Otwocki bazar otwarty, ale na nowych zasadach

Od czwartku, 9 kwietnia targowisko miejskie przy ul. Batorego w Otwocku zostanie otwarte dla kupujących. Jednorazowo zakupy będzie mogło zrobić 100 osób, handel odbywać się będzie w oddzielonych barierkami stanowiskach, od wtorku do soboty w godzinach 6–13. Przed świętami zakupy będzie można zrobić tylko w czwartek i w piątek.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwocki bazar w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa zamknięty jest od 13 marca. Handel ma jednak wrócić, ale na obostrzeniach jakie ze względu na zagrożenie koronawirusem wprowadził prezydent Jarosław Margielski.  

Na ogrodzonym terenie targowiska rozstawiono barierki wyznaczające i oddzielające miejsca do handlu, a także drogę poruszania się. Pomalowano na niej strzałki wyznaczające kupującym jednostronny kierunek ruchu, tak aby ludzie  w ograniczony sposób się mijali. 

Wszyscy sprzedający będą musieli posiadać rękawiczki i maseczki ochronne. Przy jednym stanowisku będą mogły stać trzy osoby kupujące. Również liczba kupujących, którzy w jednym czasie przebywać będzie na bazarze ograniczono do 100 osób (trzy osoby na jedno stanowisko). Przy wejściu na bazar (które będzie tylko od strony ul. Wiejskiej) pracownicy urzędu miasta będą kontrolować  liczbę osób wpuszczanych na targowisko. Stojąc w kolejce też trzeba będzie zachować odpowiednią odległość od siebie. Toalety znajdujące się na terenie targowiska będą dezynfekowane.

Targowisko będzie otwarte od wtorku do soboty w godz. 6-13. Na bazarze, podobnie jak w sklepach, będą obowiązywały godziny dla seniora (10 -12).

Przed zamknięciem bazaru handlowało na nim ok. 200 kupców, teraz jednego dnia będzie ich 33 (sprzedawców artykułów spożywczych, chemicznych oraz roślin). Do poniedziałku (6 kwietnia) kupcy, którzy mieli podpisaną na ten rok umowę z urzędem miasta na stałą rezerwację miejsca na targowisku, mogli zgłaszać się do otwockiego magistratu. Przed czwartkowym wznowieniem handlu podzielono ich na dwie grupy i przeprowadzono losowanie – kto, gdzie i kiedy będzie handlować na targowisku (rotacja między kupcami będzie się odbywać co dwa dni). Sprzedawcy będą rozstawiać się o jednej, tej samej godzinie. – Decyzję o zamknięciu bazaru podjęliśmy w chwili kiedy zagrożenie epidemiczne było na tyle poważne, że wiedzieliśmy, że nie można było zapewnić bezpieczeństwa osobom handlującym i kupującym na bazarze – tłumaczy Jarosław Margielski. – Teraz dysponujemy odpowiednimi zasobami ludzi oraz sprzętu i jesteśmy w stanie to bezpieczeństwo zapewnić, dlatego podjąłem decyzje o otworzeniu bazaru, który będzie działał w ograniczonym zakresie i przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa. Bazar będzie miał tę przewagę, że zakupy będzie tam mogło zrobić więcej osób i szybciej niż w supermarketach, zwłaszcza teraz przed świętami – mówi w rozmowie z “Linią” prezydent Otwocka.

One thought on “Otwocki bazar otwarty, ale na nowych zasadach

  • 10 kwietnia 2020 o 18:43
    Permalink

    jakie maseczki dzisiaj rano bylem na bazarze w maseczce i rekawiczkach , 1/4 osób była w maseczkach osoby na bramie – zadnej reakcji, a człowiek który kasuje pieniadze za handel i powinien tam zaprowadzać poządek to sobie żarty z sytuacji robi podchodi do sprzedających i ironicznym usmiechem stwierdza że maseczki są a mało kto je miał.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.