Otwock: Dezynfekcja dokumentów, kontakt przez kamerę w urzędzie miasta

Miasto stawia kontenery, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczny dostęp do usług urzędu. – Mieszkańcy będą mogli bez obaw o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, załatwić każdą sprawę w urzędzie, dzięki specjalnym kontenerom, które nazwaliśmy CityBox Otwock – wyjaśnia pomysłodawca projektu, prezydent Jarosław Margielski. 

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Dwa kontenerowe moduły ustawiono na terenie urzędu miasta (na parkingu, od strony ul. Hożej). Do dyspozycji interesantów będzie sześć, oddzielnych stanowisk (w każdym module po trzy) w tym jedno dla osób niepełnosprawnych z podjazdem dla wózków inwalidzkich. Petenci czekający na zewnątrz zostaną zaproszeni do środka przez interkom. Stanowiska w boksach wyposażono w biurka i komputery z kamerą – interesant będzie mógł rozmawiać z pracownikiem urzędu za pomocą wideokonferencji również z tym pracującym zdalnie w domu. 

Formalności po stronie mieszkańca ograniczono do minimum. – Urzędnik będzie wypełniał w imieniu interesanta wniosek. Następnie zostanie on zdalnie wydrukowany i interesant będzie mógł go odebrać od razu w boxie. Jedyne co mu pozostanie to sprawdzenie danych i złożenie podpisu – informuje Jarosław Margielski. Przekazywanie wypełnionych w ten sposób dokumentów będzie odbywać się poprzez wrzutnię – skrzynkę podawczą. Następnie trafią one do suszarki laboratoryjnej, gdzie będą podgrzewane w 90 st. C. (wirus ginie w temperaturze 65-70 st. C).

Ponadto każdy interesant będzie miał dostęp do środków dezynfekujących, maseczki oraz rękawiczek ochronnych. Po zakończonej wizycie pomieszczenie będzie dezynfekowane. 

– Stawiamy na pełne bezpieczeństwo i sterylność – mówi prezydent. Dzięki temu rozwiązaniu ciągłość spraw załatwianych w urzędzie, nie tylko tych pilnych – jak wydawanie aktu zgony i urodzin – będzie zapewniona. 

– Staraliśmy się, żeby to były przede wszystkim bezpieczne miejsca, ale i estetyczne dla otoczenia, przyjemne do korzystania dla mieszkańców. Stąd brązowe elementy na zewnątrz imitujące drewno i profesjonalne wyposażenie w środku – mówi prezydent.                                                   

Kontenery kupiła (jeden to koszt ok. 30 tys. zł) miejska spółka OZEC, od której miasto na razie je dzierżawi z możliwością ich wykupu. Według prezydenta po wygaśnięciu pandemii miasto mogłoby je wykorzystać m.in. w programie miejskie lodowisko jako szatnie (do tej pory takie kontenery były wypożyczane). 

W sprawie projektu Citybox Otwock z prezydentem już kontaktują się inni włodarze, nie tylko z naszego powiatu, którzy chcieliby również zastosować podobne rozwiązanie w swoim urzędzie. – To innowacyjny, projekt dlatego chętnie służymy pomocą i doświadczeniem w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. To dużo tańsze rozwiązanie niż dostosowanie urzędu do obecnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych – podkreśla Margielski.

Jedno ze stanowisk pracy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.