[AKTUALIZACJA] Wstęp do lasu na razie pozostaje otwarty

Skazani na spędzanie czasu w domach, coraz częściej marzymy o ucieczce na łono natury, przede wszystkim do lasów. Tych na szczęście nam nie brakuje. Gorzej jest z zachowaniem zdrowego rozsądku przez osoby, które uparcie wybierają najpopularniejsze miejsca i szlaki, takie jak Rezerwat Torfy, bunkry na Dąbrowieckiej Górze. Czy w związku z nowymi ograniczeniami dostęp do lasu zostanie zamknięty?

PRZEMEK SKOCZEK

Las to obecnie jedyna odskocznia od „domowego więzienia”, a wiosenna aura zachęca do wychodzenia. Jednak służby sanitarne wyraźnie mówią o tym, by pozostać w domach. Od środy, 25 marca obowiązują nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy to oznacza, że dostęp do lasów może zostać całkiem zamknięty?

 – Uspokajam, że na razie nie planujemy wprowadzania zakazu wstępu do lasów, ponieważ nie widzę ku temu przesłanek. Obejmują nas jednak ogólne zalecenia dotyczące ograniczenia w przemieszczaniu się. Obszary leśne nie zostały wykluczone z zakazów, więc i tu obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób – podkreśla nadleśniczy Artur Dawidziuk z Nadleśnictwa Celestynów. – Dopuszczam jednak możliwość wprowadzenia zakazu wstępu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i może ulec zmianie. Jeśli pojawią się powody uzasadniające podjęcie takiej decyzji, wprowadzimy zakaz. Powodem może być nie tylko koronawirus, ale też zagrożenie pożarowe. Już teraz w lasach jest dość sucho. Apeluję o rozsądek i rozważne korzystanie z leśnych szlaków i infrastruktury. Zauważamy, że w weekendy w najpopularniejszych miejscach zbiera się zbyt wiele osób. Nie chcemy u nas takich sytuacji, jakie miały miejsce w Kampinosie, gdy w jednym miejscu pojawiało się ponad 50 osób. Wtedy musimy interweniować. Zakazu na razie nie szykujemy, ale można spodziewać się pewnych ograniczeń w wybranych lokalizacjach, które są popularne i przez to stwarzają zagrożenie epidemiologiczne – zaznacza nadleśniczy Dawidziuk. 

Na stronie Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl) możemy znaleźć dość szczegółowy instruktaż zatytułowany „Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?”. Zaleca się m.in., aby dla bezpieczeństwa własnego i innych spacerowiczów wybierać większe kompleksy leśne, unikać najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywać za to nowe. Warto też odwiedzać las raczej w dni powszednie, rano albo wieczorem. Na infrastrukturze turystycznej nadleśnictwa także pojawiają się specjalne plansze informujące o podstawowych zasadach bezpiecznego z nich korzystania.

Podsumowując: leśne spacery są ważne, ponieważ pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność czy rozładować stres związany z pandemią. Planujmy je jednak z głową. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdza, że dozwolone są spacery w dwie osoby, a ograniczenie to w naturalny sposób nie dotyczy rodzin, które i tak przebywają ze sobą w czasie pandemii. Jeśli więc wychodzimy na spacer, koniecznie unikamy spotkań z ludźmi. Zgubmy się wśród drzew, zamiast mijać się z innymi na wydeptanych szlakach.

2 komentarze do “[AKTUALIZACJA] Wstęp do lasu na razie pozostaje otwarty

 • 24 marca 2020 o 19:46
  Permalink

  Do lasu wchodzić nie będzie można, ale na wybory 10 maja to już jak najbardziej. Coraz większa paranoja w tym państwie w związku z epidemią. W ogóle to będą chętni do komisji wyborczych i czy będzie przewidziany za pracę w nich dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, zagrażających zdrowiu i życiu?

  Odpowiedz
 • 31 marca 2020 o 08:35
  Permalink

  Nie zastawiajcie szlabanów w lesie! Jest sucho i w przypadku pożaru służby nie dojadą. Parkujcie na miejscach postojowych, albo wzdłuż dróg. Beztroska, żeby nie powiedzieć bezmyślność, niektórych odwiedzających las jest porażająca…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.