Chcą od państwa dopłat do śmieci

Władze Józefowa po raz kolejny przyjęły stanowisko w sprawie sytuacji gmin związanej z gospodarką odpadami. Ma być ono komunikatem do władz państwowych, jak trudna jest sytuacja gmin w tym obszarze i jak duże opłaty są z tym związane. Jednym z postulatów jest 50-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców.

SYLWIA WYSOCKA

Podczas sesji 6 marca rada miasta jednogłośnie przyjęła stanowisko przygotowane przez urząd na podstawie tekstu wypracowanego przez stowarzyszenie Metropolia Warszawa, do którego należy Józefów. Jest to podobna w treści uchwała do podejmowanej obecnie przez rady wielu gmin.

– Takie stanowiska podejmują: Wołomin, Maków Mazowiecki, Marki, Wiązowna, Ostrów Mazowiecka, Cegłów, Szydłowiec – wylicza burmistrz Józefowa Marek Banaszek. I podkreśla, że stanowisko rady jest skierowanym do organów naczelnych w kraju głosem samorządów w sprawie gospodarki odpadami. Ma ono zmotywować i zmobilizować rządzących do podjęcia konkretnych zmian, bo sytuacja cały czas jest bardzo trudna.

W swoim stanowisku józefowscy radni akcentują obserwowany gwałtowny wzrost kosztów funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który skutkuje koniecznością dopłat z budżetu miasta. Efekt jest taki, że choć w gminie obowiązują maksymalne dopuszczalne ustawą stawki za wywóz śmieci, nie pokrywa to kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Sytuacja spowodowana jest nie tylko zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów, lecz przede wszystkim drastycznym wzrostem kosztów ich zagospodarowania.

„Konsekwencje dramatycznej sytuacji na rynku odpadowym ponoszą samorządy lokalne, które nie mają realnego wpływu na jego kształt” – stwierdzają józefowscy samorządowcy. I formułują siedem konkretnych postulatów, w tym m.in.: wprowadzenie programu ochronnego zakładającego 50-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców, wprowadzenie pięcioletniego okresu przejściowego na dostosowanie istniejącego w Polsce systemu gospodarki odpadami do obecnych wymogów, podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia opłaty środowiskowej, bezpośrednie obciążenie producentów kosztami związanymi z recyklingiem opakowań czy odpowiednia edukacja ekologiczna i finansowana prowadzona przez ministerstwo.

Stanowisko zostało przekazane premierowi, marszałkom sejmu i senatu, marszałkowi województwa mazowieckiego i ministrowi klimatu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.