Pierwszy pacjent po operacji!

W nocy ze środy na czwartek (z 1 na 2 kwietnia) w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku przeprowadzono udaną operację przyszycia fragmentu ręki. – To pierwszy od ponad 20 lat zabieg replantacji fragmentu kończyny górnej wykonany na Mazowszu – podkreśla profesor Jarosław Czubak, dyrektor szpitala.

ARTUR KUBAJEK

Pod koniec lutego blok operacyjny szpitala im. Grucy wyposażono w jeden z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów chirurgicznych. To przy pomocy tego urządzenia przeprowadzono pierwszy w Otwocku zabieg przyszycia fragmentu ręki

Jeszcze do końca lutego szpital miał tylko sprzęt do leczenia urazów, a brak specjalistycznego wyposażenia medycznego sprawiał, że w Otwocku nie można było przeprowadzić replantacji (zabieg chirurgiczny polegający na przyszyciu odciętych kończyn lub palców – przyp. red.) i bardziej skomplikowanych rekonstrukcji kończyn. Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości na blok operacyjny kliniki trafił jeden z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów chirurgicznych. Na zakup tego urządzenia wydano ponad 900 tys. zł. Dodatkowo za 100 tys. zł kupiono instrumenty chirurgiczne. Dzięki temu w szpitalu uruchomiono pierwszy na Mazowszu ośrodek replantacji i rekonstrukcji kończyn.
W nocy z 1 na 2 kwietnia w „Grucy” przeprowadzono pierwszy od ponad 20 lat na Mazowszu zabieg replantacji fragmentu kończyny górnej. Pacjent został przywieziony do Otwocka aż z Tarnowa.

– Oczywiście to nie jest jakiś nowatorski zabieg. Historia polskiej chirurgii kończyn sięga lat 60. XX wieku. Dla nas jednak najważniejsze jest to, że po ponad 20 latach mamy na Mazowszu ośrodek replantacyjny, który mieści się w Klinice Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Adama Grucy w Otwocku – podkreśla z dumą profesor Jarosław Czubak, który po odejściu na emeryturę dr. n. med. Mieczysława Błaszczyka objął stanowisko dyrektora szpitala. Dyżur replantacyjny jest pełniony w środy, docelowo ma być codziennie.

– Pragnę potwierdzić, że szpital im. Grucy w Otwocku zajmował się, zajmuje i będzie się zajmował chorymi, którzy potrzebują pomocy, także w tak trudnych warunkach stanu epidemii COVID-19 – zapewnia nowy dyrektor szpitala.

Sylwetka:

 • prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak
  absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pierwszy stopień specjalizacji z ortopedii i traumatologii uzyskał w 1989 r. W 1993 r. obronił rozprawę doktorską, a w 1994 r. uzyskał specjalizację II stopnia. W 2000 r. zdobył stopień doktora habilitowanego. Od 2003 r. pracuje w Klinice Ortopedii CMKP w Otwocku, a w 2007 r. objął kierownictwo Kliniki Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej CMKP oraz otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego CMKP. Pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Od marca 2020 r. jest dyrektorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku.

2 komentarze do “Pierwszy pacjent po operacji!

 • 8 kwietnia 2020 o 12:23
  Permalink

  Szkoda, ze linia otwocka w swojej publikacji nie wspomniała słowem o lekarzach którzy spędzili w środku nocy 5 godzin nad mikroskopem ratując człowiekowi kciuk!!! Niezbyt elegancko..

  Odpowiedz
 • 12 kwietnia 2020 o 10:57
  Permalink

  To jest bardzo dobry lekarz dużo o nim słyszałam.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.