Otwock: strefa płatnego parkowania ruszy, gdy skończy się epidemia

W poniedziałek (30 marca) przy pięciu parkingach w centrum Otwocka zamontowano parkomaty, które będą działać w ramach planowanej do uruchomienia strefy płatnego parkowania. Na razie widnieje na nich napis: „Aktualnie parkowanie bezpłatne”. Stefa nie działa ze względu na rozprzestrzeniający się koronawirus.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Z powodu pandemii będziemy musieli jeszcze poczekać na uruchomienie strefy, choć wszystko jest już gotowe. Władze Otwocka wzorem innych miast w Polsce na razie nie będą pobierać opłat za parkowanie tym bardziej, że teraz nie ma problemu ze znalezieniem wolnego miejsca w centrum Otwocka. – Dopóki ta epidemia się nie skończy parkomaty nie będą uruchamiane. Musimy poczekać na lepsze czasy – mówi w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Paweł Walo. 

Niektóre miasta, które zawiesiły pobór opłat przyznają, że nie są w stanie prowadzić ciągłej dezynfekcji parkomatów. Inne odpowiadają na apel ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, który zwrócił się do samorządowców o czasowe zawieszenie opłat. To, zdaniem ministra, ma zachęcić osoby, które mimo epidemii muszą dojeżdżać do pracy, aby podróżowały samochodem, a unikały niosącej większe zagrożenie zarażeniem SARS-Cov-2 komunikacji publicznej.

Gdy sytuacja epidemiologiczna się uspokoi, to strefą płatnego parkowania w Otwocku zostanie objętych ok. 100 miejsc parkingowych w centrum miasta. Znajdują się one przy pięciu parkingach przy ulicach: Staszica, Kupieckiej, Pod Zegarem, Powstańców Warszawy i Andriollego. Pierwsze 45 minut parkowania będzie bezpłatne. Za parkowanie w tych miejscach nie zapłacimy też w soboty,  niedziele i w święta. 

Za pierwszą godzinę parkowania (po upływie bezpłatnych 45 minut) zapłacimy 2,50 zł, za drugą godzinę już 3 zł, za trzecią 3,50 zł, a za każdą kolejną 2,50 zł. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. 

Za zakup pięciu parkomatów (i terminali kontrolerskich) oraz ich montaż miasto zapłaciło prawie 143 tys. zł. 

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania w centrum ma ułatwić dostęp do miejsc postojowych. Pieniądze z opłat będą przeznaczone na budowę i remont dróg w Otwocku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.