Karta Warszawiaka dla wszystkich

Przedstawiciele władz Otwocka, Pruszkowa i Sulejówka wspólnie walczą o tańszy bilet dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej podróżujących SKM i autobusami ZTM. Czy pierwsza strefa zostanie rozszerzona? O tym zadecyduje warszawska rada miasta.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Zamiast 120 zł za bilet miesięczny do stolicy mieszkańcy podwarszawskich gmin, którzy korzystają z autobusów ZTM i Szybkiej Kolei Miejskiej mogliby płacić 98 zł – tyle, co posiadacze Karty Warszawiaka. W przypadku biletów trzymiesięcznych ta różnica wynosi aż 80 zł.

– Chcemy utrzymać ceny biletów na poziomie I strefy, żeby można było uruchomić czwarty próg dopłat dla gmin, które znajdą na to pieniądze. Teraz takiej możliwości nie mamy – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski, który wspólnie z włodarzami z Pruszkowa i Sulejówka zwrócił się z taką propozycją do władz Warszawy.

Samorządy zaoferowały pokrycie różnicy w cenie. Niestety, w styczniu odpowiedź była odmowna, ale włodarze się nie poddali. Złożyli odwołanie do Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Postanowili przekonać warszawskich radnych, żeby wprowadzili na sesję 27 lutego taki projekt uchwały. Zgłosili go radni PiS. Nie został jednak rozpatrzony, choć znalazł się w porządku obrad. Jako argument podano, że projekt uchwały w sprawie ustalenia zniżek w cenach biletów dla mieszkańców gmin, z którymi zawarto porozumienie w sprawie wysokości dopłat, nie ma opinii prawnej.

Głosowanie w sprawie tańszego biletu na odbyć się na kolejnej sesji rady Warszawy, która planowana jest w czwartek, 19 marca. Prezydent Otwocka i pozostali włodarze gmin zainteresowani sprawą zamierzają w niej uczestniczyć. – Dla budżetu Warszawy nie spowoduje to żadnych konsekwencji finansowych – podkreśla prezydent. Inicjatorzy rozszerzenia I strefy biletowej są gotowi współpracować ze wszystkimi gminami metropolii warszawskiej, do których dojeżdżają autobusy ZTM i pociągi SKM.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.