Ginekolog i dziewięć innych osób zarażonych koronawirusem. 325 mieszkańców powiatu otwockiego podejrzewa się o zarażenie się wirusem

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku poinformowała o kolejnych potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatnich dwóch dni wirusa potwierdzono laboratoryjnie u kolejnych trzech mieszkańców powiatu otwockiego – łącznie jest już dziewięć osób zarażonych. Oprócz nich koronawirusa stwierdzono także u 32-letniego lekarza oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu przy ul. Batorego w Otwocku, który mieszka poza powiatem otwockim. W poniedziałek w warszawskim szpitalu zmarł 36-letni mieszkaniec Otwocka, który zaraził się wirusem.

AGNIESZKA JASKULSKA 

Sytuacja związana z koronawirusem w powiecie otwockim zmienia się z dnia na dzień. “Linia” informuje o wszystkim na bieżąco. O pierwszym przypadku zarażenia informowaliśmy 18 marca. Dzień wcześniej do szpitala trafiło dwóch mieszkańców Otwocka, u których potem testy potwierdziły koronawirusa. “Linia” pisała o tym w tym tekście.

Wirusa stwierdzono u ponad 50-letniego mieszkańca Otwocka, który w marcu wrócił z Włoch. Kilka dni później badania potwierdziły koronawirusa także u 36-letniego mieszkańca Otwocka Michała Grajewskiego, społecznika i wolontariusza, który był także kierowcą wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego (a nie jak błędnie podawano na portalach społecznościowych ministra środowiska Michała Wosia). Mężczyzna zmarł w poniedziałek, 30 marca w szpitalu MSWiA w Warszawie. 

Po długiej walce z koronawirusem Michał zmarł w szpitalu. Rodzina nie miała nawet szansy, żeby się z nim pożegnać

Od tego czasu otwocki sanepid odnotowuje wzrost liczby zarażonych, a także osób podejrzewanych o to, że mogły zarazić się wirusem. Po ostatnim weekendzie liczba mieszkańców powiatu objętych kwarantanną domową wzrosła o 108 osób, m.in. w Otwocku i gm. Celestynów. Stało się tak po tym, gdy w niedzielę, 29 marca testy potwierdziły koronawirusa u Marcina Wielgusa, 32-letniego lekarza (ginekolog jest mieszkańcem powiatu grójeckiego), który pracował nie tylko na oddziale ginekologiczno-położniczym w szpitalu przy ul. Batorego w Otwocku, lecz także przyjmował pacjentki w innych przychodniach, m.in. w Otwocku i Celestynowie. “Linia” informowała o tym w niedzielę.

Lekarz z koronawirusem. Oddział ginekologiczno-położniczy wstrzymuje przyjęcia
 

– Oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu wstrzymał pracę, bo niemal cały personel oddziału, czyli lekarze, pielęgniarki i salowe (24 osoby), został objęty kwarantanną. Pacjentki zostały wypisane do domu poza dwiema kobietami, których stan zdrowia wymagał dalszej hospitalizacji – tłumaczy w rozmowie z “Linią” Michał Mrówka, członek zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku. – Dziś i jutro otwocki sanepid przeprowadzi testy naszemu personelowi z oddziału ginekologiczno-położniczego i jeśli badania laboratoryjne wykluczą wirusa, to po niedzieli oddział zacznie normalnie funkcjonować – zapewnia Michał Mrówka. Więcej na ten temat w “Linii” w poniedziałek, 6 kwietnia. 

Obecnie w powiecie otwockim jest 325 osób podejrzanych o zarażenie się koronawirusem, w tym 287 osób objęto domową kwarantanną (w ciągu minionej doby przybyło 77 osób). Otwocki sanepid poinformował także o trzech nowych zarażeniach koronawirusem, które potwierdzono w ciągu ostatnich dwóch dni. – U trzech mężczyzn badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa. Są to mieszkańcy powiatu otwockiego, którzy zarazili się wirusem w kraju – wyjaśnia w rozmowie z “Linią” Krystyna Kołodziej, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku. 

Obecnie w powiecie otwockim badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u dziewięciu osób. Wśród zarażonych są osoby, które niedawno wróciły z zagranicy, m.in. około 60-letni mieszkaniec powiatu otwockiego, który wrócił z Francji, a także 50-letni mężczyzna i 50-letnia kobieta, którzy wrócili z Hiszpanii. Stan 50-latka jest poważny, mężczyzna znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalu. Pozostałe osoby, u których stwierdzono koronawirusa, nie wymagają hospitalizacji. – Przebywają w tzw. izolacji domowej pod reżimem – wyjaśnia Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. 

Dane w powiecie otwockim, 1 kwietnia 2020 r. 

  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 38.
  • Liczba osób objętych kwarantanną domową: 287 (77 osób ostatniej doby).
  • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1.
  • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie: 9 (trzy nowe przypadki w dwa dni).
  • Liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 1.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.