Miasto przejmie zarządzanie drogą wojewódzką?

Józefów chce kontynuować budowę ścieżek rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Najpierw miasto musi czasowo przejąć zarządzenie drogą wojewódzka nr 721 (ul. Wiązowska).

SYLWIA WYSOCKA

Niedawno Józefów, kilka gmin powiatu otwockiego oraz Sulejówek i Halinów zrealizowały wspólny projekt budowy ścieżek rowerowych z dofinansowaniem w ramach ZIT. Józefów był liderem tego międzygminnego projektu. Obecnie miasto szykuje się realizacji do drugiego etapu projektu „Wybierzmy rower – rozwój sieci dróg rowerowych w Józefowie na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach ZIT”.

Nowy chodnik i ścieżka rowerowa mogą powstać przy ul. Wiązowskiej, na odcinku od ulicy Wroniej do granicy z Wiązowną. Ponieważ jest to droga wojewódzka nr 721, miasto musi przejąć zarządzanie nią w takim zakresie, aby umożliwiło to zaprojektowanie, budowę i utrzymanie dróg rowerowych i chodnika. Chodzi o okres nie krótszy niż czas niezbędny do zachowania wymogu trwałości projektu (pięć lat od zakończenia inwestycji). Jak wyjaśnia burmistrz Józefowa Marek Banaszek, obecnie przy tej drodze jest chodnik i ścieżka rowerowa wybudowana wcześniej przez miasto, ale czas odcisnął na niej swoje piętno. Ponadto ostatnio w ramach wspomnianego wcześniej projektu Wiązowna po swojej stronie do granicy z Józefowem zbudowała nowy chodnik i ścieżkę, więc ten po stronie józefowskiej nie powinien znacząco od niego odbiegać.

Po przejęciu zarządzania drogą Józefów zamierza ubiegać się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (w ramach ZIT). Miasto czeka na ogłoszenie konkursu na dofinansowanie. Jak powiedział w rozmowie z „Linią” burmistrz Banaszek, tym razem niekoniecznie będzie to projekt międzygminny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.