Trzeci potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w powiecie otwockim

Już 248 osób w powiecie otwockim podejrzewa się o zarażenie koronawirusem, w tym 200 osób objęto domową kwarantanną. Dziś Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku poinformowała o kolejnym, trzecim potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem. 

AGNIESZKA JASKULSKA

„Linia” na bieżąco informuje o sytuacji związanej z koronawirusem w powiecie otwockim. W ubiegłym tygodniu jako pierwsi informowaliśmy o dwóch mieszkańcach Otwocka, u których badania laboratoryjne potwierdziły zarażenie koronawirusem.

– Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia stwierdzono u około 50-letniego mężczyzny, który niedawno wrócił z Włoch. Drugi potwierdzony przypadek zarażenia się wirusem dotyczy 37-letniego mieszkańca Otwocka. Dziś badania laboratoryjne potwierdziły kolejny przypadek zarażenia się wirusem. Chodzi o mieszkańca powiatu otwockiego – mówi Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. I podkreśla, że jedna osoba, u której podejrzewa się zarażenie koronawirusem, nadal jest hospitalizowana. – Jej stan zdrowia jest cały czas monitorowany przez lekarzy – zapewnia Joanna Narożniak. 

Dane w powiecie na godzinę 13.00, 24 marca 2020 r.

 • Liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 48.
 • Liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 200.
 • Liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1.
 • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 3.

Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił zaostrzenie kwarantanny. Kolejne ograniczenia mają na celu walkę z epidemią koronawirusa. Od dzisiaj nowe obostrzenia będą dotyczyły m.in. korzystania z komunikacji miejskiej. Zaleca się także, by z domu wychodzić tylko w sytuacjach koniecznych – do pracy, apteki czy sklepu (ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia, ale niewykluczone, że termin zostanie przedłużony).

Wprowadzone zmiany to m.in.: 

 • wychodzenie z domu ma być ograniczone do niezbędnego minimum, takiego jak wyjście po zakupy żywnościowe, wyprowadzenie psa, wizyta w aptece lub u lekarza,
 • po ulicach nie można poruszać się w grupach większych niż dwie osoby. Ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin,
 • pojawiły się ograniczenia dotyczące korzystania z komunikacji publicznej  zajęte może być tylko co drugie miejsce siedzące,
 • w mszach świętych i pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc księdza
 • dozwolone jest wychodzenie w celu pomocy osobie potrzebującej, na przykład zawiezienie jedzenia lub leków,
 • kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł. 

4 komentarze do “Trzeci potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w powiecie otwockim

 • 24 marca 2020 o 17:35
  Permalink

  Osoby, które miały kontakt z drugim zarażonym nie miały do tej pory testów…. Nic się nie zadziało, co jeśli skończyła się kwarantanna, muszą pracować, a np są zarażeni ale nie mają objawów? Mają roznosić dalej???

  Odpowiedz
 • 24 marca 2020 o 18:15
  Permalink

  KAŻDA MASKA LEPSZA NIŻ ŻADNA !

  #MASKAGŁUPCZE!

  Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 12:34
  Permalink

  Dlaczego nie ma informacji nt. wyniku testow kobiet uczestniczacych w otwarciu biura poselskiego w Otwocku w tym znanej aktorki jestesmy zaniepokojeni o jej zdrowie

  Odpowiedz
 • 26 marca 2020 o 18:07
  Permalink

  Zachować odstęp 2 m. Koronowirus roznosi się w wydechanym powietrzu. Widzimy to w zimie, gdy mówiąc z ust wydobywa się obłok pary. To samo jest w lato, tylko tego nie widać. Więce mówisz – w bliskiej odlgłośi większa szansa zarażenia.
  Praktycznie wielkanocna spowiedź jest niemożzliwa. Nie wierzycie – poczytajcie. Odstęp i izolacja są najważniejsze.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.