Podarowali pieniądze na respirator

Apele Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku o przekazywanie darowizn na rzecz szpitala nie pozostają bez odpowiedzi. – Mieszkańcy dokonują wpłat na konto placówki. Są to różne kwoty, największa – 100 tys. zł – pozwoliła na zakup respiratora – mówi członek zarządu szpitala Michał Mrówka.

SYLWIA WYSOCKA

Na stronie internetowej Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku można przeczytać apel władz szpitala o przekazywanie wpłat lub rzeczowych darowizn dla placówki. Mieszkańcy wpłacają raczej drobne kwoty, są jednak i bardzo znaczące sumy. Taką przekazała niedawno firma Gomuła Spółka Jawna Tadeusz i Mariusz Gomuła. Firma wpłaciła 100 tys. zł, za co można było kupić dodatkowy respirator, taki sam jak pozostałe respiratory na oddziałach szpitala.

– Każda wpłata i inna forma pomocy jest obecnie ważna – mówi w rozmowie z „Linią” członek zarządu szpitala Michał Mrówka. – Otrzymujemy wpłaty od pojedynczych darczyńców. Od prezydenta miasta Otwocka Jarosława Margielskiego i od harcerzy dostaliśmy maseczki, jesteśmy w kontakcie z Fundacją Polsat, która przekazała nam dostawę maseczek i jednorazowych rękawiczek. Największa wpłata to darowizna od Firmy Gomuła sp.j. Firma zapytała nas wprost, co jest nam w tej chwili potrzebne, i wskazaliśmy na respirator, który na pewno przyda się na intensywnej terapii. Bardzo nas cieszy taka postawa pełna empatii, chęci niesienia pomocy, a także profesjonalizmu i zaangażowania w życie społeczeństwa – podkreśla Mrówka.

Za ten bezinteresowny gest dziękuje również starosta otwocki Cezary Łukaszewski. – Jestem zaskoczony otwartością i hojnością w tych trudnych przecież czasach. Jestem dumny, że na największą darowiznę zdecydował się mieszkaniec Józefowa, bo to miasto, z którego pochodzę. Cieszymy się także, że są tacy ludzie, którzy szyją maseczki, robią różne drobne, ale bardzo pożyteczne i potrzebne rzeczy. Na pewno ich udział w walce z pandemią jest ogromny i za to należy się im wdzięczność – podkreśla starosta.

Szpital i znajdujący się w jego części Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny wspiera wiele firm z powiatu otwockiego oferujących swoje wyroby, posiłki, wsparcie logistyczne czy psychologiczne. W działania angażują się samorządowcy i organizacje pozarządowe. Są to: StopCorona – Paweł Sędek Gepetto, Piekarnia Oskroba, Piekarnia Soplicowo, Piekarnia Staropolska, Piekarnia Wanda, Sady Szwedo, Florencja – Włoskie Smaki, Restauracja Le Cher, Pizzeria Biesiadowo Otwock, Misior Zakłady Mięsne, Jakub Kozłowski Owoc Wysoczyn, Sono Sushi Otwock, Fundacja Medicover, Grzegorz Sasin
– Gamitex bis 2 s.c., Najtańsze Ubezpieczenia, Broker TLP, Citihome,
Stowarzyszenie Res Negotium oraz radne powiatu Grażyna Olszewska
i Grażyna Kilbach.

– Obecna sytuacja spowodowała, że w ludziach obudził się pierwiastek dobroczynności – mówi Kinga Błaszczyk, powiatowa radna i koordynatorka wielu akcji społecznych. – Prowadzimy np. taką oddolną akcję, która nazywa się StopCorona. W te działania zaangażowało się sporo osób, które mają swoją pracę, rodziny, a wszystkie siły poświęcają na to, żeby przekazać środki ochrony osobistej. Koronawirus wyzwolił w ludziach ogromne pokłady dobra. Dostaję teraz bardzo dużo telefonów od osób, które chcą zrobić coś dla innych. Dla mnie to jest nadzwyczajne – podkreśla Kinga Błaszczyk.

Wpłat nadal można dokonywać na specjalnie wyodrębniony rachunek bankowy Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w restrukturyzacji: 13 1600 1127 1833 9866 3000 0004. Pamiętać należy o właściwym opisie przelewu – w tytule koniecznie trzeba wpisać, że przekazywana kwota stanowi darowiznę na rzecz Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w restrukturyzacji lub ewentualnie informację, na jaki cel mają zostać przeznaczone pieniądze.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.