów nici

Z nadzieją patrzyliśmy na pomysły ożywienia (wreszcie!) Muzeum Ziemi Otwockiej. Ruszył tam m.in. comiesięczny cykl „Spotkania z historią”, planowano ponoć powrót gry miejskiej, koncertów plenerowych, artystycznych plenerów i warsztatów dla młodzieży. Pierwsza edycja miała być poświęcona sztuce, wiosenna tradycjom wielkanocnym, kolejne historycznym mieszkańcom miasta. MOKTiS deklaruje, że chciał także zaproponować szkołom lekcje muzealne związane z dziejami Otwocka i organizować konkursy. Muzeum miało aktywnie włączyć się w rocznicowe obchody wszelkich wydarzeń historycznych, od 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, po 100-lecie Bitwy Warszawskiej.

Te plany nie zostaną jednak zrealizowane z powodu pożaru, który w lutym strawił część muzealnych piwnic. Budynek pozostaje wyłączony z użytkowania i czeka go – tak deklaruje dyrektor Małgorzata Kupiszewska – poważny remont. Przy okazji dzielimy się najnowszymi doniesieniami. – W budynku Muzeum Ziemi Otwockiej przywrócono zasilane elektryczne w obwodach, które nie uległy uszkodzeniu w trakcie pożaru. Działa system alarmowy. Po wykonaniu doraźnych napraw uszkodzeń powstałych w systemie centralnego ogrzewania w budynku przywrócono ogrzewanie – poinformował „Linię” Andrzej Arseniuk z MOKTiS-u. Nadal jednak pozostaje w mocy decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nakazująca wykonanie doraźnych zabezpieczeń i usunięcie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Zapewniono nas, że prace są w toku.


Harmonogram wybranych wydarzeń:

 • 27-29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Teatru,
 • 16 maja – Noc Muzeów,
 • 23-31 maja – Dni Otwocka,
 • koniec czerwca – Noc Świętojańska w Mlądzu,
 • lipiec i sierpień – letnia akademia artystyczna dla dzieci i młodzieży, koncerty pod teatrem,
 • wrzesień – współorganizacja koncertu Blues Bazar, Pożegnanie
  lata w Mlądzu i przegląd młodzieżowych zespołów muzycznych
  rockowych w Smoku,
 • październik – koncerty uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego,
 • listopad – wieczory poetyckie,
 • grudzień – Mikołajki, przeglądy kolęd, pastorałek i jasełek, konkurs
  szopek bożonarodzeniowych.


Komentarz autora

Tegoroczne zapowiedzi są pod pewnymi względami obiecujące, ale pomny początków tej ekipy wstrzymują się z entuzjazmem. Kłamstwem byłoby twierdzenie, że nic się nie dzieje. Dzieje się i nie brakuje cennych inicjatyw. Wiele do życzenia pozostawia jednak jakość niektórych wydarzeń, boli zanik aktywności lokalnych twórców i wyjałowienie tak żyznej gleby, jaką cieszyły się przez lata Smok i muzeum. Wraz z dawnym OCK odeszła znakomita kadra, ludzie z pasją i doświadczeniem. Teatr, dotąd przede wszystkim repertuarowy, z kilkoma własnymi zespołami, teraz stał się raczej sceną do wynajęcia. Zdecydowana większość granych spektakli to te zawodowych grup, które objeżdżają domy kultury w całej Polsce. To także pożądana rozrywka, ale nie może dominować w jednym z najstarszych w kraju teatrów amatorskich z ponad 90-letnią historią! W 2018 roku istniało siedem grup aktorskich, które wystawiły 48 przedstawień, w tym 12 premierowych. Teraz o takim wyniku możemy tylko pomarzyć.

3 komentarze do “MOKTiS podsumowuje i planuje

 • 10 marca 2020 o 22:00
  Permalink

  Dobrze że stara ekipa odeszła ! Ani znawcy ani pasjonaci- chyba tylko nad wyraz wysokiej pensji, której się kurczowo trzymali, Teatr amatorski – a zawodowo golili pensje miesiącami nic nie robiąc, Nareszcie można obejrzeć spektakle na wysokim poziomie, Jeśli ktoś twierdzi że się nic nie dzieje to niech do licha wyjdzie z domu, Otwock to marazm nic ludziom się nie chce. Nowy zespół jest pracowity i wierzę że ten hejt sie niebawem zakończy i da tym ludziom spokojnie pracować a nie tylko zestawiać statystyki dla redaktorków.

  Odpowiedz
  • 11 marca 2020 o 10:53
   Permalink

   Najpierw płatny pachołku zapoznaj się ze znaczeniem określenia „hejt”.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.