W Karczewie szkoły i przedszkola zamknięte już od czwartku

W związku z zagrożeniem koronawirusem decyzją burmistrza Michała Rudzkiego w gminie Karczewa placówki oświatowe są już nieczynne od czwartku, 12 marca.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W środę, 11 marca na wniosek burmistrza odbyła się nadzwyczajna narada kierownictwa urzędu miejskiego w Karczewie z dyrektorami szkół i przedszkoli. Zgodnie z zaleceniem premiera, szkoły i przedszkola w gminie Karczew będą nieczynne  już od czwartku, 12 marca do środy, 25 marca. 

– Tempo odpływu ludzi ze szkół i przedszkoli było tak duże we wtorek i w środę, że żaden z dyrektorów nie miał wątpliwości, że należy zamknąć placówki od razu, od 12 marca. W niektórych szkołach w środę, 11 marca absencja była na poziomie 50 proc. Ludzie zaczęli się bać i zabierać dzieci nawet nie mając podstaw zdrowotnych, tylko tak prewencyjnie –mówi w rozmowie z “Linią” burmistrz Michał Rudzki. 

– Jeśli jednak rodzic nie będzie miał z kim zostawić dziecka w czwartek i w piątek, to wtedy gmina zapewni opiekę. Należy to zgłosić odpowiedniej dyrekcji i wtedy w porozumieniu z wydziałem oświaty będziemy organizować opiekę dla takiego dziecka. Ale nie spodziewamy się, żeby takich przypadków było dużo, ewentualnie kilka osób. Dyrektorzy są w placówkach i w stałym kontakcie z rodzicami i ze mną – dodaje burmistrz.

Wspólnie z dyrektorami podjął również decyzję, że nauczyciele, w miarę posiadanych możliwości, przygotują materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu (za pośrednictwem e-dziennika). Wiadomo już, że w Karczewie ze względu na zamknięcie placówek, szkoły nie będą organizowały wyjść dzieci na rekolekcje parafialne.

Przesunięciu ulegnie również termin rekrutacji do przedszkoli (obecny termin upływa w piątek, 13 marca). – W momencie, kiedy placówki oświatowe zaczną normalnie funkcjonować, rekrutacja zostanie dokończona. Wyznaczymy trzy dodatkowe dni na dokonanie procesu rekrutacyjnego – mówi Michał Rudzki.

Decyzją burmistrza zamknięte zostały też Centrum Kultury i Sportu w Karczewie oraz Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna wraz z jej filiami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.