[AKTUALIZACJA] Wstęp do lasu na razie pozostaje otwarty

Skazani na spędzanie czasu w domach, coraz częściej marzymy o ucieczce na łono natury, przede wszystkim do lasów. Tych na szczęście nam nie brakuje. Gorzej jest z zachowaniem zdrowego rozsądku przez osoby, które uparcie wybierają najpopularniejsze miejsca i szlaki, takie jak Rezerwat Torfy, bunkry na Dąbrowieckiej Górze. Czy w związku z nowymi ograniczeniami dostęp do lasu zostanie zamknięty?

PRZEMEK SKOCZEK

Las to obecnie jedyna odskocznia od „domowego więzienia”, a wiosenna aura zachęca do wychodzenia. Jednak służby sanitarne wyraźnie mówią o tym, by pozostać w domach. Od środy, 25 marca obowiązują nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy to oznacza, że dostęp do lasów może zostać całkiem zamknięty?

 – Uspokajam, że na razie nie planujemy wprowadzania zakazu wstępu do lasów, ponieważ nie widzę ku temu przesłanek. Obejmują nas jednak ogólne zalecenia dotyczące ograniczenia w przemieszczaniu się. Obszary leśne nie zostały wykluczone z zakazów, więc i tu obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób – podkreśla nadleśniczy Artur Dawidziuk z Nadleśnictwa Celestynów. – Dopuszczam jednak możliwość wprowadzenia zakazu wstępu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i może ulec zmianie. Jeśli pojawią się powody uzasadniające podjęcie takiej decyzji, wprowadzimy zakaz. Powodem może być nie tylko koronawirus, ale też zagrożenie pożarowe. Już teraz w lasach jest dość sucho. Apeluję o rozsądek i rozważne korzystanie z leśnych szlaków i infrastruktury. Zauważamy, że w weekendy w najpopularniejszych miejscach zbiera się zbyt wiele osób. Nie chcemy u nas takich sytuacji, jakie miały miejsce w Kampinosie, gdy w jednym miejscu pojawiało się ponad 50 osób. Wtedy musimy interweniować. Zakazu na razie nie szykujemy, ale można spodziewać się pewnych ograniczeń w wybranych lokalizacjach, które są popularne i przez to stwarzają zagrożenie epidemiologiczne – zaznacza nadleśniczy Dawidziuk. 

Na stronie Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl) możemy znaleźć dość szczegółowy instruktaż zatytułowany „Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?”. Zaleca się m.in., aby dla bezpieczeństwa własnego i innych spacerowiczów wybierać większe kompleksy leśne, unikać najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywać za to nowe. Warto też odwiedzać las raczej w dni powszednie, rano albo wieczorem. Na infrastrukturze turystycznej nadleśnictwa także pojawiają się specjalne plansze informujące o podstawowych zasadach bezpiecznego z nich korzystania.

Podsumowując: leśne spacery są ważne, ponieważ pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność czy rozładować stres związany z pandemią. Planujmy je jednak z głową. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdza, że dozwolone są spacery w dwie osoby, a ograniczenie to w naturalny sposób nie dotyczy rodzin, które i tak przebywają ze sobą w czasie pandemii. Jeśli więc wychodzimy na spacer, koniecznie unikamy spotkań z ludźmi. Zgubmy się wśród drzew, zamiast mijać się z innymi na wydeptanych szlakach.

2 myśli na temat “[AKTUALIZACJA] Wstęp do lasu na razie pozostaje otwarty

 • 24 marca 2020 o 19:46
  Permalink

  Do lasu wchodzić nie będzie można, ale na wybory 10 maja to już jak najbardziej. Coraz większa paranoja w tym państwie w związku z epidemią. W ogóle to będą chętni do komisji wyborczych i czy będzie przewidziany za pracę w nich dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, zagrażających zdrowiu i życiu?

  Odpowiedz
 • 31 marca 2020 o 08:35
  Permalink

  Nie zastawiajcie szlabanów w lesie! Jest sucho i w przypadku pożaru służby nie dojadą. Parkujcie na miejscach postojowych, albo wzdłuż dróg. Beztroska, żeby nie powiedzieć bezmyślność, niektórych odwiedzających las jest porażająca…

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.