Uwaga! Zmiany w dostarczaniu dokumentów od lekarzy

Do tej pory pacjenci mieli obowiązek dostarczenia oryginału skierowania od lekarza nie później niż w ciągu dwóch tygodni od wpisania na listę oczekujących. W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego skierowanie do specjalisty, na badanie lub do szpitala będzie można dostarczyć w ciągu 21 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego.

SYLWIA WYSOCKA

W piątek, 13 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego. Obowiązuje on od 14 marca do odwołania. Rozporządzenie określa m.in. zasady obowiązujące w tym czasie w różnych instytucjach i zakładach pracy, w tym w jednostkach służby zdrowia.

Jedna z ważnych informacji dotyczy pacjentów, którzy są zobowiązani do dostarczenia oryginału skierowania w ciągu 14 dni od wpisania na listę oczekujących. Brak skierowania w tym terminie skutkuje skreśleniem z listy. Wobec sytuacji zagrożenia epidemicznego w rozporządzeniu ministra zdrowia znacznie złagodzono ten wymóg. Obecnie skierowanie można dostarczyć w ciągu 21 dni od zakończenia okresu zagrożenia epidemicznego, jednak nie później niż w dniu udzielenia świadczenia wykonywanego na podstawie tego skierowania.

Zapis pojawił się po interwencji dyrektora Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku Dariusza Kołodziejczyka, który zauważył, że dotychczas obowiązujące przepisy mogą być dla pacjentów problematyczne.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.