Czytelnie internetowe: Wypożyczaj książki, nie wychodząc z domu

Dostęp do książek jest ograniczony. Nie każdy ma na półce zestaw czekający na taki właśnie czas. Do księgarń w zasadzie nie powinniśmy chodzić, pozostają te internetowe. Biblioteki zamknięte. Jednak i na to są sposoby.

PRZEMEK SKOCZEK

W internecie znajdziemy niemal wszystko. Także książki. Oczywiście nie każdy tytuł, ale wybór i tak jest ogromny. Możemy swobodnie korzystać z zasobów cyfrowych, które oferują m.in. strony lektury.gov.pl czy IBUK Libra.

– Platforma lektury.gov.pl zapewnia bezpłatny dostęp do utworów literackich znajdujących się na ministerialnej liście lektur szkolnych. Z serwisu każdy chętny może pobrać na komputer, tablet, smartfon lub czytnik jedną z lektur literatury polskiej i światowej – informuje Marzena Kopka, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna. – Korzystanie z serwisu jest niezwykle proste. Na stronie znajduje się wyszukiwarka dzieł literackich. Po wpisaniu frazy, np. „Henryk Sienkiewicz”, wyświetli się lista utworów noblisty. Przykładowo powieść „Krzyżacy” dostępna jest w formatach .mobi, .epub i .pdf. Otworzymy ją zatem na komputerze, urządzeniach mobilnych oraz czytnikach, np. Amazon Kindle – tłumaczy.

Ogromne możliwości stwarza także serwis IBUK Libra, który zapewnia bezpłatny dostęp do tysięcy tytułów. Strona powstała z inicjatywy PWN, więc dominuje tam literatura akademicka i specjalistyczna, są także czasopisma naukowe, ale znajdziemy również książki popularne, dziecięce i młodzieżowe, literaturę piękną, poradniki, albumy, atlasy i przewodniki.

– W związku z zamknięciem bibliotek na terenie Otwocka chcielibyśmy umożliwić państwu wypożyczenie książek bez wychodzenia z domu. Dlatego Miejska Biblioteka Publiczna nawiązała współpracę z serwisem IBUK Libra. Każdy nasz czytelnik ma do niego bezpłatny dostęp – zaznacza dyrektor biblioteki w Otwocku Anna Kwaśniewska.

Aby otrzymać dostęp, wystarczy zalogować się na swoje konto w systemie bibliotecznym, pobrać kod, wejść na stronę http://www.libra.ibuk.pl, założyć i aktywować konto, a następnie wpisać pozyskany kod dostępu. W niektórych bibliotekach zarejestrowani tam czytelnicy kod dostępu mogą otrzymać telefonicznie. Tak jest m.in. w Wiązownie, gdzie należy dzwonić pod numer tel. 22 789 01 46.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.