Karczew: Wielka akcja szycia maseczek

Umiesz szyć, masz trochę chęci i wolnego czasu? Włącz się w akcję szycia maseczek dla potrzebujących! – zachęcają władze Karczewa. Akcję koordynuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Jej pracownicy podpowiedzą, gdzie oddawać uszyte maseczki i skąd wziąć materiał do szycia.

SYLWIA WYSOCKA

Dramatyczne apele pracowników szpitali i innych instytucji społecznych w całej Polsce spowodowały, że wiele osób w geście solidarności i z chęci pomocy zaczęło szyć maseczki ochronne. W akcję postanowiła włączyć się gmina Karczew, mobilizując do tego wszystkich mieszkańców, którzy czują potrzebę zrobienia czegoś dla innych. Akcję koordynuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Karczewie.

W internecie trzeba znaleźć instrukcję szycia, następnie uszyć dowolną liczbę maseczek, wyprać je w temperaturze minimum 60 stopni i po wyschnięciu włożyć do przezroczystego opakowania. Następnie należy opisać maseczki, podając imię i nazwisko, telefon kontaktowy, datę przekazania maseczek, ich liczbę i ewentualne uwagi. Żeby oddać gotowe maski, trzeba skontaktować się z biblioteką telefonicznie pod numerem 22 780 62 15 lub mailowo: mgbp@bibliotekakarczew.pl. Warto też podzielić się efektami swojej pracy na Facebooku, dodając zdjęcia przedstawiające proces szycia maseczek z hashtagiem #gminakarczewszyjemaseczki.

Każdy, kto ma chęci i maszynę do szycia, ale nie wie, skąd wziąć
materiał, może skontaktować się z biblioteką. Osoby, które dysponują materiałami (flizelina medyczna, 100-procentowa bawełna, gumka płaska 4-5 mm, nici do szycia maszynowego czy igły do maszyn), ale nie zajmują się szyciem, mogą je przekazać, także kontaktując się z biblioteką. Władze Karczewa deklarują, że również zakupią materiał na maseczki. Zgłosili się już pierwsi sponsorzy gotowi pomóc w ich dostarczeniu.

Maseczki trafią do karczewskich Ochotniczych Straży Pożarnych, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz seniorów. – Maseczki są teraz na wagę złota – podkreśla burmistrz Michał Rudzki. – Bardzo ważne jest, żebyśmy pomogli potrzebującym, włączając się w tę akcję. Musimy być zjednoczeni, musimy być solidarni – dodaje.

W odpowiedzi na interpelację jednego z radnych władze gminy poinformowały, że 30 marca złożono wniosek o zapotrzebowanie na 20 tys. sztuk maseczek dla Karczewa w ramach akcji „Maseczki dla Polski”, ale potrzeby w całym kraju są tak duże, że trzeba czekać na swoją kolej. Dlatego tym bardziej warto wziąć sprawy, dosłownie, w swoje ręce i już teraz włączyć się w akcję szycia maseczek dla potrzebujących.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.