Więcej władzy dla burmistrzów, wójtów i prezydentów miast?

Samorządy raczej nie planują w najbliższym czasie posiedzeń komisji czy sesji rad miast i gmin. Tymczasem podejmowanie pewnych decyzji jest niezbędne dla nieprzerwanego funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego przygotowywana jest nowelizacja specustawy dotyczącej zwalczania epidemii koronawirusa. Związek Miast Polskich poinformował, że znajdą się w niej m.in. zapisy, które w czasie pandemii dadzą więcej władzy burmistrzom, wójtom i prezydentom.

SYLWIA WYSOCKA

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Związek Miast Polskich w poniedziałek, 23 marca podał, że w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 rząd uwzględnił część propozycji przedstawicieli miast, zawartych w stanowisku z 17 marca. Chodzi m.in. o możliwość dokonywania zmian w planie dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządowej przez organ wykonawczy (wójta, burmistrza, prezydenta) oraz możliwość zmiany przeznaczenia rezerwy celowej bez uzyskania opinii komisji właściwej do spraw budżetu rady.

Czy faktycznie te zmiany zostaną wprowadzone, okaże się w najbliższym czasie. Samorządy czekają także na inne zmiany w przepisach, głównie dotyczące możliwości przeprowadzenia zdalnie sesji rady, np. w formie wideokonferencji. Część samorządów podkreśla, że obecnie niemożliwe jest prowadzenie sesji z udziałem mieszkańców i przy obecności mediów, a nie ma jednoznacznych przepisów określających możliwość przeprowadzenia takich posiedzeń zdalnie, w związku z tym uchwały podjęte podczas takich obrad mogłyby zostać uznane za nieważne. Głos w sprawie zabrał m.in. wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. W niedzielę, 22 marca napisał na Twitterze, że trwają ostatnie szlify związane ze specustawą i z zapisami dotyczącymi m.in. zawieszenia biegu terminów administracyjnych, możliwości zdalnego trybu obradowania organów jednostek samorządu terytorialnego czy ciągłości pracy w urzędach.

Rada Powiatu Otwockiego oraz rady poszczególnych gmin raczej nie planują w najbliższym czasie zwoływania posiedzeń. Na stronie Starostwa Powiatowego w Otwocku jest komunikat o odwołaniu posiedzeń rady do końca marca i nieplanowaniu nowych. Podobnie jest w kalendarzach gmin. Z posiedzeń gremialnych nie zrezygnował pięcioosobowy zarząd powiatu (organ wykonawczy), ale starosta Cezary Łukaszewski i wicestarosta Krzysztof Kłósek ostatnio uczestniczyli w nich w formie wideokonferencji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.