Strumyk w małpim gaju [GALERIA]

Skwer 7 Pułku Ułanów, którzy mieszkańcy nazywają małpim gajem, ma zmienić się nie do poznania. Po rewitalizacji będzie to idealne miejsce do odpoczynku w centrum miasta. Oprócz małej architektury i roślinności główną atrakcją będą strumyk nawiązujący do rzeki Świder, podświetlana fontanna i plac zabaw.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Zmiany w centrum Otwocka rozpoczęły się od przebudowy ul. Powstańców Warszawy. Kolejnym krokiem będzie rewitalizacja skweru 7 Pułku Ułanów, gdzie w tym sezonie działało lodowisko. Inspiracją do powstania projektu były zwycięskie prace studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w konkursie na zagospodarowanie tego terenu przeprowadzonym przez miasto w 2018 roku.

Przetarg na wykonanie rewitalizacji skweru został ogłoszony w środę, 11 marca. Kompletna dokumentacja projektowa przewiduje podział realizacji zadania na trzy etapy. Pierwszy, przewidziany do przeprowadzenia w tym roku, zakłada budowę alejek z nawierzchni utwardzonych ozdobną kostką brukową, wykonanie cieku wodnego nawiązującego do rzeki Świder, powstanie fontanny posadzkowej i wodnego placu zabaw oraz placu zabaw przypominającego wydmy. W obrębie inwestycji znajdą się też elementy małej architektury (ławki, pergole, gabiony), oświetlenie, zostaną także posadzone rośliny ozdobne.

Etap drugi prac przewiduje wykonanie nawierzchni utwardzonych równoległych do ul. Powstańców Warszawy i ul. Orlej, a trzeci – do realizacji w kolejnych latach – zakłada powstanie pawilonów wzdłuż budynku PSS Społem (od ul. Andriollego do ul. Orlej). – Przewidujemy możliwość rozszerzenia w tym roku zamówienia (za 1 mln 500 tys. zł) na wykonanie dodatkowych nawierzchni, o ile będą na to pieniądze w budżecie miasta – mówi Kamil Mazek, zastępca naczelnika wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych.

Na realizację pierwszego etapu inwestycji wykonawca będzie miał czas do 15 września. Prace mogą zacząć się już pod koniec marca, jeśli uda się od razu wyłonić firmę w przetargu. Warto dodać, że na końcu wspomnianego strumyka z kaskadami będą fontanna posadzkowa i podświetlane dysze, z których woda będzie tryskać do góry. Parterowe budynki przy ul. Powstańców Warszawy, w których kiedyś był m.in. sklep Wiklinka, zostaną zlikwidowane.

– Są to obiekty tymczasowe znajdujące się w pasie drogowym. Będziemy negocjować z PSS Społem, żeby jak najszybciej zniknęły z centrum miasta – wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski. I dodaje, że skwer 7 Pułku Ułanów i Plac Niepodległości (odgrodzona część „wielkiej dziury”, gdzie jest fontanna) będą mieć nawiązujące do siebie elementy, które pozwolą funkcjonalnie zagospodarować centrum.

Rewitalizacja skweru to inwestycja za kilka milionów złotych, na którą miasto otrzymało dofinansowanie (milion złotych). Na ten cel są też zabezpieczone dodatkowe pieniądze w budżecie.

One thought on “Strumyk w małpim gaju [GALERIA]

  • 12 marca 2020 o 16:32
    Permalink

    Cudnie!😍 Niemniej jednak zasłonięcie w jakikolwiek sposób „STODOŁY” wydaje sie byc konieczne, chocby tam palac ze złota miał stanąć.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.