Oszuści w kombinezonach okradają mieszkania

Wykorzystują pandemię, by okradać mieszkania! Oszuści przebierają się w kombinezony i oferują dezynfekcję środkami rzekomo zwalczającymi koronawirusa. W rzeczywistości okradają z pieniędzy i biżuterii tych, którzy im zaufali i wpuścili ich do mieszkania. Policja ostrzega przed złodziejami i oszustami, którzy metodą „na koronawirusa” okradają także przez telefon i w internecie.

AGNIESZKA JASKULSKA

Epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie większości Polaków. Na strachu przed zarażeniem wirusem w perfidny sposób żerują przestępcy.

– Oszuści przebierają się w kombinezony i podają za inspekcję sanitarną, żeby wejść do mieszkań pod pretekstem walki z koronawirusem – ostrzegają policjanci. Wiele osób wierzy przestępcom przebranym w kombinezony, maseczki i okulary ochronne i wpuszcza ich do mieszkania lub domu. Gdy jeden z „przebierańców” przeprowadza pseudodezynfekcję, drugi czyści mieszkanie z kosztowności, m.in. z gotówki i biżuterii. Policjanci ostrzegają, że służby sanitarne nigdy nie działają w ten sposób.

– Gdy ktoś powołuje się na sanepid lub inną instytucję, warto najpierw tam zadzwonić i potwierdzić, czy pracownicy faktycznie zostali do nas przysłani. Jednak pod żadnym pretekstem nie wpuszczajmy ich do mieszkania! – zastrzega nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Funkcjonariusze ostrzegają także przed oszustami działającymi przez telefon i internet, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze lub login i hasło do naszego konta bankowego. – Nie dajcie się nabrać na SMS-y informujące o potrzebie zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi, której w rzeczywistości nie ma – podkreślają policjanci. I tłumaczą, aby nie wierzyć również w SMS-y rzekomo ostrzegające przed przejęciem przez bank pieniędzy klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. rezerwy krajowe NBP, bo jest to nieprawda.

– W przesyłanych fałszywych wiadomościach są zawarte linki, które prowadzą do stron przestępców. Na tych stronach wyłudzają od naiwnych osób loginy i hasła do bankowości internetowej, a także kody autoryzacyjne, które pozwalają dokonać przelewu na rachunek przestępców – tłumaczą policjanci.

Nadkomisarz Daniel Niezdro-pa z otwockiej komendy ostrzega przed fałszywymi wiadomościami przesyłanymi głównie w mediach społecznościowych i za pomocą komunikatorów, np. Messengera.

– Są to nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń i działań służb państwowych, które nie mają miejsca. Wiele z tych tzw. fakenewsów nawołuje do paniki! – tłumaczy nadkom. Niezdropa. I podkreśla, że jest to perfidne działanie nieodpowiedzialnych osób, które żerują na strachu związanym z pandemią koronawirusa.

– Prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby, które są zamieszczane także na oficjalnych stronach internetowych instytucji państwowych – zaznacza nadkomisarz. Służby mundurowe i sanitarne apelują o rozwagę, rozsądek, odpowiedzialność i unikanie paniki.

Jak ustrzec się przed oszustami?

 • Ministerstwo Zdrowia NIE WYSYŁA na e-mail ani SMS-em żadnych wiadomości dotyczących wsparcia żywieniowego – nie reaguj na takie wiadomości.
 • Bank ani żadna instytucja państwowa NIE PRZEJMIE TWOICH PIENIĘDZY na podstawie „specustawy dotyczącej koronawirusa” – NIE PODAWAJ danych do bankowości internetowej nieuprawnionym osobom i firmom.
 • NIE OPŁACAJ SZCZEPIONEK – szczepionka przeciw koronawirusowi jeszcze NIE ISTNIEJE.
 • SPRAWDZAJ DOKŁADNIE ADRESY STRON, które prowadzą zbiórki,
  np. na polską służbę zdrowia.
 • NIE KLIKAJ W LINKI, które otrzymujesz w SMS-ach i e-mailach, jeśli nie znasz nadawcy.
 • UWAŻAJ NA WIADOMOŚCI E-MAILOWE dotyczące koronawirusa
  – to są typowe akcje phishingowe, w których przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić twoje dane, loginy i hasła.
 • Oficjalne i prawdziwe informacje i komunikaty są na stronie
  http://www.gov.pl/web/koronawirus.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.