ZDP poczuł wiosnę

Mimo wymuszonych przez pandemię i troskę o zdrowie ograniczeń w kontaktach z mieszkańcami drogowcy działają i realizują swoje zadania. Zarząd Dróg Powiatowych robi pozimowe porządki i planuje, na co wydać zaoszczędzone pieniądze.

SYLWIA WYSOCKA

Skończyła się zima, w tym roku wyjątkowo łagodna dla drogowców. Czy przełoży się to na oszczędności jednostki, która zajmuje się utrzymaniem dróg, czyli Zarządu Dróg Powiatowych? Jak informuje wicestarosta Krzysztof Kłósek, będzie można o tym mówić, ale dopiero w kontekście kolejnego sezonu zimowego.

– „Budżetowy” sezon zimowy w 2019 roku pochłonął środki finansowe w wysokości 456 tys. 853 zł, które zostały przeznaczone na pracę sprzętu i zakup materiałów. Część z tych materiałów nie została wykorzystana w 2019 roku, ale niezbędne zapasy należało zabezpieczyć, a wydatek został poniesiony w ubiegłym roku – podkreśla wicestarosta.

– Oszczędności zauważymy dopiero przy zakupach na koniec tego roku. Wtedy zmniejszymy konieczne zakupy o materiały, które nie zostały wykorzystane w ubiegłym roku. Oszczędności z tytułu mniejszych kosztów paliwa i materiałów eksploatacyjnych planujemy przeznaczyć na serwis i poprawę jakości sprzętu, a oszczędności z tytułu mniejszych zakupów soli – na bieżące utrzymanie dróg – dodaje wicestarosta.

Bieżące utrzymanie dróg wiąże się z tym, co dzieje się na nich po zimie. Zwyczajowo był to czas czyszczenia i reperowania nawierzchni oraz przygotowania do większych inwestycji. Czy tak jest obecnie, gdy pandemia koronawirusa ograniczyła wiele możliwości? Wicestarosta zapewnia, że tak. – Już podczas okresu zimowego, utrzymując gotowość do wyjazdów interwencyjnych związanych z zimowym utrzymaniem dróg, pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Otwocku wykonywali także inne prace. Odbywało się np. sprzątanie dróg, którego celem było zminimalizowanie ilości zalegających po zimie nieczystości. W okresie wiosennym na bieżąco wykonywano także awaryjne remonty związane z łataniem wyrw w nawierzchniach jezdni, roboty brukarskie związane z przekładką zniszczonych nawierzchni chodników, drobne przycinki zieleni przy drogach, a także równanie dróg gruntowych we wszystkich gminach powiatu otwockiego. Prace te nadal są wykonywane – zapewnia wicestarosta Kłósek.

ZDP kupił też nową zamiatarkę elewatorową podczepianą pod samochód ciężarowy, która ma za zadanie zwiększyć sprawność jednostki i zakres wykonywanych prac. – Od 18 marca trwają już prace z użyciem nowego sprzętu (ich efekty widać np. na ulicach Tatrzańskiej i Reymonta w Otwocku), a po okresie „dotarcia się” ludzi ze sprzętem praca powinna odbywać się znacznie sprawniej – zapewnia wicestarosta

8 komentarzy do “ZDP poczuł wiosnę

 • 31 marca 2020 o 10:09
  Permalink

  Jakoś na ulicy Karczewskiej od strony szpitala chodnik to istny slalom przeszkód. Nie dość że krzywy to jeszcze straszy wyglądem,studzienka koło przejścia ma dziurę której nikt nie raczy załatać.Dobrze że znalazł się ktoś mądry i nakładł do studzienki gałęzi by inny w nią nie wpadł.

  Odpowiedz
  • 31 marca 2020 o 13:32
   Permalink

   Dziś jest 31marca .Na ul. Reymonta w Otwocku – odcinek rondo Żeromskiego – Reymonta aż do Narutowcza – od lat straszą zapadliska
   , dziury i tony piachu zalegajace – od lat na jezdni .Nikt z tym nic nie robi . NIKT .Tak w rzeczywistości to wygląda .To raz. Dwa – Kościuszki , Kopernika , Geislera , Radosna – to jedne wielkie dziury od lat .Podkreślam – dziury od lat .I znowu nikt z tym nic nie robi .NIKT .Tak w rzeczywistosci wyglada .Zero reakcji ZDP Karczew .

   Odpowiedz
   • 31 marca 2020 o 14:02
    Permalink

    Pułaskiego w Otwocku od dawna powinna być zamknięta i wylączona z ruchu – z uwagi na stan jezdni .Podobnie jak wiele ulic w tym miescie – no.Kosciuszki , czy Kopernika .Skandalem jest istnienie tych otwockich ulic w takim stanie – dostepnych jednoczesnie dla ruchu pojazdow .Jeden wielki skandal .Dziwię się , że ta gazeta nie pisze o rzeczywistym stanie dróg i ulic Otwocka .

    Odpowiedz
   • 1 kwietnia 2020 o 07:28
    Permalink

    Musze dac panstwu odrobine optymizmu. Po mojej interwencji studzienka w chodniku przy skrzyzowaniu ulic Kosciuszki i Czaplinskiego zostala zabezpieczona i nie zagraza juz bezpieczenstwu ludzi. Zlikwidowane zostaly rowniez zapadliska wokol studzienek na pobliskim trawniku.

    Odpowiedz
  • 31 marca 2020 o 14:28
   Permalink

   Ten cały ZDP Otwock do kasacji tylko .Oni nic albo prawie nic od lat nie robią .A te drogi w Otwocku to jedna wielka tragedia .

   Odpowiedz
 • 31 marca 2020 o 13:40
  Permalink

  Potwierdzam fakt , że Otwock ma chyba jedne z najgorszych dróg i ulic w całej Polsce .Np.ulica Pulaskiego to od lat jedna wielka tragedia – wlasciwie od dawna jest nieprzejezdna z uwagi na stan nawierzchni i powinna dawno być zamknięta i wyłączona na stałe z ruchu .

  Odpowiedz
 • 31 marca 2020 o 13:52
  Permalink

  Dziwną propagandę sukcesu uprawia Linia Otwocka .Przecież wszyscy mieszkańcy miasta Otwock wiedzą i widzą , że miasto Otwock ma zdecydowanie od bardzo wielu już lat jedne z najgorszych dróg i ulic w calym kraju .Dziury , brud obecne od wielu lat na otwockich drogach aż porażają .

  Odpowiedz
 • 31 marca 2020 o 14:48
  Permalink

  A ja dziwię się , że można tak bardzo przeklamywać rzeczywistosć . Niemal każdy z mieszkańców Otwocka , na czele z p.starostą , jeżdzi przecież po Otwocku i widzi w jakim stanie są te ulice miasta . A są one przecież w stanie opłakanym i bardzo złym . I to nie od dziś , tylko od lat . Zresztą całe miasto tonie w brudzie i starym piachu zalegającym jezdnie .

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.