Dni Karczewa pod znakiem zapytania

Największe gminne święto w Karczewie tradycyjnie odbywa się w czerwcu. Z powodu pandemii koronawirusa imprezy masowe są zakazane. Czy za trzy miesiące sytuacja się zmieni? Nic nie jest pewne, dlatego władze gminy poważnie zastanawiają się, czy w obecnej sytuacji planowanie Dni Karczewa ma jeszcze sens.

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku władze Karczewa rozważały, gdzie zorganizować tradycyjne święto: nad Moczydłem czy tak jak przez wiele lat na Rynku Zygmunta Starego przy remizie OSP. W tym roku zastanawiają się nie gdzie, ale kiedy i czy w ogóle świętować Dni Karczewa. Mówił o tym już dwukrotnie burmistrz Michał Rudzki podczas swoich internetowych czatów z mieszkańcami.

– Wiele gmin w Polsce rezygnuje w tym roku z tego typu imprez – podkreślał burmistrz, zastrzegając, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Zaznaczył jednak, że chce, aby impreza była na poziomie, odpowiednio przemyślana i zaplanowana, więc niedługo trzeba będzie podjąć decyzję. Burmistrz mówił, że z dochodzących ze świata informacji
o tempie rozprzestrzeniania się koronawirusa wynika, że w czerwcu imprezy masowe mogą jeszcze być zakazane. Pojawiają się także problemy z podpisaniem umów z artystami, bo niektórzy z powodu obaw przed koronawirusem odmawiają występów. Pozostaje też pytanie, czy przeprowadzenie imprezy jest uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, bo gmina wkrótce może mieć pilniejsze wydatki.

– Niewykluczone, że trzeba będzie przenieść Dni Karczewa na jesień albo w tym roku zorganizować bardziej okazałe obchody innego święta, np. Pożegnania lata – zastanawia się burmistrz.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady miejskiej Piotr Żelazko. – Wiem, że miasta rezygnują z tego typu imprez organizowanych nawet w późniejszych terminach niż nasza. Dni Karczewa zaplanowane są w czerwcu. Czy powinny się odbyć, to wymaga zastanowienia i obserwacji rozwoju sytuacji w najbliższych tygodniach – mówi w rozmowie z „Linią” Żelazko.

Władze mają podjąć ostateczną decyzję po głębszej analizie lub decyzjach władz państwowych. Zachęcają też mieszkańców Karczewa do wyrażania swojej opinii w tej sprawie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.