Powiat: Psychologowie czuwają przy telefonie

Koronawirus negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Z myślą o osobach, które w obliczu choroby, zagrożenia zakażeniem i jego skutkami, takimi jak kwarantanna i odosobnienie, potrzebują wsparcia psychologicznego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku uruchomiło bezpłatną pomoc telefoniczną. Od poniedziałku do piątku dzwoń pod numer tel. 22 719 48 10.

SYLWIA WYSOCKA

Zagrożenie epidemiczne to czas bardzo intensywnej pracy dla takich placówek jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku. Błyskawiczną odpowiedzią na aktualną sytuację w kraju jest m.in. wprowadzenie przez PCPR bezpłatnego wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego online dla osób, które są objęte kwarantanną lub zmagają się z kryzysem psychologicznym związanym z epidemią koronawirusa.

W rozmowie z „Linią” dyrektor otwockiego PCPR-u Małgorzata Woźnicka przyznaje, że obecna sytuacja może budzić u niektórych stan zagrożenia.

– U osób, które mają słabsze zdolności adaptacyjne, może pojawić się poczucie napięcia, niepokoju, lęku, obawy. Oprócz tego mogą wystąpić różnego typu napięcia związane z tym, że ludzie na czas kwarantanny zamykają się na niewielkich przestrzeniach. W rodzinach, gdzie są trudne relacje, może to prowadzić do napięć. Ponadto mamy osoby, które z powodu zagrożenia wystąpieniem choroby utraciły możliwość kontaktu ze swoimi terapeutami. Dla tych wszystkich potrzebujących została uruchomiona pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna online – tłumaczy Małgorzata Woźnicka.

Aby umówić się na rozmowę, należy zadzwonić pod numer tel. 22 719 48 10 w godzinach od 8 do 16 od poniedziałku do piątku. Podczas rozmowy zostaniemy poproszeni o numer zwrotny telefonu i umówieni na rozmowę z psychologiem. Odbędzie się ona przez telefon lub na Skypie. W uzasadnionych przypadkach – z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – może odbyć się osobiście w siedzibie PCPR przy ul. Komunardów w Otwocku. – System umawiania się na rozmowę telefoniczną wynika z tego, że bardzo poważnie podchodzimy do każdej osoby, wszystkim chcemy poświęcić wystarczającą ilość czasu. To nie są powierzchowne rozmowy, tylko konkretna próba pomocy – zapewnia dyrektor PCPR-u.

W siedzibie PCPR dyżuruje sześciu psychologów, sama dyrektor także jest psychoterapeutą. – Na początku mieliśmy do czynienia z dwoma postawami. Z jednej strony było to lekceważenie i wyparcie zagrożenia, z drugiej – nadmierne przeżywanie. Wiele osób po raz pierwszy w życiu doświadczyło nawet ataku paniki. Tymczasem potrzebna jest trzecia droga –  nie lekceważyć zagrożeń, ale jednocześnie umieć się uspokajać, wyciszać i funkcjonować w sytuacjach zagrożenia. Rozmowy, które proponujemy, pełnią tu ważną funkcję – uświadamiają, że to, co przeżywamy w takich wyjątkowych okolicznościach, jest normalne. Usłyszenie od specjalistów, że to, czego człowiek doświadcza, jest normą psychiczną, jest potrzebne i ważne – tłumaczy Woźnicka. – Staramy się nie tylko uspokoić, lecz także uruchomić w człowieku jego własne zdolności do tego, żeby umiał się wyciszyć, zredukować w sobie lęk, napięcie i obawy. Myślę, że jest to bardzo potrzebne – dodaje.

Uwaga! Oprócz osób przebywających na kwarantannie lub przeżywających trudne chwile wsparcie wykwalifikowanych psychologów mogą uzyskać także osoby z „pierwszej linii frontu” walki z koronawirusem, tzn. pracownicy służby zdrowia, ratownicy medyczni i wszyscy, którzy bezpośrednio stykają się z chorymi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.