Wielkanoc w cieniu pandemii

Ofiarą pandemii koronawirusa padły niemal wszystkie świąteczne tradycje. Spotkania z rodziną przy stole trzeba będzie zamienić na rozmowy telefoniczne, a koszyczki błogosławić w domu. To zupełnie nowe i niełatwe doświadczenie dla każdego z nas. Jak sprawić, aby mimo wszystko przeżyć tę Wielkanoc w pełni i w spokoju?

AGATA LEGAN

Kościół już od kilku tygodni przygotowuje wiernych do nowych rozwiązań. Udzielił dyspensy od obecności na mszy świętej i czynnego udziału w niej, zezwalając na uczestnictwo za pośrednictwem transmisji internetowych, radiowych czy telewizyjnych. Dotyczy to nie tylko osób chorych, objętych kwarantanną oraz w grupie podwyższonego ryzyka, lecz także wszystkich, którzy w tym trudnym czasie po prostu nie chcą wychodzić z domu. Oczywiście Wielkanocy nie da się przenieść na inny termin, ale z pewnością można ją celebrować inaczej.

Komunia duchowa

Jedno z przykazań kościelnych brzmi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”. Czas Wielkiego Postu to zatem zazwyczaj moment, w którym wierni udają się licznie do spowiedzi. Wciąż można to zrobić, ale należy najpierw umówić się telefonicznie, żeby księża mieli możliwość bezpiecznego udzielenia sakramentu, tzn. indywidualnie, w odpowiednio długich odstępach czasu oraz w przestrzeni pozwalającej na zachowanie zalecanej odległości dwóch metrów, a przy tym stosownej ze względu na wymaganą dyskrecję tego aktu.

Może zdarzyć się, że w danej parafii nie uda się wprowadzić takich rozwiązań. Wówczas – podobnie jak w przypadku zarażonych i objętych kwarantanną – duchowny poinstruuje zainteresowanych telefonicznie, w jaki sposób wzbudzić w sobie tzw. akt żalu doskonałego, który zastąpi spowiedź do czasu, gdy będzie ona możliwa.

Podobnie można wzbudzić w sobie także akt przyjęcia komunii, choć wielu wiernym nie zastąpi on opłatka. Warto jednak przypomnieć, że okres wielkanocny, o którym mowa w przykazaniu kościelnym, trwa od Środy Popielcowej do niedzieli Trójcy Świętej, czyli do czerwca. Wypełnili już zatem przykazanie ci, którym udało się przyjąć komunię w Popielec lub po nim, a pozostali wciąż mają szansę zrobić to w następnych miesiącach, ale już po pandemii.

Celebrowanie w skali mikro

Zalecenia dla kapłanów dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych, czuwań i procesji, a także użycia wody święconej są bardzo precyzyjne. W Wielki Piątek Watykan zalecił m.in. przygotowanie specjalnych modlitw w intencji osób znajdujących się obecnie w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych. W Wielką Sobotę nie odbędzie się zwyczajowe poświęcenie koszyczków z pokarmem.

Zamiast tego Kościół proponuje, aby głowa rodziny pobłogosławiła posiłek i symboliczne pokarmy tuż przed śniadaniem wielkanocnym. Na stronach parafii można już teraz znaleźć treść takiego błogosławieństwa, a także inne wskazówki, by pomimo trudnej sytuacji przeżyć te święta dobrze, w spokoju i w pełni.

Teraz szczególnie ważne jest okazywanie sobie sympatii, zrozumienia i troski. O ile jednak do niedawna wyrazem tych emocji było spędzanie Wielkanocy w dużym gronie, przy wielopokoleniowym, suto zastawionym stole, to obecnie będzie to raczej powstrzymanie się od odwiedzin i wyjazdów. Świętowanie w towarzystwie wyłącznie najbliższych osób, czyli tych, z którymi mieszkamy, nie musi być przecież mniej wartościowe. Brak potrzeby robienia wielkich zakupów i zakrojonych na dużą skalę przygotowań może nawet okazać się korzystny – czy to dla relacji, czy dla autorefleksji. Do członków rodziny lub przyjaciół, z którymi nie uda się przy tej okazji spotkać, wciąż można zadzwonić lub zorganizować sobie z nimi spotkanie wirtualne, łącząc się za pośrednictwem programów umożliwiających zobaczenie się za pomocą kamery. To inny wymiar bliskości i bycia razem.

Postaw na wyższe cele

Czas Wielkiej Nocy zawsze stanowił porę duchowych przeżyć i przemian.
W tym roku bardziej niż zwykle możesz go wykorzystać do zrobienia czegoś inaczej, lepiej, dla słusznej idei, np. zamiast kupować kolejne ozdoby, postaw na rozwiązania oszczędne i ekologiczne – użyj ubiegłorocznych dekoracji lub wykonaj nowe, oryginalne, recyklingowe, np. z dziećmi w ramach domowej lekcji techniki czy zajęć plastycznych. Zrób tylko skromne zakupy i unikaj marnowania jedzenia, bo w małym gronie zjecie pewnie nie więcej niż na zwykły niedzielny obiad, choć oczywiście nie rezygnuj z odrobiny normalności: zasiej rzeżuchę, przygotuj żurek i jajka w majonezie posypane szczypiorkiem. Jeśli nie masz ochoty gotować, możesz wesprzeć
w tym trudnym czasie małe lokalne firmy i skorzystać z możliwości zrobienia zakupów online albo zamówić dania z bezpieczną dostawą, za które zapłacisz przelewem.

Przykładowe błogosławieństwo pokarmów przed wielkanocnym posiłkiem:

  • Przed uroczystym posiłkiem w Wielkanoc głowa rodziny mówi: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
  • Wszyscy żegnają się i odpowiadają: „Amen”.
  • Głowa rodziny: „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja”.
  • Wszyscy: „Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja”.
  • Głowa rodziny: „Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa, aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.
    Panie Jezu, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas wielkanocnego posiłku. Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu. Baranku Boży, Ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, które spożyłeś z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli także dzielić się wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków”.
  • Wszyscy: „Amen”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.