Poczta działa, ale inaczej

Z powodu panującej pandemii zmiany obejmują także usługi Poczty Polskiej. W związku z zawieszeniem transportu lotniczego wstrzymano przyjęcia przesyłek do innych krajów, choć są wyjątki. Wprowadzono również zmiany w organizacji pracy placówek pocztowych.

PRZEMEK SKOCZEK

Jedna z głównych zmian dotyczy skrócenia czasu pracy pocztowców do sześciu godzin. Zazwyczaj to godziny  8-14, choć są wyjątki, wiele placówek w wybrane dni jest czynnych w godz. 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę (szczegóły na końcu tekstu).

14 marca zawieszono przyjmowanie wszelkich przesyłek pocztowych do innych krajów, ale po kilku dniach częściowo je przywrócono. Na liście krajów, gdzie poczta dociera, są: Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Dania, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Holandia oraz Meksyk, USA i Kanada (w przypadku tych ostatnich obowiązuje droga morska). Z usługi wyłączono przesyłki EMS, które zazwyczaj są odbierane z domu lub siedziby klienta i tak dostarczane.

Poczta Polska informuje, że mając na uwadze bezpieczeństwo klientów i pracowników, w placówkach zostały już wprowadzone tzw. strefy ochronne w bezpośredniej obsłudze klienta. W praktyce oznacza to, że przy każdym czynnym okienku może przebywać jedna osoba. Często, jak w Otwocku, do środka wpuszczane są tylko po dwie-trzy osoby naraz i są one proszone o zachowanie odległości około półtora metra podczas oczekiwania. W trakcie obsługi można podejść do okienka na odległość wyznaczoną przez naklejone na podłodze taśmy. Poczta zapewnia, że nie zmienia zasad wypłaty przekazów rentowo-emerytalnych. Świadczenia będą wypłacane z użyciem bezpiecznych kopert. Dla osób objętych kwarantanną zostaną wdrożone szczególne procedury. 

Prawie normalnie pracują listonosze, którzy otrzymali płyny dezynfekcyjne i rękawiczki. – Od firmy dostaliśmy tylko po 150 ml żelu i rękawiczki. Poczta przelewa nam też po 50 zł brutto (!) na zakup we własnym zakresie dodatkowych środków ochrony – mówi jeden z lokalnych listonoszy, który prosi o zachowanie anonimowości. 

– Płyny dezynfekcyjne i rękawiczki oraz dodatkowe środki dla pracowników zostały już zakupione i trafiają do wszystkich pracowników mających kontakt z klientami. 18 marca rozpoczyna się dystrybucja kolejnej partii środków ochrony indywidualnej dla pracowników, w tym maseczek, rękawic jednorazowych oraz płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni. Dbamy, by w pierwszej kolejności byli zaopatrywani w nie listonosze. Organizacja pracy tych grup zawodowych jest skierowana na realizację usług zgodnie z potrzebami klientów i obowiązującym stanem prawnym przy szczególnym zapewnieniu bezpieczeństwa naszych klientów –  podkreśla Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – Zarząd Poczty Polskiej podjął decyzję o wypłacie dodatkowego świadczenia na zakup środków do dezynfekcji oraz środków ochrony. Otrzymają je pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami i ładunkami pocztowymi – dodaje. 

Godziny pracy placówek w powiecie otwockim:

 • UP Otwock (główny przy ul. Armii Krajowej 1 i w Świdrze, ul. Jasna 3): pon.-pt. w godz. 8-14, sob. w godz. 9-12,
 • Otwock, ul. Karczewska 47: pon. i wt. w godz. 8-14, śr. i czw. w godz. 11-17, pt. w godz. 14-20,
 • AP Otwock, ul. Wawerska 22a: pon.- pt. w godz. 8-14, sob. w godz. 9-12,
 • Ługi, ul. Lecha 1: pon. i wt. w godz. 8-14, śr. i czw. w godz. 12-18, pt. w godz. 14-20,
 • UP Józefów, ul. Sikorskiego 23: pon. w godz. 8-14, wt. w godz. 14-20, śr.-pt. w godz. 8-14, sob. w godz. 9-12,
 • UP Józefów, ul. Świderska 1: pon. w godz. 14-20, wt.-pt. w godz. 8-14, sob. w godz. 9-12,
 • Karczew, ul. Kościelna 57: pon.-pt. w godz. 8-14, sob. w godz. 9-12,
 • UP Celestynów, ul. Regucka 3a: pon.-czw. w godz. 8-14, pt. w godz. 14-20,
 • UP Wiązowna, ul. Lubelska 45: pon.-czw. w godz. 8-14, pt. w godz. 14-20,
 • Glinianka, ul. Napoleońska 46: pon.-śr. w godz. 8-14, czw. w godz. 10-16, pt. w godz. 14-20,
 • Kołbiel, ul. Kościuszki 1: pon. w godz. 14-20, wt.-pt. w godz. 7.30-13.30,
 • Osieck, ul. Rynek 6: pon. w godz. 14-20, wt.-pt. w godz. 9-15.
 • UP Sobienie-Jeziory, ul. Duży Rynek 36: pon. i wt. w godz. 8-14, śr. w godz. 14-20, czw. i pt. w godz. 8-14.

2 komentarze do “Poczta działa, ale inaczej

 • 20 marca 2020 o 16:29
  Permalink

  Poczta na karczewskiej pracuje od pon-czw. 8-14 a piątek 14-20

  Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 15:08
  Permalink

  Czy moglibyście napisać artykuł o funkcjonowaniu obecnie w czasach epidemii salonów i zakładów fryzjerskich na terenie Otwocka i innych miejscowości? Bo rozporządzenie epidemiologiczne tych placówek zakazem nie obejmuje, ale chyba większość ze strachu przez zakażeniem zwinęła działalność. W ostatni czwartek chodziłem po wschodniej stronie torów i nie znalazłem żadnego czynnego zakładu fryzjerskiego. W jednych na drzwiach była informacja, do kiedy potrwa przerwa a w innych nawet tego nie ma. Tak więc nie wiem, czy w kwestii strzyżenia trzeba wracać do czasów, gdy robiło się to w domu czy jednak nie. Przez internet nie da się akurat z tej usługi skorzystać. A zbliżają się święta wielkanocne więc podejrzewam, że sporo kobiet chciałoby skorzystać z usług fryzjerskich. Mężczyźni też nie sądzę, by chcieli zasiadać przy stole świątecznym „zarośnięci jak szympansy” cytując generała z filmu C.K. Dezerterzy.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.